کودکان چگونه اضطراب خود را نشان می دهند؟

اگر کودکی عادت به مکیدن انگشت شست خود داشته باشد، دچار اضطراب است.

فرید فدایی روانپزشک گفت: مکیدن دست و به دهان بردن اشیا در کودکان کمتر از یک و نیم سال امری طبیعی است.

bbjk

وی گفت: از آنجا که قبل از یک و نیم  سالگی مهم ترین فعالیت های شیرخوار شامل نوشیدن، بلعیدن و گاز گرفتن است بنابراین تعامل کودک با جهان از طریق دهان صورت می گیرد و بدین وسیله کودک می تواند ویژگی های اشیا مختلف را کشف کند.

وی خاطر نشان کرد: اگر کودکی پس از یک و نیم سالگی عادت به مکیدن انگشت شست خود داشته باشد، به این معنی است که او دچار اضطراب است.

فدایی متذکر شد: اگر محیط خانه برای کودک نا امن باشد و اگر پدر و مادر رفتار پرخاشگرانه داشته باشند و یا در صورتی که والدین به دلیل توجه به فرزند جدید، توجه خود به کودک را برگرفته باشند، می تواند امنیت کودک را به مخاطره انداخته و او را دچار اضطراب کند.

وی افزود: زمانی که کودک انگشت خود را به دهان می برد باید به او تذکر داد و او را به انجام فعالیت سرگرم کننده ای هم چون نقاشی تشویق کرد.

وی خاطر نشان کرد: محلول های تلخی نیز وجود دارد که می توان با مالیدن در سر انگشتان کودک، موجب ترک این عادت شد.

منبع: قانون

۲۷
اسفند ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه

یک پاسخ برای : 2

  1. سوده گفته:

    مطلب جالب بود من هم تجربه شخصی خودم رو بیان میکنم اینکه اگر کودکی به هر دلیلی رفتار ناهنجاری ارائه میده به هیچ عنوان نباید مستقیم برخورد کرد حتی راجع به مضرات عمل هم چیزی نگفت فقط به طور بسیار نامحسوس حواس کودک رو به چیز دیگه ای معطوف کنیم کوچکترین حساسیت نسبت به رفتار مورد نظر باعث میشه که کودک ناخوداگاه و بعد از مدتی خوداگاه رفتار رو ارائه بده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>