آیا خشونت‌های رسانه ای به کودکان آسیب می‌رساند‌؟

عکس های ترسناکی که حتی کودکان را مجذوب خود می کند آن ها را می ترساند.

به گزارش سرویس بین‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از سی ان ان،  امروزه تقریبا محال است که بتوان کودکان خود را در محیطی کاملا به دور از خشونت نگه داشت . این  در حالی است که طبق آمار ۹۰% فیلم های سینمایی ، ۶۸% بازی های رایانه ای ، و ۶۰ % سریال های تلویزیونی حاوی تصاویر خشونت آمیز هستند.

cbf9fba2df4150febcafd93c4da93ee4

طبق این آمار کودکان زیر ۸ سال به طور میانگین روزانه ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه ، و بزرگتر از ۸ سال ، ۴ ساعت به تماشای رسانه های تصویری میپردازند. بیشتر کودکان از سن ۴ سالگی شروع به بازی کردن با رایانه می کنند.

مطالعاتی که روی کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته اند و آنان که به مدرسه می روند انجام شده نشان می دهد که کودکان دوست دارند که  از خشونتی که می بینند تقلید کنند. به خصوص اگر شخصیت خوب داستان با استفاده از خشونت مشکلی را حل کند. صحنه ای را یه یاد آورید که مرد عنکبوتی و یک “فرد شرور” در حال درگیری کنار یک ساختمان خرابه اند ولی هردوی آنها هیچ جراحتی بر نمی دارند !

بر اساس این گزارش ، عکس های ترسناکی که حتی کودکان را مجذوب خود می کند آن ها را می ترساند. برای کودکان نو پا و کودکانی که در سن پیش دبستانی هستند ، دیدن صحنه های ترسناک در تلویزیون میتواند این حس را یه آنان القا کند که دنیا جای ترسناکیست که هر اتفاقی ، همانند این خشونت ها ، هر لحظه می تواند اتفاق بیفتد. مشکلات در خواب ، همچون کابوس و بی خوابی ، میتواند از اثرات سوء این صحنه های خشونت آمیز است که حتی میتواند ناشی از یک صحنه خشن کارتونی باشد. سبکی که به ادعای برخی ” خشونت بی خطر ” نام گرفته است.

تحقیق بروی یازی های رایانه ای با توجه به اینکه نسبت به تلویزیون مدت کمتری است که در دسترس مردم قرار دارد ترسناکتر است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد ، نشان داد که بازی های خشونت آمیز ریسک ابتلا به افسردگی و استرس را افزایش می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>