بزرگ شدن فرزندتان را باور کنید

بسیاری از والدین وقتی تغییرات روحی و رفتاری فرزندان نوجوانشان را می بینند، دچار اضطراب می شوند

ریحانه اسدی، روان شناس، یکی از مهمترین دغدغه های خانواده ها را رفتارهای خاص نوجوانان در سن بلوغ دانست و گفت: بسیاری از والدین وقتی تغییرات روحی و رفتاری فرزندان نوجوانشان را می بینند، دچار اضطراب و نگرانی می شوند و گاهی با برخوردهای عجولانه و شتاب زده، سبب تخریب روابط شان می شوند.

fathers-day-dad-with-kids1

وی با بیان اینکه چگونگی گذراندن دوران بلوغ و نوجوانی تاثیر زیادی برآیند او دارد، افزود: دوران نوجوانی مقطع مهمی از زندگی هر فرد است که چگونه گذراندن آن، تاثیر زیادی بر آینده او دارد، تغییراتی که بطور طبیعی در روحیه و اندیشه نوجوان بوجود می آید که اگر در مسیر درست هدایت شود، او را برای پذیرفتن مسئولیت های جدیدی و زندگی آینده آماده می کند.

این روان شناس کم حوصلگی، اضطراب، گوشه گیری، گریه های بی دلیل، استرس و بداخلاقی را از جمله رفتارهای دوره نوجوانی دانست و ادامه داد: نوجوانان در دوران بلوغ معمولا به سرعت عصبانی و پرخاشگر می شوند و در عین حال خیلی زود پشیمان شده و خود را سرزنش می کنند.

وی لج بازی و مخالفت با والدین را نشانه ای از استقلال طلبی و حس دانای کل بودن نوجوان دانست و گفت: بر خلاف تصور بزرگترها لج بازی و مخالفت نوجوان با والدین دلیل بر حس خصومت نوجوانان نیست والدین باید با آن ها به گونه ای رفتار شود که آنها خود را شایسته احترام و محبت بدانند، چراکه نوجوان باید والدین را مثل یک دوست در کنار خود ببیند و به آنها اعتماد کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

۰۷
فروردین ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>