پاسخ به سوالات دهان و دندان(۱)

فلوراید تراپی درمانی پیشگیرانه است و می تواند از بروز پوسیدگی ها جلوگیری کند

هفته ی گذشته قرار شد مادرانی که در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان شان سوال دارند، ذیل مطلب سوالات را مطرح کنند. خانم دکتر زهرا خلیلی، دستیار تخصصی دندانپزشکی کودک و نوجوان به سوالات شما پاسخ داده اند که در ادامه می خوانید.

هر هفته شنبه ها، به سوالات مطرح شده پیرامون دهان و دندان کودکان پاسخ داده شود. چنانچه شما هم در این زمینه سوالی دارید، کامنت بگذارید و شنبه ی بعد، پاسخ خود را دریافت نمایید.

-teeth

پاسخ به سوالات شما:

 

SANAZ

پسرم تا یک سالگی پستونک دادم وزمانی که پستونک ازش گرفتم اصلا اذیت نشدم

پاسخ: لکه ی مشاهده شده روی دندان کودک شما می تواند منشا متفاوتی داشته باشد مثل پوسیدگی، تغییر رنگ ناشی از قطره آهن و  تشخیص این امر تنها از روی معاینه کلینیکی توسط دندانپزشک امکان پذیر است بنابراین مراجعه به دندانپزشک توصیه می شود. در صورت تشخیص پوسیدگی، دندان باید ترمیم شود.

 ***

آروشا: سیاهی های ناشی از قطره آهن رو چگونه از دندانهای کودکم از بین ببرم؟؟؟

پاسخ:  پیشگیری از تغییر رنگ ناشی از قطره آهن آسان است ولی برطرف کردن لکه های ایجاد شده باید توسط دندانپزشک و در مطب دندانپزشکی توسط مواد و ابزار مخصوص صورت بگیرد.

 ***

الهه: با سلام و خسته نباشید
لطفا در خصوص مسواک زدن بچه ها راهنمایی بفرمایید
که از چه سنی باید مسواک بزنند و از چه سنی می توانند خمیردندان استفاده کنند
وبرای بچه دو و نیم ساله چطور باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد؟

پاسخ: سلام. مسواک زدن برای کودک را باید از هنگام رویش اولین دندان شروع کرد که این کار می تواند به آسانی توسط مسواک های انگشتی نوزادان صورت گیرد. خمیر دندان باید از سنی که کودک توانایی تخلیه خمیر دندان از دهان را به طور کامل به دست آورد استفاده شود زیرا بلع خمیر دندان توسط کودک می تواند باعث بروز مشکلات جدی شود. مسواک زدن برای کودک در این سن باید توسط مادر انجام شود زیرا کودک شما هنوز توانایی کافی برای این کار را کسب نکرده است. در مورد روشهای رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان در آینده مطالب جداگانه ای بر روی سایت قرار داده می شود.

***

maman asal: سلام میخواستم از خانم دکتر خلیلی بپرسم چطور میتونم دندانهای دختر ۹ ماهه ام رو که در اثر قطره آهن سیاه شده اند ،تمیز کنم؟ با تشکر

پاسخ: سلام. این کار تنها توسط دندانپزشک با ابزار و مواد مخصوص این کار صورت می گیرد. شما تنها می توانید از بروز لکه های بیشتر جلوگیری کنید.

 ***

شیوا: سلام و خسته نباشید
دختر من سه ساله و نیمه اش هنوز هنگام خواب پستونک می خوره و به محض خوابیدن در میارم ولی نتونستم هنوز ازش بگیرم چکار کنم تا دیگه نخوادش حتی براش پرنده گرفتم که نخوره میگه جلوی اون نمی خورم می ره زیر پتو یواشکی می خوره و طی روز هم اصلا نمی خواد مگر اینکه مریض باشه ولی هنوز شبها نتونستم بگیزم اگر امکانش هست منو راهنمایی کنید متشکرم

پاسخ: سلام. با توجه به اینکه میزان استفاده کودک شما از پستانک محدود به مواقع خواب است و پس از آن نیز خارج می شود اولین مساله این است که کودک را برای ترک عادت تحت فشار قرار ندهید، می توانید جدولی برای کودک تهیه کنید و به ازای هر روز استفاده نکردن از پستانک یک ستاره بر روی جدول بچسبانید و هنگامی که تعداد ستاره ها به حد خاصی رسید به کودک جایزه بدهید. هرگز با تندی با کودک برخورد نکنید. علل لزوم ترک پستانک را برای کودک بطور ساده توضیح دهید برای مثال بر روی تاثیری که ممکن است بر روی ظاهرش بگذارد با او صحبت کنید. به مرور کودک این عادت را کنار می گذارد. به کودک زمان بدهید.

