آفرین! چه پسر خوبی

مطمئن شوید که کودک حرف شما را فهمیده و متوجه شده بخاطر چه چیزی تشویق شده.

نویسنده: دکتر معصومه شمشیری

ظهر که دنبال محمد مهدی رفتم ،جلوی در مهدکودک با برق شادی چشمهایش مواجه شدم.

- مامان، سلام!  ببین چی جایزه گرفتم!

خم شدم و بوسیدمش.

- به به،  ببینم چقدر قشنگه! خاله به چه مناسبت این جایزه رو بهتون دادن؟

- نمی دونم. حتما بچه خوبی بودم . اما ببین چقدر قشنگه! توش عکس حیوونای مختلف رو نشون می ده.

دوربین کوچک اسباب بازی منو به یاد بچگی های خودمون انداخت و تلویزیون های کوچکی که عکس های مکه رو نشون می داد .با خودم گفتم بچه ها چقدر از چیزهای کوچک خوشحال می شوند اما حیف که ما از این فرصت ها درست استفاده نمی کنیم

 boy

 شاید مهم ترین ابزار ما  برای تقویت رفتار مثبت کودکمان تشویق باشد. اما این ابزار مهم خیلی وقت ها از معنای اصلیش خالی  شده است .تشویق یعنی به شوق آوردن، یعنی برای کودک بخاطر رفتار مثبتش احساس خوشایند ایجاد کنیم تا ان رفتار خوب همواره با آن احساس خوب همراه شود و انگیزه ای برای انجام کار باشد. کم کم تکرار رفتار باعث می شود رفتار برای کودک عادت (ملکه) شود ودیگر نیازی به تشویق نباشد.

 چند نکته مادرانه  درباره تشویق:

* تشویق باید جزیی و موردی باشد تا تاثیر گذار باشد ،مثلا از اینکه امروز بعد از مهد کودک لباسهایت را به موقع عوض کردی خوشحال شدم آفرین!

* رفتار کودک را تشویق کنید نه خودش را .

* مطمین شوید که کودک حرف شما را فهمیده  و متوجه شده بخاطر چه چیزی تشویق شده.

* حالت چهره، بوسه، آغوش وکلمات محبت آمیز متنوع تاثیر سحر آمیزی در تشویق دارند که گاهی غفلت از آنها ما را به وادی افراط در تشویق های مادی (جایزه) می کشاند.

* تشویق های مادی مخصوصا اگرمکررا با قول و قرارهای قبلی همراه باشد فضای ذهنی کودک را به سوداگری و تاجر مسلکی می کشاند  که خیلی بد مخرب است.  ممکن است در بلند مدت کودک برای هر کارش جایزه بخواهد.برای همین پیشنهاد می کنم جایزه ها غافلگیرانه باشد.

* وقتی احساس کردید رفتاری در کودک ملکه شده کم کم تشویق را یک گام جلو تر ببرید مثال اگر تا الان برای به موقع لباس عوض کردن تشویقش می کردید وقتی این کار برایش عادت شد بخاطر مرتب آویزان کردن لباسها تشویقش کنید.

۲۷
بهمن ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

٬

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>