فاویسم چیست

باید از خوردن باقلا، آسپیرین و هر نوع ماده‌ای که باعث بروز علائم بیماری می‌شود، اجتناب کنند

نویسنده: مریم هرندی

فصل باقلاست و ابتلا به فاویسم شیوع پیدا میکنه. بهتره کمی درباره اش اطلاع داشته باشیم.

Broad Bean Optica Pro-Veg

«فاویسم» یک بیماری‌ «ارثی خونی» است که به علت کمبود یکی از آنزیم‌های گلبول‌های قرمز خونی (آنزیم گلوکز ـ ۶ ـ‌ فسفات دهیدروژناز) ایجاد می‌گردد که در اثر مواجهه با مواد اکسید کننده گلبول‌های قرمز، منجر به تخریب آنها می شود و فرد را با کم خونی شدید مواجه می‌کند. این بیماری بیشتر در پسرها شایع است، زیرا پسرها دارای یک کروموزوم X و دخترها دارای دو کروموزوم X هستند و این در حالی است که وجود تنها یک کروموزوم معیوب برای ابتلای پسران به این بیماری کافی است. ولی این دلیل نمی‌شود که دختران اصلا به این بیماری مبتلا نشوند.فاویسم ازمادر به پسر منتقل می‌شود.

مادران شیردهی که فرزندان مبتلا به فاویسم دارند، باید از خوردن باقلا، آسپیرین و هر نوع ماده‌ای که باعث بروز علائم بیماری می‌شود، اجتناب کنند، زیرا این مواد از طریق شیر به کودک منتقل می‌شوند.

میان زردی نوزادان و فاویسم هم ارتباطی برقرار است. انتقال برخی مواد از جفت به نوزاد و کمبود انزیم (G6pd) میتواند به بروز زردی نوزاد پس از تولد بیانجامد در شرح حال از بیمارانی که مبتلا به فاویسم میباشند ۲۰ تا ۳۰ درصد آنها در نوزادی مبتلا به زردی بوده اند.

تشدیدکننده‌های فاویسم :
داروهای ضدمالاریا، باقلا، نفتالین (استنشاق بوی آن)، حنا (استفاده موضعی آن) و برخی داروها مانند کوتریموکسازول، آسپرین (با دوز بالا)، نالیدکسیک اسید و نیتروفورانتوئین می باشد. همچنین فاویسمی‌ها نباید در منزل از حشره کش استفاده کنند.

G6PD-Defiency

علائم بالینی:
علائم عمومی: سردرد، تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، بیحالی، افزایش ضربان قلب و افزایش تعداد تنفس
علائم اختصاصی: زردی (یرقان) پوست و مخاط و تغییر رنگ ادرار (به صورت پررنگ و رنگ چای)
در موارد پیشرفته کاهش سطح هوشیاری و افت فشارخون نیز اتفاق می افتد.

۲۱
فروردین ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها سلامت
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه
برچسب‌ها

٬ ٬

یک پاسخ برای : 2

  1. حمیدی گفته:

    اسم این بیماری رو نمی دونستم. فقط یه چیزایی ازش شنیده بودم. ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>