 ***

سلن: سلام خسته نباشید. پسر من الان ۱۳ ماهس و از ابتدا پستونک میخورد. ولی فقط در موقع خواب و گریه. وقتی هم که به خواب میره پستونک رو از دهانش در میارم. احساس میکنم فک بالاش یه کم تغییر شکل داده. ولی خیلی کم از پستونک استفاده میکنه. به نظرتون مشکلی پیش میاد. حتی استفاده در این حد کم؟

پاسخ: سلام. شکل فک کودک با رشد او تغییر می کند. اگر حس می کنید تغییری در شکل فک ایجاد شده این مساله به این دلیل است. ولی باید از الان شروع  به کم کردن تدریجی و حذف استفاده از پستانک کنید تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کنید.

Toothbrush-toddler_420-420x0

 ***

مریم: سلام. بچه من ۱ سالشه. در طول سال گذشته خیلی انگشتشو نخورده، از پستونک مطلقا استفاده نکرده شیر خودمو می خوره و فقط در شبانه روز یک بار از شیشه شیر استفاده میکنه با اینحال با اینکه ۸ تا دندان درآورده -۴تا در بالا و ۴ تا در پایین. احساس می کنم مخصوصا دندانهای پایینش داره کج در میادَ!
حالا سوالم اینه که چرا این اتفاق افتاده؟ آیا میتونه ارثی باشه؟ و اینکه از کی باید ببرم دندانپزشکی که این مشکلو درست کنه؟ و همچنین آیا میتونم کاری کنم که بقیه دندونا که درمیاد کج نشه؟

پاسخ: سلام. این مساله به صورت طبیعی می تواند اتفاق بیفتد و هیچ مشکل خاصی ایجاد نمی کند و نیاز به درمان ندارد ولی از این سن باید کودک خود را برای چکاپ نزد دندانپزشک ببرید تا از بروز مشکلات پیشگیری شود.

***

Saba: با سلام. دختر ۲ساله من ، یکی از دندانهای جلو فک بالاش، دو تیکه در اومده. مثل دو دندان کنارهم و بدون فاصله و شبیه دندان ترک دار. در این ترک از سمت داخل دهان خرده های غذا گیر میکند. لطفا مرا راهنمایی بفرمایید که چه اقدامی باید انجام بدهم
ممنون

پاسخ: سلام. این شکل رویش دندان گاهی در دهان کودکان مشاهده می شود و معمولا مشکل خاصی ایجاد نمی کند ولی در صورتی که باعث گیر غذایی شود ممکن است باعث پوسیدگی شود. سعی کنید بهداشت دهانی کودک را به خوبی رعایت کنید و مسواک روزانه را فراموش نکنید و پس از صرف غذا این ناحیه را با مسواک تمیز کنید. اگر مشکل شدید است دندانپزشک می تواند با موادی داخل این شیار را پر کند.

 ***

لیلا: نظرتون راجع به شیر شبانه نوزادان چیه؟آیا واقعا موجب پوسیدگی دندان میشه؟ اگر اینطوره باید حذف بشه یا نه؟جایی دیدم که نوشته بود بعد از هر بار شیر خوردن دندان نوزادان پاک بشه اما این واقعا عملی هست به نظرتون؟

پاسخ: شیر شبانه باید از هنگام رویش اولین دندان شیری کم و کم تر شود و با رویش دندانهای جلویی فک بالا حذف شود، البته باید پیش از خواب کودک را کاملا سیر کرد. در هنگام خواب بزاق کاهش می یابد و شیر در دهان مانده و سبب پوسیدگی های جدی می شود. اگر کودک شب هنگام تقاضای شیر کرد می توان به کودک آب داد تا کم کم این عادت ترک شود. اگر مجبور به دادن شیر در شب  شدید در این صورت حتما دندانها را با یک گاز پاک کنید یا پس از خوردن شیر به کودک مقداری آب بدهید.

