اضافه وزن و چاقی در کودکان

چاقی در سنین پائین منجر به بروز بیماریهای مختلف در سیستم تنفسی، دستگاه قلبی عروقی و… می شود

مترجم: دکتر نرجس موحدی

کیفیت زندگی افراد، از کودکی شکل می گیرد و از آنجا که بیماریهای مختلفی با اضافه وزن و چاقی ارتباط دارد توجه به تغذیه مناسب و فعالیت بدنی در کودکان و نوجوانان حائز اهمیت می باشد.

fat-baby-nb6288

محاسبه وضیعت وزن بوسیله شاخص توده  بدنی یا BMI  انجام میشود که بر اساس قد و وزن تعریف شده است. اگر کودک یا نوجوان شما  نسبت به هم سالان خود از نظر “شاخص توده بدنی” بالاتر از۹۷% کودکان سالم و طبیعی جامعه خود باشد چاق، و اگر بین صدک ۸۵-۹۵ باشد دارای اضافه وزن می باشد. البته منحنی توده  بدن برای دخترها و پسرها بصورت جداگانه تعریف میشود. اضافه وزن و چاقی  در سنین پائین منجر به بروز  بیماریهای مختلف در سیستم تنفسی ،دستگاه قلبی عروقی، گوارشی، پوست واختلالات سیستم غدد میشود که از جمله آن بیماریها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش فشار خون، اختلالات چربی خون، آپنه انسدادی هنگام خواب، ابتلا به عفونت های قارچی و باکتریایی پوست ،دیابت، تخمدان پلی کیستیک، اختلال رشد، کبد چرب، سنگ کیسه صفرا، دردهای عضلانی، اسکلتی، بلوغ زودرس در دختران، و بلوغ تاخیری در پسران.

وزن نامناسب در کودکان و نوجوانان با تبعات و آثار روحی روانی و اجتماعی نیز همراه است و منجر به اعتماد به نفس پائین، اضطراب وافسردگی میشود; کودک تصویر ذهنی نامطلوبی ازخود دارد واین گونه مسائل  میتوانند منجر به کاهش توانایی برقراری ارتباطات اجتماعی و افت تحصیلی شوند.

شما میتوانید با آگاهی از محدوده طبیعی وزن فرزند، توجه به رژیم غذایی سالم،برنامه ریزی و فعالیت بدنی مناسب، در پیشگیری از بروز چاقی و عوارض آن نقش بسزایی داشته باشید.

۰۱
اردیبهشت ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها Slider سلامت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>