دلیل اضافه وزن نوزادان چیست؟

هرچقدر سطح مصرف اومگا ۳ بالاتر رود چربی کمتری در بدن کودک ایجاد می شود

b31

 

محققان هشدار دادند زنان بارداری که نوع نادرستی از چربی را مصرف می‌کنند احتمال به دنیا آوردن کودکان چاقتر و دچار اضافه وزن بیشتر است

براساس نتایج تحقیقات اخیر محققان، مصرف سطح بالایی از چربیهای موجود در روغنهای مخصوص پخت و پز و آجیل می تواند بر وزن بدن کودک در سالهای بعد تأثیرگذار باشد.دانشمندان اظهار داشتند که شواهد جدید نشان می دهد که زنان باید بیشتر از روغن ماهی ها که از آن با عنوان اسیدهای چرب امگا۳ یاد می شود، استفاده کنند تا فرزندانشان در طول زندگی خود با مشکلات ناشی از اضافه وزن رو به رو نشوند. مزایای استفاده از این نوع روغن ها ممکن است با رژیم های غذایی که دربرگیرنده اسیدهای چرب امگا ۶ غیر اشباع شده هستند کاهش یابد.زنان بارداری که از نوع نادرست چربیهای موجود در آجیلها و روغنهای پخت و پز استفاده می کنند کودکان چاقتری به دنیا می آورندمحققان برای بدست آوردن این نتایج، حجم چربی و ماهیچه های ۲۹۳ دختر و پسر چهار تا شش ساله را بررسی کردند.نتایج این تحقیقات در مقایسه با غلظت انواع مختلف اسیدهای چربی در نمونه خونهای گرفته شده از مادران این کودکان در دوران بارداری قرار گرفته است.این تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که مادران آنها سطح بالاتری از اسیدهای چرب امگا ۶ در طول دوران بارداری خود مصرف کردند دارای حجم چربی بیشتری بودند.دکتر نیکولاس هاروی مدرس ارشد شورای تحقیقات پزشکی لایف کورس واحد همه گیری شناسی دانشگاه ساوت هامپون که این تحقیقات را ریاست کرده است، اظهار داشت: این نتایج نشان می دهد که تغییرات در رژیم مادر در دوره بارداری برای کاهش جذب امگا ۶ دارای تأثیرات مثبتی در ترکیبات بدن کودک درحال رشد است.نتایج این تحقیقات در مجله غدد مترشحه داخلی و متابولیسم منتشر شده نشان دهنده ارتباط میان سطوح مصرف امگا ۳ مادر و حجم ماهیچه در کودکان است.هرچقدر سطح مصرف اومگا ۳ بالاتر رود چربی کمتری در بدن کودک ایجاد می شود و به جای آن حجم ماهیچه ها و استخوانها در کودک افزایش می یابد.

 

اسیدهای چرب امگا ۳ در روغن ماهی ها یافت می شوند، برای رشد مغز، چشم و سیستم عصبی ضروری است

نویسندگان این تحقیق اظهار داشتند که استفاده از مکملهای روغن ماهی در دوران بارداری بسیار موثر است. به نظر می رسد که اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ در رابطه با حجم چربی در جهتهای مخالف حرکت می کنند و این امر مورد توجه قرار گیرد.

اسیدهای چرب امگا ۳ در روغن ماهی ها و مکملهای روغن ماهی چون دانه های کدو و گردو یافت می شود و برای رشد مغز، چشم و سیستم عصبی ضروری است. در دو دهه اخیر، اسیدهای امگا ۶ که در روغن زیتون و آفتابگردان وجود دارد جایگزین اسیدهای چرب امگا ۳ شده است.

منبع: شفاف

 

۲۶
فروردین ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها سلامت
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

 1. الیما گفته:

  ای ی ی ی ی ی وای من …دردانه چه شیرین است
  هر چقدر این اضافه وزن نوزادان برای خودشان بد است و آینده ای پر خطر می سازد چشمان ما را می نوازد آن دو لپ لطیف آویزان
  مادرها هم مدام در دلشوره
  بچه ها هم دو دسته
  ۰
  یا
  ۱
  یا می خورند تا مرز نخور نخور مادران
  یا می نمی خورند تا مرز التماس ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>