***

الهام نجفی: با عرض سلام . از یکی از دوستان در مورد warnish terapy شنیدم . اطلاعات کمی در این زمینه دارم . لطفا راهنمایی کنید چون به من گفتند هر ۶ ماه یکبار بهتر است فرزندم را برای این کار ببرم درمانگاه تا ۱۲ سامگی ! با تشکر

پاسخ: سلام. وارنیش تراپی یک نوع فلوراید تراپی است. فلوراید می تواند به میزان زیادی از بروز پوسیدگی پیشگیری کند. می توانید کودک خود را هر ۳ تا ۶ ماه یکبار برای فلوراید تراپی نزد دندانپزشک ببرید. البته فلوراید تراپی برای سنین بالاتر نیز مفید است.

 ***

مریم محمدی: لطفا” در مورد فلوراید تراپی توضیح دهید و اینکه از چه سنی تا چه سنی باید اینکار را انجام داد

پاسخ: فلوراید تراپی درمانی پیشگیرانه است و می تواند از بروز پوسیدگی ها به میزان زیادی جلوگیری کند. این درمان از ۲ تا ۳ سالگی  انجام می شود و در بزرگسالان نیز مفید است. توصیه می شود فلوراید تراپی هر ۳ تا ۶ ماه یکبار انجام شود. توضیحات بیشتر در آینده بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

 ***

مامان محمدهادی: باسلام و تشکر از همت تون و مطالب آموزنده و مفیدتون، درمورد دندان های خراب کودکان سوالی دارم. ۴دندان کرسی پسرکم پوسیدگی دارند.درمراجعه به دندانپزشک اطفال ترمیم تجویز شد و درمورد مقاومت پسرک هم بیهوشی پیشنهاد شد! خواستم بدانم واقعاترمیم دندانهای شیری ضرورت دارد؟ ساده تر بگم،اینهمه هزینه و وقت و جنگ و اشک واقعا لازمه صرف بشه؟اگه بیخیال بشیم چی میشه؟

پاسخ: سلام. ترمیم دندانهای شیری پوسیده ضروری است زیرا در صورت ادامه ی این روند عفونت و درد شدید ایجاد می شود  که می تواند تا حد خطرناکی پیشرفت کند. پوسیدگی باعث اختلال در روند تغذیه ای کودک و اختلال در رشد او می شود. در صورت ادامه پوسیدگی، دندان از دست می رود که باعث ایجاد مشکلات ارتودنسی و اختلالات فکی و تاخیر رویش دندانهای دائمی کودک در آینده می شود. عفونت دندان شیری می تواند بر روی جوانه ی دندان دائمی تاثیر مخربی داشته باشد. تاثیر منفی روانی از دست رفتن زودرس دندان در کودک نیز مهم است. در صورتی که کودک خود را آماده کنید و کودک همکاری لازم را داشته باشد ترمیم دندانها در مطب انجام می شود در غیر این صورت نیاز به بیهوشی دارد.

 ***

مامان۲قلوها: با عرض سلام بچه های من ۳ساله هستن و موقع خواب پستانک میخورند فقط به خاطر ارامش خودشون و ارامش اعصاب ما البته از نوع اورتودنسی ایا ممکنه مشکلی برای دندانهاشون پیش بیاد؟

پاسخ: پس از به خواب رفتن پستانک را از دهان خارج کنید و کم کم شروع به حذف پستانک کنید تا مشکلی در آینده ایجاد نشود. می توانید به کودک برای ترک عادت جایزه بدهید و لزوم ترک این عادت را برایش به طور ساده توضیح دهید. پستانک ارتودنسی تنها به میزان ناچیزی اثرات مخرب را کاهش می دهد و تفاوت چندانی با نوع عادی ندارد.

