کلیاتی پیرامونِ «از پوشک گرفتن»

از پوشک گرفتن کودک، می تواند یک اتفاق سخت و پیچیده باشد.

طبیعتا در این نوشته قصد ندارم در مورد روش های از پوشک گرفتنی که شخصا در مورد دخترم استفاده کردم و مفید بودند صحبت کنم. بلکه همانطور که از اسم مطلب پیداست، می خواهم به کلیات اشاره کنم.

از پوشک گرفتن کودک، می تواند یک اتفاق سخت و پیچیده باشد. می تواند مادر را نگران کند و استرس زیادی به کودک وارد کند. حتی می تواند از «از شیر گرفتن» هم سخت تر باشد. چون نیازمند عمل و عکس العمل های بسیار حساب شده و سنجیده ایست که مادر و کودک در مشارکتی دو جانبه از خود بروز می دهند. اما چنانچه بتوانیم به درستی تصمیم بگیریم و عمل کنیم، اتفاقا می تواند بسیار راحت و آرامش بخش باشد.

برای از پوشک گرفتن، لازم است که مادر، به شناخت درستی از توانایی ها و مهارت های کودکش برسد. از یکی دو ماه قبل، بر روی رفتار ها و حساسیت های کودک دقیق شود تا بتواند بهترین زمان را انتخاب کند. به نظرم، اگر این زمان درست انتخاب شود، کودک هم به خوبی همکاری می کند و خیلی زود و راحت، این اتفاق ختم به خیر می شود.

اما اگر مادر بخواهد بدون در نظر گرفتن شرایط فرزندش، صرفا چون دوستش دخترش را در یک سال و نیمه گی گرفته و از فلان روش استفاده کرده، به همان شکل عمل کند، قطعا شکست می خورد. هم خودش آسیب می بیند و هم بچه. این آسیب هم البته شکل های مختلفی ممکن است داشته باشد. مثلا شاید پروسه ی از پوشک گرفتن طولانی شود. یا کودک همکاری نکند. چه بسا اصلا کودک هیچ آمادگی ای برای این امر ندارد و سیستم بدنش به لحاظ جسمی نمی تواند با این مساله کنار بیاید. و مادر، فکر کند چقدر بچه اش بی استعداد است، چقدر مجبور است فرش آب بکشد، چقدر باید شب ها پوشکش کند، تا کی باید وقتی از خانه بیرون می رود او را پوشک کند و …

اعتقادم بر این است که هیچ دو بچه ای در این مورد (و البته خیلی موارد دیگر) از یک قاعده پیروی نمی کنند و مادر نقش مهمی دارد در این که روش موثر و مفید را برای کودک خودش پیدا کند.

البته چند علامت را برای زمان مناسب ذکر می کنند. مثل اینکه شب ها پوشک بچه خشک بماند. بتواند نیاز به دستشویی را بیان کند، در طول روز یکی دو ساعت پوشکش خشک بماند و…

sellolezi

در این باب، می شود از تجربیات دوستان استفاده کرد. می شود روش های مختلفی را که بقیه مادران به کار بسته اند پرسید. از آنها کمک گرفت. اما تاکید می کنم که نهایتا مادر باید به این برسد که دقیقا قلق بچه ی خودش چیست و چطور باید عمل کند.

به طور مثال، دوست عزیزی به من گفت که شورت آموزشی نمی تواند مفید باشد. چون بچه متوجه می شود که چندان اتفاق بدی نیفتاده و یاد نمی گیرد به دستشویی برود. اما اتفاقا من از شورت آموزشی استفاده کردم و اگر کثیف می شد، یک حالت تصنعی ناراحتی به خودم می گرفتم (بدون ذره ای عصبانیت) که حساب کار دستش بیاید و متوجه شود اتفاق جالبی نیفتاده است. اما شاید بچه ی دیگری اصلا حاضر نباشد شورت آموزشی بپوشد یا فکر کند با پوشک چندان فرقی ندارد. برای همین چنین چیزی قابل توصیه به همه نیست.

چیزی که شاید قابل توصیه ی عمومی باشد این است که کودک را کم کم با دستشویی آشنا کنیم و وقتی دیگر مقاومت نکرد، با فاصله ی زمانی کوتاه او را دستشویی ببریم تا یاد بگیرد. البته روانشناسان غربی اصرار دارند که اگر کودک، دستشویی کردن پدر و مادر را ببیند خیلی مفید است، که این روش می تواند در از بین رفتن حیا اثر گذار باشد و در دین مذمت شده است.

