مادران شاغل بخوانند!

بازگشت به محیط کار، یکی ازدغدغه های همیشگی مادران جوان است.

یکی از مسائلی که فکر و ذهن خانم های شاغل را درگیرمی کند، این است که چطور پس ازتولد فرزندشان او را چندین ساعت در روز از خود دور کنند. اگرشما هم به تازگی مادر شده یا می شود، بهتر است به این توصیه ها توجه کنید:بازگشت به محیط کار، یکی ازدغدغه های همیشگی مادران جوان است. پس از این که هفته ها کنار نوزاد خود بوده اید، مسلما آسان نخواهد بود که هر روز از او جدا شوید. نگرانی های شما هم طبیعی است. با این که مهدهای کودک برای همه کاملا شناخته شده است، اما هنوز هم برای بسیاری از مادران مشکل است که نوزادشان را به مربیان مهد بسپارند. برای این که جدایی، شما و فرزند دلبندتان را مضطرب و ناراحت نکند، باید که هر کدام از شما کم کم به این مسئله عادت کنید.

ddd

دور شدن تدریجی از یکدیگر
بهترین و ایده آل ترین حالت این است که تقریبا یک ماه پیش از بازگشت مادر به محیط کار، هر دو به تدریج با این موقعیت کناربیایند. در ابتدا گاه گاهی برای چند ساعت از خانه بیرون بروید و فرزندتان را به یکی از نزدیکان بسپارید. اگر او را پیش همسرتان بگذارید بسیار عالی است، چرا که نوزاد با پدرش ارتباط عاطفی عمیقی دارد. این کار باعث می شود که کوچولوی ناز احساس رها شدن نکند و به آرامی با غیبت موقتی مادر خو بگیرد.
حدودا ۱۵ روز بعد، شما می توانید مرحله بعد را انجام دهید. حالا مادر می تواند کودکش را به مهد کودک یا پرستار بسپارد و تقریبا یک ساعت او را تنها بگذارد. این زمان به مادر و کودک امکان می دهد تا با این محیط جدید و شرایط آن سازگار شوند.
سپس طی چند روز بعد، شما می توانید او را هرروز ، اما فقط برای مدت کوتاهی حدود یک ساعت، یک ساعت و نیم تنها بگذارید. پس از این مدت ۱۵ روز، زمان سازگاری کودک تمام شده و شما می توانید از این به بعد هر روز او را به مهد یا پرستار بسپارید.
اهمیت ارتباط با کودک
صحبت کردن با فرزند هر چند که او هنوز خیلی کوچک است، یکی از مهم ترین نکاتی است که این جدایی را راحت تر می کند. کودک هر آنچه را اطرافش اتفاق می افتد به خوبی درک می کند و لازم است که مادر توضیح دهد که او را ترک نمی کند و خیلی زود همراه پدر به دنبالش خواهند آمد. حتما با او حرف بزنید، بغلش کنید و به او اطمینان خاطر دهید.یکی از مسائلی که فکر و ذهن خانم های شاغل را درگیرمی کند، این است که چطور پس ازتولد فرزندشان او را چندین ساعت در روز از خود دور کنند. اگرشما هم به تازگی مادر شده یا می شود، بهتر است به این توصیه ها توجه کنید:بازگشت به محیط کار، یکی ازدغدغه های همیشگی مادران جوان است. پس از این که هفته ها کنار نوزاد خود بوده اید، مسلما آسان نخواهد بود که هر روز از او جدا شوید. نگرانی های شما هم طبیعی است. با این که مهدهای کودک برای همه کاملا شناخته شده است، اما هنوز هم برای بسیاری از مادران مشکل است که نوزادشان را به مربیان مهد بسپارند. برای این که جدایی، شما و فرزند دلبندتان را مضطرب و ناراحت نکند، باید که هر کدام از شما کم کم به این مسئله عادت کنید.

75065

فرزند می آموزد که به شما اطمینان داشته باشد.
هنگام جدایی از کودک اگراو گریه کرد، مضطرب و نگران نشوید. طبیعی است که کودک در نخستین لحظات تنهایی گریه می کند. همچنین توجه کنید که نگرانی و استرس خود را به فرزند نشان ندهید؛ چرا که او به سرعت حالت شما را می فهمد. نکته دیگر این که یواشکی خانه را ترک نکنید زیرا به هیچ وجه راه حل مناسبی نیست و کوچولوی شما احساس می کند که گم شده است. پس از این که او را در آغوش گرفتید و آرامش کردید، خداحافظی کنید و قول دهید که زود بر می گردید. برای خاطر جمع کردن او، عروسک یا یک روسری را به عطر همیشگی خود معطر کنید و کنار فرزندتان بگذارید. پس از این که به منزل برگردید، کودک مجددا آسوده خاطر می شود و کم کم به بازگشت شما اطمینان پیدا می کند.

و سخن آخر اینکه…
به طورکلی اگر شما آرامش داشته باشید، فرزندتان نیز همین گونه خواهد بود.
در صورتی که کودک خود را هر روز به مهد یا پرستارمی سپارید، احساس گناه نکنید. چرا که در پی همین روند است که شخصیت او شکل می گیرد و می تواند با دنیای پیرامونش ارتباط برقرار کند.

منبع: قدس آنلاین

۳۱
فروردین ۱۳۹۲
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. الیما گفته:

    و فکر کردن به جدایی از خود جدایی خیلی خیلی سخت تر است
    انگشتان دست شش ماه اش را آرام از دستانت جدا می کنی و به دست خدایی می سپاری که از آغاز دست دردانه اش در دست او بوده و تو فقط واسطه بودی و هستی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>