 

 

۲۷
بهمن ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها Slider سلامت
دیدگاه‌ها ۶۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 61

 1. عسل گفته:

  ببخشید یکی از دندونای دائمی من یکم خراب شدن امکانش هست ددون دائمی درست بشه؟

 2. naser گفته:

  سلام مایه بچه ی یک ساله داریم که از فک بالا به جای فک پایین دندون درکرده دلیلش چی میتونه باشه؟ایا باعث نگرانی هست یا نه ؟با تشکر

 3. پارسا گفته:

  با سلام
  بر روی دندان های آسیاب من لک های نازک قهوه ای وجود دارد آیا این لکه ها می توانند باعث ایجاد پوسیدگی شوند؟ چیکار کنم تا از پوسیدگیشون جلوگیری شود؟

 4. مهشید گفته:

  سلام خسته نباشید پسرم هفت سالش تمام شده دو تای دندان بالایش افتاده و تقریباً سه ماهه در نیامده نگران هستم می‌خواستم بدونم آیا زمان دارد برای درآوردن یا اینکه باید به دکتر نشان دهم ممنون میشم راهنماییم کنید

 5. الهام گفته:

  سلام

  پسرم ۹ ماهشه و رو لثه جلوی فک پایینیش برامده(متورمه) شده و خیلی بی تابی میکنه و همه چی رو میکنه دهنش. حدودا دوهفتس که اینطوری شده میخواستم بدونم چقد طول میکشه تا دندونش بیرون بزنه برا اروم کردنش از ژل دهانی استفاده میکنم چند روز میشه ازش استفاده کرد؟

 6. فرنیا گفته:

  سلام.خسته نباشید.دخترم ۱سالو هشت ماهشه.از ابتدای شروع قطره اهن،قطرشو تو سرنگ میریختم تا مستقیم ته گلوش بره و هیچ تماسی با دندوناش نداشته باشه.بلافاصله هم بهش اب میدادمو با مسواک انگشتی براش مسواک میزدم.حتی رو زبونشو هم مسواک میزدم.الان که ۱سالو هشت ماهشه یک شبه دیدیم کل دندوناش لکه سیاه گرفته.علت چیست و چه باید کرد؟

 7. ن گفته:

  دندون جلوم خیلی کوچیک شکست حالا چی کار کنم چطوری مواظبش باشم تا بیشتر نشکنه و لبه ی تیزش زبونم رو اذیت نکنه

 8. حديثه گفته:

  سلام و خسته نباشید. پسر من دو ونیم سالشه و دو تا از دندونای جلو حالت زرد و سوراخ شدگدی پیدا کرده است و خرابی دندان توسط دندان پزشک چطور ترمیم خواهد شد ؟ ایا کودک را بیهوش می کنند؟

 9. مامان علی گفته:

  در ضمن براش چه مسواکی بگیرم خوبه الان انگشتی استفاده میکنم که مقاومت میکنه

 10. مامان علی گفته:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  پسرم ۱۶ ماهشه و ۱۰ تا دندون داره که به شدت دارن سیاه میشن یه بار هم ۹ ماهگیش بردم دندونپزشک گفت چیزی نیست نگران نباش
  با مسواک زدن و تمیز کردن با پارچه هم به شدت مقاومت میکنه اینقدر گریه میکنه که کبود میشه نمیدونم چی کار کنم دندوناش از همون موقع که جوونه میزنن روشون سیاهه نگرانم نکنه دندون هاش از حالا بپوسه چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید اینکه فرمودید دندانپزشک با وسایل مخصوص تمیزش میکنه ایا واقعا تمیز میشه
  بعدشم این که پسرم اصلا همکاری نمیکنه دندانپزشک چطور میخواد تمیزش کنه…. اگه لطف کنید و جواب بدبد ممنون میشم

 11. maryam panahi گفته:

  سلام دخترم ۱۵ماهش وکل دندوناش داره سیاه میشه باید چیکارکنم تو رو خدا راهنمایی کنید

 12. فواد گفته:

  منم دندونم سیاه شده ولی نمیدونم ج کنم

 13. نیلو گفته:

  سلام من ۱۵سالمه و در اثر خوردن قرص اهن دندانم سیاه شده میشه راهنماییم کنید ک چگونه پاک میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا راهنماییم کنیدباتشکرازسایت خوبتون

 14. نیلو گفته:

  سلام من ۱۵سالمه و در اثر خوردن قرص اهن دندانم سیاه شده میشه راهنماییم کنید ک چگونه پاک میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 15. لاوین گفته:

  سلام من یه دختر ۱۰ ماهه دارم دندون جلوش در اثر ضربه لق شده چکار کنم که نیوفته وقتی میوه گاز میزنه خون میاد آیا امکان داره کنده بشه؟ خیلی نگرانم راحی هست که لثش سفت بشه ممنون میشم جواب بدین

 16. مژگان گفته:

  سلام
  من مدتیه انتهای دهانم سمت راست نزدیک زبان کوچک، یه برآمدگی کوچک به وجود میاد چند ساعتی هست و بعد دوباه محو میشه چند روز یکبار معمولا به وجود میاد. این موضوع منو نگران کرده میشه لطفا راهنماییم کنید.سپاسگزارم.

 17. مهدیار فلاح گفته:

  دو تا دندان جلویی در معرض سیاه شدن است برای جلوگیری از سیاه شدن چه باید کرد؟

 18. فاطمه گفته:

  سلام.بچه ی من ۵ ماهش و ابتدا از فک بالاش داره دندون میاره،آیا بچم مشکل داره؟مگه همه ی بچه ها از فک پایین دندون در نمیارند؟

 19. هاشم گفته:

  سلام ببخشید من ۱۷سال دارم و دندان آسیاب دوم که تاجش پریده می خواستم ببینم اگر آن را بکشم دندانم در می آید دوباره

 20. عباس گفته:

  باسلام وتشکر
  کودک ۲سال ویک ماهه مابه خوردن شیر پاستوریزه باشیشه هنگام خواب شب عادت پیداکرده است .آیا این امرباعث پوسیدگی دندان وی خواهدشد واگر بلافاصله به وی آب بدهیم این مشکل حل خواهدشد؟باتشکر

 21. مامان محمد گفته:

  سلام. پسر دومم ۷ ماهشه. قطره آهن بهش می دم. دندون در نیاورده. ولی اگه دندون در بیاره می خوام بهش ندم. چون پسر اولم رو می دادم. هر کار می کردم دندونهاش سیاه می شد. الان دندونهای جلوش سیاه شده. ۵ سالشه.

  با تشکر

 22. پریسا حسینی گفته:

  با سلام من ۱۷ سالمه تازه دیدم یه لکه قهوه ای خیلی کوچیک به اندازه نوک سوزن که تازه هم هست روی دندون جلوم افتاده خیلی نگرانم اگه برم دندون پزشکی چی کار میکنن؟اخه دندون جلو هستش میترسم خراب شه کمکم کنین با مسواک زدن درست میشه؟؟

 23. مامان محدثه گفته:

  دختر ۹ماهه دارم که ۵ تا دندان در آورده ولی یکه لکه نقره ای رنگ روی لثه زیر دندان پیشین پاینی ایجاد شده علت چی می تونه باشه

 24. حدیث گفته:

  سلام پسره یکسال وهشت ماه دارم که قطره آهن هم به آن نمی دم ولی باز هم دندان هایش سیاه شدن چه باید بکنم

 25. ستاره گفته:

  سلام.پسرم ۶ سالشه.دو تا از دندونای پایینش در اومده.اما با گذشت ۴ماه سیاه شدن مثل دندونای شیریش.علت چیه؟وچکار باید کرد؟

 26. علی گفته:

  سلام خسته نباشید.
  دخترم سه ماه و نیمشه اولین دندونی که در آورده دندون نیشه این اشکال نداره چون اغلب دندونهای جلو بیرن میاد.با تشکر

 27. لیلا گفته:

  سلام و خسته نباشد
  پسره ۳ و نیم ساله ام از الان دندون درد داره،دندونشم توش سیاه شده و تقریبا خالی شده! با اینکه مسواک میزدم از دوسالگیش.
  اگه بکشن دندونشو مشکی پیش نمیاد؟با توجه به اینکه سنش کمه

 28. بهاره کلانتری گفته:

  با سلام و خسته نباشید پسر من یکسال شش ماهش بردمش پیش دکتر متخصص کودکان گفته ۴ دندون جلوش باید سطحی پر کنیم گفته که فقط بیهوشش میکنند میخواستم بدونم مشکلی نداره داروی بیهوشی ضرر نداره