چنان چه کودک اصلا حاضر نیست در دستشویی کارش را انجام دهد، یا علی رغم تلاش های ما بعد از یکی دو هفته همچنان بیرون از دستشویی مشغول می شود، نشان دهنده ی این است که احتمالا هنوز آمادگی لازم را ندارد. تلاش های مکرر و پشت سر هم و نگرانی و عصبانیت ما، او را هم نگران می کند و شاید روند آموزش را به تاخیر بیندازد و تاثیر منفی در روحیه اش داشته باشد.

آرامش، خونسردی، صبر، مدیریت و هوشمندی، می توانند به ما در این مورد کمک کنند، و صد البته «توکل».

۲۴
دی ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها ۴ دیدگاه

یک پاسخ برای : 4

 1. مامان ماهان گفته:

  سلام مادرا منم پسرم ۲۶ماهشه دارم از جیش میگیرم خیلی صبر و حوصله میخواد نباید دعوا کنیم بچه رو سر کثیف کاری هاش وگرنه لجبازی میکنه دیگه….ولی من هنوز شب ها پوشکش میکنم صبح ها که بازش میکنم جیش کرده همش نگرانم شب ادراری نداشته باشه

 2. هلنا گفته:

  سلام وخسته نباشید به همه مادران دنیا
  به نظر من زمان از پوشک گرفتن بچه وقتیه که خودش اونو اعلام کنه.اینطوری لااقل یکی از مشکلات حل میشه.دختر من ۲۲ ماهشه.از یکی دو ماه پیش خودش شروع کرد به نشون دادن پوشکش(یعنی من چیش دارم)از دو هفته پیش هم شروع کرد به درآوردن شلوار و پوشکش(مخصوسا وفتی که کثیف میشد)و اونو میاورد میداد به من.اون موقع بود که فکر کردم که آموزشو شروعکنم.آموزش من اینطوریه که فعلا با پوشک تو خونه میگرده و هر وقت که خودش پی پی یا جیش میکنه بهم میگه. و با هم میریم توی حموم و میگم یه گوشه بشینه.اگه جیش داشت میکنه اگه هم قبلا کثیف کرده بود خودش آبو میگیره و من میشوروش.فعلا ۵-۶ روزه که شروع کردیم ولی در کل امیدوارم .عجله ای ندارم.با اینکه خیلی دوست داره با آب بازی کنه و ختی لباسای منم تو حموم خیس میکنه خیلی حولوی خودمو میگیرم که عصبانی نشم.بعدش میریم دستامونو با آبو صابون میشوریم و لباسای خیسشو عوض میکنم و دوباره پوشکش میکنم.فعلا دو تا مرحله جیش کردن و نظافت رو یاد گرفته .بعدش میخوام پوشکو دربیارم و با لباس بگرده.فعلا که تا اینجا خوب پیش رفته و.به نظر من هیچ کاری رو نباید خیلی بزرگ جلوهمگه ما خودمون چه طوری جیش کرد یاد گرفتیم.نترسید هیچ بچه ای با پوشک به دانشگاه نرفته.موفق باشی و صبور.

 3. ziba گفته:

  پسر من الان دو سال و ده ماهشه و هنوز موفق نشدم از ÷وشک بگیرمش…
  مدتهاست با دستشویی آشنا شده… ولی دستشویی براش حکم آب بازی داره! گاهی مدت یه ربع هم میشینه ولی فقط آب بازی میکنه و هیچ کار دیگه ای نمیکنه!!!
  چند وقت پیش دستشویی بزرگش!!! رو دو دفعه بهم گفت و با هم رفتیم و کلی هم دوتایی ذوق کردیم.. به پیشنهاد اطرافیان براش جایزه خریدم … ولی گرفتن جایزه همانا و دیگه دستشویی نرفتن همان!!
  خیلی مستاصل شدم… اگر کسی تجربه ای داره ممنون میشم

 4. sama گفته:

  خداوند خیرتون بده !کلیات بسیار مفیدی بود. از بسیاری مادرها نظر خونده بودم ولی این کلیات حکیمانه منو از سردرگمی در آورد. اگه جزییات از پوشک گرفتن رو هم بیارید خوبه!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>