اصلی ترین عامل پرخاشگری در کودکان

پرخاشگری، بیماری یا گاهی رفتار آموخته شده است

یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: خشونت والدین اصلی ترین عامل پرخاشگری در کودکان است.

angry-kids

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از وبدا؛ دکتر نسرین امیری با بیان این که پرخاشگری انواع مختلفی دارد، اظهار داشت: بعضی از کودکان پرخاشگری کلامی دارند، داد و فریاد می‌زنند، فحش می‌دهند و گاهی نیز پرخاشگری فیزیکی دارند و بچه‌های دیگر را می‌زنند، گاز می‌گیرند یا اجسام را پرت می‌کنند که به چنین رفتارهایی خشونت یا پرخاشگری گفته می‌شود.

وی افزود: یکی از عللی که باعث خشونت در کودکان می‌شود، خشونت والدین و اطرافیان کودکان است و وقتی مادر بچه را می‌زند یا به او فحش می‌دهد، بچه نیز تصور می‌کند که او هم می‌تواند این کار را انجام بدهد. همچنین برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های کامپیوتری و سی‌دی‌ها نیز خشونت را تشدید می‌کند. عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی تصریح کرد: بچه‌ای که بتازگی پرخاشگری می‌کند خواب و اشتهایش تغییر و کف دستش عرق می‌کند و دچار اختلال هورمونی می‌شود که تمام اینها نشانه‌ پرخاشگری است.

دکتر امیری با بیان این که گاهی پرخاشگری، بیماری یا گاهی رفتار آموخته شده است، گفت: اگر بیماری است، باید درمان مناسب برای آن در نظر گرفت اگر آموزشی است باید منبع آموزش را شناخت، اگر علل آن والدین و محیط است باید شرایط را تغییر داد، اگر دیدن برنامه خشونت‌آمیز است، نباید کودک را با بی‌تفاوتی به این رفتار تشویق کرد. وی خاطرنشان کرد: والدین اگر فرزندان خود را در ارتباط با پرخاشگری مدیریت نکنند، میزان پرخاشگری آنها افزایش خواهد یافت.

منبع: سایت الف

۱۹
اسفند ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. مامان نی نی گفته:

    خیلی مفید بود.ممنون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>