 29. آزیتا عباسب گفته:

  با سلام خدمت شما پسر من ۲۰ ماهشه و موقع خوابش پستونک میخوره به نظرتون تا چه سنی باید بخوره و روش ترکشو با توج به سنش بهم بگین لطفا فکر نکنم ستاره دادن الان برا این سن جواب بده واقعا نگرانم ممنون

 30. لیلی گفته:

  سلام دختر ۹ ماهم هنوز دندون درنیاورده، مشکلی داره؟ چی کار کنم؟
  با تشکر

 31. ندا گفته:

  سلام دخترم ۲ سال و ۲ ماه و بدنش کمی گرم شده و بی قراری می کنه ایا در این سن دندان در میارن لطفا جواب بدید

 32. شهره گفته:

  سلام من ختر ۱۶ ماهه ای دارم که ۸ تا دندون دراورده و ۴تا دیگه داره در میاره ولی تمام دندوناش سیاه شده و

  همش لک شده حتی دندونای جدیدش. واقعا نمیدونم چیکار کنم

 33. مهناز گفته:

  من بعد از اینکه به پسرم قطره آهن میدم بلافاصله بهش آب میدم ولی باز دندونش یکم سیاه شده برای جلوگیری از سیاه شدن دندان ش چکار کنم ، آیا قطره آهنی وجود داره که دندون سیاه نکنه لطفا اسمشو بگین

 34. مامان راهین گفته:

  سلام خسته نباشبد پسر من الان ۸ماهشه۶تا دندون دارهکه بر اثر قطره اهن داره سیاه میشه باید چیکار کنم که سیاه نشه ممنون میشم جواب بدید

 35. بهناز گفته:

  سلام من بچه هام دوقلو هستند از دندان های جفتشون یکسان مراقبت کردم دندانهای دخترم سالمه سالمه ولی پسرم تو سن دو و نیم سالگی۶دندان پوسیده داره !!!!!!!!!؛ دندانهای کناری بالا ذره ذره شکسته میشن چه کار باید بکنم ایا اگر قسمتی از دندان شکسته باشه قابل حفظ کردن هست لطفاً راهنماییم کنید.

 36. مامان مریم گفته:

  سلام دختر یک ساله ام باشربت مشکل داره باهرنوع شربت یاقطره استفراغ میکنه حتی قطره اهن برای همین دندونش سیاه شده ایاجز قطره داروی دیگه ای هست مثلا قرص.خواهشاراهنمایی کنید

 37. درسا گفته:

  با سلام واحترام خانوم دکتر من دختر ۱۵ ماه و ۱۵ روزی دارم که قبلا بهش قطره آهن فروکید می دادم و احساس کردم یه کمی دندونهاش کدر شده پس اون رو کنار گذاشتم و قطره آیروویت دادم هنوز یک هفته نشده دیدم روی لثه دقیقا زیر دندون پایین یکیشون البته یه لک سیاه ایجاد شده بردم به تکنسین نشون دادم گفت احتمالا چیزی گیر کرده بیرون میاد ولی پس از گذشت یه هفته دیگه دیدم دندون کناری همون دندون و روی لثه همین اتفاق افتاده . من خیلی نگرانم و به دلیل زندگی در شهرستان محروم و نبود دندونپزشک به سایت شما پناه آوردم لطفا جوابمو بدین من شنبه بعد باید چک کنم . طبق اطلاعات سایتتون . ممنون از این همه لطفتون

 38. فرشته گفته:

  میشه لطف کنید بگید چرا ما بچه های قدیم که هیچکدوم از این کارها برامون انجام نمیشد هیچکدوم از این مشکلات رو نداشتینم اگه دلیلش مشخص بشه حتما برای نسلهای بعدی هم مفید خواهد بود. خود من هیچکدوم از دندونای شیریم خراب نشد و بموقع افتاد و وقتی که می افتاد زیرش یه جوونه سبز شده بود یعنی من اصلا بی دندونی خودم رو ندیدم اما بچه های امروزه تا مدتها بی دندونن

 39. مامان نرگس گفته:

