فرافکنی

بعضی از بزرگ تر ها برای ساکت کردن لحظه ایِ بچه، زمین، مبل یا میز ِ بی گناه را می زنند تا حواسش باشد دیگر برای بچه جفت پا نگیرد!

دخترک آمد روی تخت و خواست بخوابد که احتمالا کمی در محاسبه ی فاصله ها اشتباه کرد و سرش خورد به چوب بالای تخت. سرش را مالید و گفت: «تخته! ببخشید!»

***

fara42323

حتما شما هم دیده اید وقتی بچه زمین می خورد، یا اتفاقات دیگری از این دست می افتد، صدای گریه اش که بلند می شود، بعضی از بزرگ تر ها برای ساکت کردن لحظه ایِ بچه، زمین، مبل یا میز ِ بی گناه را می زنند تا حواسش باشد دیگر برای بچه جفت پا نگیرد! بله، این کار شاید باعث شود کودک خیلی زود آرام شود و دلش خنک شود، اما ممکن است در آینده تاثیرات بدی روی تربیتش بگذارد.

نمی دانم تا به حال مواجه شده اید با افرادی که مسئولیت هیچ یک از اشتباهات شان را به عهده نمی گیرند و خیلی راحت، به خاطر اشتباهات خودشان دیگران را سرزنش می کنند؟ من از نزدیک چنین افرادی را دیده ام. حتی گاهی پیش می آید که در وقوع یک حادثه یا بروز یک مشکل، هیچ فرد خاصی مقصر نیست. مثلا باران گرفته، ترافیک شدید شده و شما دیر رسیده اید. مثلا برق رفته و نتوانسته اید فلان کار را انجام دهید… این افراد، مهارت خاصی دارند که حتی در چنین پیش آمد هایی که به طور طبیعی اصلا نمی شود هیچ مقصری برایشان پیدا کرد هم می گردند به دنبال گناه کار و سرانجام انگشت ناراحتی شان را به سوی فردی می گیرند و عصبانیت شان را سر او خالی می کنند. قبل تر ها که بچه بودند، زمین و ستون و چارچوب در را دَق می کردند تا دل شان خنک شود. حالا که بزرگ شده اند به روش های دیگر. چون هرگز یاد نگرفته اند که گاهی اگر زمین می خورند، خودشان مقصر هستند. گاهی اگر اشتباهی می کنند، شاید از بی توجهی و کم کاری خودشان بوده است. حتی اگر به جای فرافکنی اندکی فکر کنند که اشکال از ناحیه ی خودشان است، حتما خیلی راحت تر در جهت رفع آن تلاش خواهند کرد.

واقعا سخت نیست اگر در اوج گریه ی کودک مان، یک جور دیگر حواسش را پرت کنیم، شوخی ای کنیم، چیزی بگوییم تا دردش را فراموش کند. بدون اینکه به دنبال مقصری بگردیم که وجود ندارد. بعد هم آن را بزنیم تا هم دلش خنک شود و هم اینطور برایش جا بیفتد که اگر اشتباهی کرد و عاقبتش را دید، باز هم مجاز است دیگری را سرزنش کند یا حتی بزندش!

یادمان باشد همین نکات خیلی کوچک که شاید برای امروزِ ما بی اهمیت جلوه می کنند، ممکن است فردا عواقبی به دنبال داشته باشند که به این راحتی ها نشود که اصلاح شود.

۲۵
دی ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها تربیت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>