کمبود محبت به کودکان، موجب کوتاهی قد

عوامل ژنتیکی و خانوادگی مهمترین دلیل بروز کوتاهی قد

پیمان عزیزمحمدی، فوق تخصص غدد و متابولیسم  گفت: کوتاهی قد مشکلی مهم و شایع در بین افراد جامعه است که به دلایل مختلف ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه عوامل ژنتیکی و خانوادگی مهمترین دلیل بروز کوتاهی قد است، تصریح کرد: در صورتی که والدین قد کوتاهی داشته باشند، احتمال کوتاه شدن قد کودکان نیز زیاد است و البته این مشکل با مصرف دارو و آمپول خاصی برطرف نمی شود.
عزیزمحمدی، با اشاره به سایر عوامل مرتبط با کوتاهی قد، تأکید کرد: کم کاری تیروئید، پرکاری غده فوق کلیوی، کمبود هورمون رشد و برخی از بیماری های مزمن و زمینه ای از دیگر عوامل مهم مرتبط با کوتاهی قد است.
وی گفت: کودکانی که در خانواده خود کمتر مورد محبت و توجه اطرافیان به ویژه والدین قرار می گیرند، بیش از افراد هم سن و سال خود دچار کوتاهی قد می شوند.
عزیزمحمدی، با بیان اینکه با تشخیص علت دقیق کوتاهی قد باید درمان متناسب با آن علت صورت گیرد، یادآور شد: به غیر عوامل ژنتیکی و ارثی مرتبط با کوتاهی قد که کنترل آن بسیار دشوار و حتی غیرممکن است، سایر عوامل مرتبط با کوتاهی قد را می توان با تشخیص و درمان مناسب و به موقع تا حدودی برطرف کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای برطرف کردن کوتاهی قد، باید از روش ها و اقدامات درمانی مناسب و علمی و مشورت با پزشک و متخصص مربوطه بهره جست و در این خصوص نباید فریب تبلیغات فزاینده در زمینه افزایش قد را که توسط برخی از شرکت ها و افراد انجام می شود را خورد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

۲۳
فروردین ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>