با کودکی که از حمام می ترسد چه کنیم؟

به جای اینکه خودتان آب گرم را آماده کنید اجازه دهید فرزندتان این کار را انجام دهد

بهتر است والدین به فرزندان خود بیاموزند که حمام کردن می تواند یک بازی سرگرم کننده باشد، نه فقط راهی برای رعایت بهداشت.با استفاده از روش های زیر می توانید به کودک خود طریقه حمام کردن و اصول بهداشت را بیاموزید.

young-baby-in-a-bucket

تنظیم دمای آب
به جای اینکه خودتان آب گرم را آماده کنید اجازه دهید فرزندتان این کار را انجام دهد. در ضمن بگذارید خود او در مورد اضافه کردن آب سرد و تهیه آب مناسب تصمیم گیری کند.
اگر کودکتان از دوش استفاده می کند به او شیوه تنظیم حرارت آب را بیاموزید.

شستن موها
شما باید به کودک خود بیاموزید که خودش موهایش را بشوید.او می تواند طوری دراز بکشد که موهایش در آب قرار گیرد و یا اینکه شما به آرامی بر روی موهای او آب بریزید.
کودکان دوست دارند از شامپوی زیادی استفاده کنند بنابراین وظیفه شماست در مورد میزان مناسب شامپو او را راهنمایی کنید.یک راه این است که از او بخواهید به شما نشان دهد یک گربه چگونه با پنجه های خود سرش را می خاراند! شما می توانید از این کار یک بازی سرگرم کننده بسازید و هربار نوع حیوان را تغییر دهید. سپس به او یاد دهید که موهای خود را آب بکشد و از درست انجام شدن این کار مطمئن شوید.

شستن بدن
اکنون که موهای کودک شما شسته شده نوبت بدن اوست.یک لیف به کودک خود داده و به او نشان دهید مقداری صابون به آن بمالد. اکنون به او نشان دهید که تمام بدن خود را بشوید، از صورت گرفته تا بازوها، دست ها، پاها و حتی شکاف میان انگشتان و پشت گوش ها که معمولا به آنها توجهی نمی شود.به او کمک کنید پشت یا گردن خود را تمیز کند و پس از پایان شست وشو اطمینان یابید که بدن خود را به خوبی آب می کشد.کودکان از آب تنی لذت زیادی می برند. کودک شما باید پس از استحمام کمی بازی کند و به خاطر اینکه رفتار خوبی داشته جایزه بگیرد!

پس از استحمام
از آنجا که کودکتان دوست دارد در هنگام استحمام به بازی بپردازد شما باید به او یاد دهید پس از آن همه چیز را مرتب کند.از او بخواهید اسباب بازی ها را جمع کرده و آنها را سرجای خود بگذارد.یک کیف برای اسباب بازی ها درنظر بگیرید و از کودکتان بخواهید آنها را درون تخت خواب یا همان کیف قرار دهد.او در ضمن باید صابون را در جا صابونی بگذارد، حوله را سرجای خود آویزان کند و وان را تمیز کند.

 

منبع: سیمرغ

۲۵
دی ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>