هیچ کس از کودکی دروغگو به دنیا نمی آید

در بین کودکان کم سن دروغ گویی بیشتر جنبه خیالبافی و رویا اندیشی دارد.

در کودکان ۳ تا ۴ ساله دروغ به مفهومی که برای بزرگسالان وجود دارد در این کودکان مطرح نبوده و در بین کودکان کم سن دروغ گویی بیشتر جنبه خیالبافی و رویا اندیشی دارد.

34ff
مرضیه جلیلی روانشناس کودک در گفتگو باخبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: دروغ گویی کودکان از ۴ سالگی به بعد بر اثر دخالت عوامل محیطی و تربیت نادرست به معنای واقعی شکل می گیرد.
وی در خصوص انواع دروغ کودکان اظهار داشت:  دروغ مبهم کودکان ناشی از توانایی بچه در گزارش دقیق جزئیات و بنا به پیشنهاد و تشویق یک فرد دیگر گفته شده و دروغ انتقام جویانه ناشی از نفرت است.
وی ادامه داد: نوع دیگر دروغ کودکان، دروغ  خودخواهانه که جهت گول زدن دیگران استفاده می شود تا کودک آنچه را که می خواهد به دست می آورد .
همچنین از انواع دیگر دروغ ، دروغ پوچ که بچه ها جهت جلب توجه دیگران به کار می برند و دیگر انواع دروغ، دروغ وفادارانه است.
گاهی علت دروغ گفتن فریب دادن دیگران برای نفع شخصی، گاهی فشار وارد کردن والدین به بچه ها ، گاهی ترس از مجازات، الگوهای ناباب و گاهی به علت مسخره نشدن است.

منبع: دانشگاه نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>