نگاه ما به فرزند

اگر ما در جهان بینی فرزندمان خودمان را کنار بکشیم تنها سهم رسانه و جامعه را زیاد کرده ایم

دعای ۲۵ صحیفه سجادیه دعای زیبایی است .دعای والدین در حق فرزندان …

….خدایا! بازوى مرا به ایشان سخت گردان و خلل کار مرا به دست آنها مرمت کن، شماره اعوان مرا به ایشان بسیار و بزم مرا به وجود آن ها آراسته کن، و نام مرا به به سبب آنها جاوید دار، هنگام غیبت من کار مرا بدان ها مرتب کن، آنان را در حوایج یاور من گردان و دوستدار و مهربان ساز که دل سوى من داشته باشند و درستکار و فرمانبردار من باشند نه نافرمان و بدرفتار و مخالف و تبهکار و مرا یارى کن در تربیت ، تادیب و،آموختن و نیکى کردن به آنها….

این قسمت دعا را که می خوانم میبینم که دیدگاه امام نسبت به “فرزند” چقدر با ما متفاوت است…

17533210074b4485ef5852d

“ما خودمان خواسته ایم و بچه را به خاطر لذت خودمان می آوریم ،بعدها هم هیچ انتظاری نباید از او داشته باشیم”

“قرار نیست بچه عصای پیری پدر و مادر باشد ، شاید فرزند من بخواهد در آن گوشه دنیا جدای از من زندگی کند  و  من هرگز مانع او نخواهم شد”

از این قبیل عقاید لیبرال مآب در افکار نزدیکان مجازی و حضوری بسیار دیده ام…

نتیجه چنین نگرشی به فرزند همین می شود که آمار سقط جنین بالا می رود، فرزندآوری تا حد ممکن تحدید می شود و  به تاخیر می افتد و فرزند سوم و چهارم میشود لولو..

باور تاسف انگیز دیگر آن است که فکر می کنند  یک انسان ، هر چند کوچک می تواند بدون عقیده زندگی کند و بدون جهت فکری تصمیم بگیرد…و در ادامه گاهی سرزنش هایی میشنوم مبنی بر آن که چه طور دلتان می آید مفاهیم دینی را  در مغز کودک بی دفاعتان! بگنجانید

“من سعی می کنم با عقاید خودم ذهن پاک کودکم را مخدوش نکنم،فرزند من خودش باید بیاموزد که چه چیز خوب است و چه چیز بد.. من هیچ دخالتی در تصمیمات زندگی او نمی کنم”

eer

در صورتی که امام از خداوند کمک میخواهند تا به فرزندان ادب و علم بیاموزند. احادیث بسیاری داریم مبنی بر لزوم آموزش عقاید ، اذکار ، نماز و قرآن به فرزند

و البته و صد البته پیش و بیش از آن که به کودک علمی بیاموزیم باید به او تفکر بیاموزیم اما قرار نیست گنجینه علوم اسلامی به نام “آزادی اندیشه” ذبح شود و کودک رها شود تا خودش همه چیز را بدون هیچ قضاوت قبلی کشف و درک و انتخاب کند… اگر ما در جهان بینی فرزندمان خودمان را کنار بکشیم تنها سهم رسانه و جامعه را زیاد کرده ایم چنانچه هیچ انسانی از تیررس افکار اطرافیانش مصون نمانده است.

منبع: وبلاگ مادرانه های من

یک پاسخ برای : 1

  1. zahra گفته:

    سلام عالی بود واقعا اینروزها پدر و مادرهایی که به قول خودشون راه تحقیق رو باز گذاشتند و هیچ تلاشی برای تربیت دینی بچه هاشون نمی کنن زیاده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>