یک دقیقه با فرزندم

مادری که روش های ساده و کارامدی برای تربیت فرزندانش بلد بوده و هست

معرفی کتاب از : اعظم بانو

IMG_9894

این کتاب خیلی اتفاقی به دستم رسید، عنوان کتاب جذبم کرد و شروع کردم به مطالعه، خیلی برام جذاب بود و بعد از خوندنش گفتم اینجا هم معرفیش کنم .

شاید خیلی از مادرهایی که اینجا رو می خونن یه بدبینی خاصی نسبت به کتابهای روانشناسی خارجی داشته باشن، ولی از اونجایی که بد نیست آدم دانش دیگرانی که کار تحقیقاتی تجربی در مورد ارتباط با فرزندان کردن رو به دانش خودش اضافه کنه، خوندن بعضی از این کتابها بینش تازه و جدیدی به انسان می ده و با مثالهای عملی که در طول کتاب زده شده کاربرد دقیق این دانشها را می بینه .

کتاب داستان خانم جوانیه که می خواد مادر بشه و دنبال روش درست تربیتی می گرده، با مادرهای مختلفی صحبت می کنه و در آخر با دو نوع مادری کردن روبرو می شه یکی مادرهایی که “مقتدر” هستن و نظم و انضباط شدیدی در تربیتشون وجود داره و به اصطلاح خودشون “سنتی” بچه هاشون رو بزرگ می کنن و عده دیگری که به اصطلاح خودشان “مدرن و امروزی ” و “خوشرفتار” و ” آزادی دهنده ”  هستن . اما خانم جوان متوجه می شه که رفتار این دو نوع مادر تا اندازه ای کارایی دارد و به اصطلاح هر دوی اونا یک مادر نصفه نیمه هستن .

در جریان تحقیقاتش با مادرمسنی آشنا می شه که بهش می گفتن مادر یک دقیقه ای، مادری که روشهای ساده و کارامدی برای تربیت فرزندانش بلد بوده و هست، این مادر سه دختر جوان داشته که همه اونها روش تربیتی مادرشون رو می پسندیدن و در تربیت فرزندانشون هم به همون روشها عمل می کردن .

خانم جوان به ترتیب و جداگانه با مادرمسن و هر سه دخترش دیدار میکنه و در پایان هر دیدار به صورت مرتب و شماره گذاری شده خلاصه بحثهایی که با اونها داشته رو یادداشت می کنه .

در واقع روش این خانم مسن این بوده که سه روش ارتباطی داشته

۱-  اهداف یک دقیقه ای

۲-  تمجید یک دقیقه ای

۳-  تنبیه یک دقیقه ای

اهداف یک دقیقه ای شامل اهداف خانواده (اهداف ما ) و اهداف شخصی (اهداف من ) هستش، اهداف ما شامل اهدافی که می خوایم در خانواده عملی بشه و اهداف من شامل اهدافی که هر شخص برای خودش داره این کار از طریق نوشتن اهداف صورت می گیره که کار مرور و به یاد آوردن و دور نشدن از هدف رو آسونتر می کنه .

تمجیدهای یک دقیقه ای این کارایی رو داره که به کودک احساس خوبی در مورد خودش می ده و این احساس خوب باعث می شه توانایی های بالقوه ای رو در خودش کشف کنه، در این روش به جای اینکه مرتب روی بچه ها زوم کنیم و موقع خطا اونها رو گیر بندازیم، درست در موقعی که کار خوبی رو به شیوه درستی انجام میدن گیر میندازیم .

تنبیه های یک دقیقه ای هم شامل دو قسمت هستن قسمت اول که نیم دقیقه هستش، احساس خودمون رو از کار بدی که فرزندمون انجام داده درست بعد عملی که باعث ناراحتی ما شده و نه با تاخیر نشون می دیم و در نیمه دوم تنبیه این اطمینانرو به فرزندمون می دیم که برای ما دوست داشتنیه و ما فقط از کارش ناراحتیم .

این دو نیمه تنبیه باعث می شه که ما احساسی رو که نسبت به عمل فرزندمون داریمو به راحتی و بدون خشونت بهش نشون بدیم و از تلنبار شدن و در نهایت منفجرشدن اونها در درونمون جلوگیری کنیم و هم به فرزندمون می گیم که دقیقا از چه کار اون ناراحتیم و بعد این حس خوب رو بهش می دیم که برای ما دوست داشتنی است .

در سراسر این کتاب خوب و کم حجم که نوشته اسپنسر جانسون هستش و خانم سیمین محسنی اون رو ترجمه کرده با ذکر مثال جملات و اهداف این کتاب به روشنی در ذهن خواننده جا می افته

البته نسخه ای که من خوندم نسخه “مادر” این کتاب هستش ولی نسخه دیگه ای هم این کتاب داره که با توجه به تفاوتهای روحی مادران و پدران برای “پدر” نوشته شده .

خوندن این کتاب رو به همه مادرایی که دنبال راهکارهای ارتباط خوب و موثر با فرزندشون هستن توصیه می کنم .

۲۰
اسفند ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها معرفی کتاب
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>