  سلام خسته نباشید دخترم داره ۱۸ماهش میشه هنوز دندون درنیاورده عکس OPG انداختم دندون هاش کامله حالا چیکارباید بکنم خیلی استرس دارم دخترم چند وقته تب می کنه وبی اشتهاست ممکنه مربوط به دندونش باشه خواهشن کمکم کنید

 40. رباب گفته:

  سلام دختر من در برابر مسواک شدیدا مقاومت میکنه. آیا باید با زور واجبار مسواکش رو بزنم یا روش دیگه ای مثل دهان شویه و… جواب میده؟

 41. mehrshad گفته:

  با سلام چگونه بچه ها را ارتودنسی میکنند

 42. فاطمه گفته:

  سلام خانم دکتر
  ببخشید میشه به سوال من هم جواب بدید؟
  دیروز پسر ۱۷ ماهم رو بردم پیش دکتر ژاله محمودی و گفت باید ۴ تا دندون جلوییش کشیده بشه
  من خیلی گریه کردم الان اصلا نمیدونم چه کاری باید بکنم،عوارضش چیه…

 43. رضا گفته:

  سلام.
  دختر من نزدیک به ۹ ماهه است ول هنوز دندانی درنیاورده به نظر شما آیا مشکلی وجود دارد

 44. zahra گفته:

  با سلام مجدد
  دندونهای آسیای بالایی دختر ۲ ساله ی من کمی نقطه های سیاه رنگ داره اما دردی نداره چمار باید بکنم؟
  سوال دومم اینه که از وقتی از شیر گرفتم که همزمانبارویش دندانهایی ۱۶تا۲۰ بود از خواب بیدار میشه کمی دهانش بو میده چه مشکلی داره؟

 45. saeed گفته:

  سلا م دختر من ۵ سال و یک ماهشه دیشب دیدم دندانش لق شده نمی دونم چرا انقدر زود لق شده چون ۹ ماهگی دندان در آورده بود فکر می کردم دندانش دیر هم بیفته.چند روز طول میکشه تا دندان لق بیفته؟چه جوری باید غذا بخوره؟

 46. مامان نرگس گفته:

  باسلام خدمت خانم دکتر می خواستم بگم که لثه های دخترم سفید شده وبک کم هم ورم داره یعنی ممکن نشان درآوردن دندون باشه ومی شه آدرس مطبتونو بهم بدید که دخترم روپیش شما بیارم

 47. مامان نرگس گفته:

  سلام دخترم۱۵ماهشه هنوز دندون درنیاورده خواهشن کمکم کنید

 48. مامان نرگس گفته:

  سلام دکترمن ۱۵ماهشه هنوزدندون درنیاورده خواهش بهم بگید چیکارکنم خیلی نگرانم

 49. حمیدی گفته:

  سلام.
  مشکل منم با قطره ی آهنه. لکه های سیاه ناشی از قطره ی آهن، حتما باید توسط دندانپزشک از بین برن؟ یعنی اگر روی دندان باقی بمونن مشکلی ایجاد می کنن؟ یا اشکالی نداره؟

 50. لیلا گفته:

  ممکنه خانم دکتر قطره آهنی که کمتر به دندون بچه ها آسیب بزنه معرفی کنن؟ بعد از دادن قطره آهن بهترین راه برای سیاه نشدن دندونها چیه؟

 51. لیلا گفته:

  سلام.
  از خانم دکتر خیلی خیلی ممنونم. من سوالی نپرسیده بودم. اما پاسخ های ایشون واقعا برای من در برخورد با مشکلاتی که ممکنه در آینده برای دندان های بچه ام پیش بیاد خیلی مفید بود. تشکر

 52. مامان نی نی گفته:

  تا حالا ندیده بودم که دندانپزشک توی سایتی بیاد جواب سوالای مامانا رو بده. خیلی این کارتون عالیه. باورم نمیشد امروز که سایتو باز میکنم جواب سوالا رو ببینم. عالی بود.

  • مامان امیرعلی گفته:

   سلام خسته نباشید ۲ تا از دندون های پسرم از داخل لکه سیاه دارن نگران شدم یعنی خراب شدن ؟من الان باید چیکار کنم ؟نمی خوام دندون خراب داشته باشه.بیشتر هم شبا بهش شیر می دادم نمی دونستم این کار باعث خرابی دندونا میشه.لطفا راهنمایی کنید ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>