پاسخ به سوالات دهان و دندان(۲)

رسوبات مربوط به قطره آهن به خودی خود مشکل چندانی برای دندان ایجاد نمی کنند

هر هفته شنبه ها، خانم دکتر زهرا خلیلی؛ دستیار تخصصی دندانپزشکی کودک و نوجوان به سوالات مطرح شده پیرامون دهان و دندان کودکان پاسخ می دهند. چنانچه شما هم در این زمینه سوالی دارید، کامنت بگذارید و شنبه ی بعد، پاسخ خود را دریافت نمایید.

ghj

***

لیلا

ممکنه خانم دکتر قطره آهنی که کمتر به دندون بچه ها آسیب بزنه معرفی کنن؟ بعد از دادن قطره آهن بهترین راه برای سیاه نشدن دندونها چیه؟

پاسخ:  همه ی قطره های آهنی که محتوای آهن مناسبی دارند می توانند باعث تغییر رنگ دندانها شوند. بعد از استفاده از قطره آهن حتما باید به کودک مقداری آب نوشاند و سپس دندانهای کودک را با یک تکه گاز نرم مرطوب پاک کرد. یک روش خانگی، استفاده از مقدار کمی آب لیمو ترش بر روی گاز مرطوب و کشیدن آن روی دندانهاست که استفاده مداوم و زیاد این روش توصیه نمی شود.

 ***

حمیدی

سلام
مشکل منم با قطره ی آهنه. لکه های سیاه ناشی از قطره ی آهن، حتما باید توسط دندانپزشک از بین برن؟ یعنی اگر روی دندان باقی بمونن مشکلی ایجاد می کنن؟ یا اشکالی نداره؟

پاسخ:  سلام. رسوبات مربوط به قطره آهن به خودی خود مشکل چندانی برای دندان ایجاد نمی کنند ولی از آنجایی که باعث ایجاد زبری و ناهمواری روی سطح دندان می شوند، بنابراین می توانند باعث تجمع مواد غذایی و میکروبهای پوسیدگی زا روی دندان شده و احتمال ایجاد پوسیدگی را افزایش دهند. در صورتی که بهداشت دهان ایده آل رعایت شود و تغییر رنگ دندان، آزار دهنده نباشد و پوسیدگی زیر تغییر رنگ وجود نداشته باشد، از بین بردن آن درمانی اورژانسی و اجباری محسوب نمی شود ولی در صورت تشخیص پوسیدگی زیر تغییر رنگ و بهداشت نامناسب، باید درمان صورت گیرد.

۰۴
اسفند ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها Slider سلامت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>