یازده سالگی

و نمی داند که مامانش ۲۲ سال پیش یازده ساله بوده!

75051972090509254361-264x300

مادر دختر شانزده ساله که باشی…

چه فرقی میکند یازده سال و شانزده سال؟مهم این است که هر دو نوجوان شده اند.

مادر دختر یازده یا شانزده ساله که باشی موقع خانه تکانی دخترت هزار کار ردیف شده دارد که وقت کمک کردن ندارد!

وقتی کمک میکند آنچنان از کارهای عقب افتاده اش میگوید که دلت کباب میشود برای اینکه او را از کار خودش انداخته ای.

مادر دختر یازده یا شانزده ساله که باشی دخترت با هر نگاه یا حرف محبت آمیز که بین تو و همسرت رد و بدل میشود فورا بهانه ای برای خودنمایی به پدر پیدا میکند و هزار تا برگه با نمره خیلی خوب دارد که هنوز به پدر نشان نداده و هزار تا جواب آزمون که پدر هنوز رویتشان نکرده و هزار تصمیم گرفته شده و برنامه ریزی شده از همانهایی که قند در دل پدر آب کند که دخترش به توصیه هایش برای نظم و برنامه ریزی گوش داده!

که بگوید و حواس پدر را به کل از تو پرت کند!

مادر دختر یازده یا شانزده ساله که باشی با دیدن هر فیلم و سریالی که با موضوع خواستگاری پخش می شود یا هر خبر خواستگاری که میرسد دخترت شروع میکند به تحقیق دوباره که

“شما و بابا همدیگر رو چجوری دیدید؟”

“مادر کی اومد خواستگاریت؟”

“بابا رو دیدی چه فکری کردی؟”

مادر دختر یازده یا  شانزده ساله که باشی با هر حرف دخترت دلت میلرزد.وقتی به دوستانش زیاد وابسته میشود دلت می لرزد.وقتی یک نمره اش رضایت بخش نیست دلت میلرزد.وقتی گاهی با تندی جوابت را میدهد دلت میلرزد.میگویی نکند دوران بلوغ آن دختر آرام را برای همیشه از تو بگیرد؟نکند بعد از بلوغ به این روزهای خوب برنگردد؟

مادر دختر یازده یا شانزده ساله که باشی وقتی بیرون از خانه هستی و کسی به دخترت بد نگاه کند دلت کنده میشود!

مادر دختر یازده یا شانزده ساله که باشی ممکن است وقتی دخترت از کلاس زبان برمیگردد و از خواستگاری که برای خواهرش! پیدا شده میگوید و تو برق چشمانش را میبینی بدون اینکه بخواهی دلت یک حالی شود!یک حال بد!

مادر دختر  یازده شانزده ساله که باشی بهترین زمان عمرت زمانی است که دخترت با دو چای در سینی پیشت می آید تا با هم بخورید.یکی با آب سرد  برای خودش و یکی داغ داغ برای تو!

مادر دختر یازده یا شانزده ساله که باشی وقتی با دختر شانزده ساله ات چای میخوری از خاطرات شانزده ماهگی اش تعریف میکنی و با هم غش میکنید از خنده!

مادر دختر یازده یا شانزده ساله که باشی دخترت کفشهایت را یکی یکی صاحب میشود و این میشود مایه فخر و مباهاتش که پای من هم شماره پای مامان است!

مادر دختر یازده  یا شانزده ساله که باشی دخترت با لحن مچگیرانه ای از تو و پدر سوالات تخصصی میپرسد و وقتی جواب درست میشنود مثل یخ وا میرود و میگوید: “از کجا میدونستی؟”

و نمیداند که مامانش ۲۲ سال پیش یازده ساله بوده!

مادر دختر یازده یا شانزده ساله که باشی…

چه فرقی میکند شانزده ساله یا یازده ساله؟

مهم این است که او حالا نوجوان است و نوجوانها همه یک اخلاق را دارند.

مادر دختر شانزده ساله یا یازده ساله که باشی خودت نمیدانی دوست داری الان با شانزده سالگی دخترت زندگی کنی یا شانزده ماهگی!

بس که هر دو قشنگ و پر استرسند!

قشنگی هایی که مثل هم نیست و استرسهایی که از جنس هم نیست!

منبع :سه دخترمن

یک پاسخ برای : 2

 1. رباب گفته:

  سلام
  ;کتابای آقای صفایی حائری رو هت پیشنهاد میکنم. مخصوصا نامه های بلوغ و انسان در دو فصلش رو میدونم درباره سن بلوغه. موفق باشی یا علی

 2. الیما گفته:

  یادشان که می رود که مادر هم سنی هم رقم ۱۶ داشته یادت می آید که تو هم با مادرت همین کردی …مادری که او هم سن ۱۶ سالگی را بازی کرده بود کامل کامل
  راستی چقدر فرق می کند شش ماهگی و ۱۶ ماهگی و ۱۶ سالگی …
  برای منی که تنها همان اولی را تجربه کرده ام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>