لوزه سوم

همه ما درباره لوزه‌‌ها زیاد شنیده‌ایم، ولی نمی‌دانیم لوزه‌‌ها چه وظایفی دارند

همه ما درباره لوزه‌‌ها زیاد شنیده‌ایم، ولی نمی‌دانیم لوزه‌‌ها چه وظایفی دارند یا گاهی به چه دلیل باید از بدن خارج شوند.

لوزه‌‌ها دو توده گوشتی و بخشی از بافت لنفاوی هستند که پشت گلو قرار گرفته‌اند. اگر با دهان باز در آینه نگاه کنید، لوزه‌ها را که در دو طرف زبان کوچک قرار دارند، می‌بینید. آنها مانند دیگر اندام‌های سیستم لنفاوی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، از بدن در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌کنند.

به نوعی لوزه‌‌ها در مبارزه با عفونت‌های حلقی و دستگاه تنفسی فوقانی موثرند، به طوری که باکتری‌ها و ویروس‌های وارد شده به گلو را به دام می‌اندازند و برای مبارزه با عفونت‌ها، آنتی‌بادی تولید می‌کنند.

دذ

لوزه سوم

لوزه های سوم خوشه‌های ضخیمی ‌از بافت اسفنجی هستند که در برابر بیماری‌ها از کودکان محافظت می‌کنند. آن‌ها در پشت حفره‌های بینی و بالای سقف دهان قرار دارند. اگر جلوی یک آینه بایستی و دهان را تا جایی که می‌توانی باز کنی، می‌توانی لوزه‌ها را ببینی، اما لوزه سوم به این راحتی دیده نمی‌شود. برای مشاهده لوزه سوم، پزشک از یک دستگاه مخصوص استفاده می‌کند. همچنین با استفاده از عکس‌برداری اشعه ایکس که از سر انجام می‌شود، پزشک می‌تواند اندازه لوزه سوم  را تشخیص دهد.

مانند لوزه‌های اصلی، کار لوزه سوم هم این است که میکروب‌هایی را که از طریق تنفس یا خوردن وارد بدن کودک می‌شوند، به دام اندازد و این‌طوری به سلامت بدن کمک کند. لوزه سوم هم از سلول‌هایی تشکیل شده که با ساختن پادتن به بدن شما در مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. لوزه های سوم مبارزانی هستند که با عفونت‌های کودکان می‌جنگند و بنابراین کار مهمی‌ در بدن بچه‌ها بر عهده دارند. اما با بزرگ‌تر شدن کودک اهمیت لوزه سوم هم کمتر می‌شود، زیرا بدن راه‌های دیگری برای مبارزه با میکروب‌ها پیدا می‌کند. لوزه سوم معمولاً بعد از سن پنج سالگی کوچک شده و در سنین نوجوانی به کلی ناپدید می‌شوند.

بی‌توجهی به لوزه سوم و عدم‌جراحی آن‌چه عواقبی در پی دارد؟

اگر لوزه سوم باعث ایجاد عوارضی در بدن شده و به موقع درمان نشود، می‌تواند در نهایت بد فرم شدن صورت را به‌دنبال داشته باشد یا باعث شود سقف دهان دچار مشکل شود، دندان‌ها به‌صورت منظم رشد نکنند، سینوزیت مزمن ایجاد شود، عوارضی در گوش به‌وجود‌آید و همچنین اوتیت سروز ایجاد شود.

والدین باید در سرماخوردگی‌ها یا مواردی که باعث عفونت می‌شوند بسیار مراقب باشند و با توجه به اینکه روش خاصی برای پیشگیری وجود ندارد، باید بلافاصله بعد از مشاهده علائم و قبل از بروز عوارض ذکر شده یا درصورت مشاهده هر کدام از عوارض لوزه سوم به پزشک مراجعه کرده و نسبت به درمان یا انجام عمل جراحی برای فرزند خود اقدام کنند

لار

ورم لوزه

ورم لوزه معمولا بر اثر بیماری ویروسی یا باکتریایی اتفاق می افتد. علائم آن تب و گلودرد است. حتی کسانیکه لوزه های خود را با عمل در آورده اند نیز مستعد این بیماری هستند. ورم لوزه ای که توسط باکتری ها اتفاق افتاده باشد با آنتی بیوتیک ها درمان میشود، این در حالی است که داروی خاصی برای ورم لوزه ای که از طریق ویروس ها ایجاد شده وجود ندارد.

زمانی که لوزه ها عفونت می کنند متورم ، قرمز رنگ و به صورت  چرک شده  در می آید که موجب احساس درد شدید در گلو می شود.
کسانی که به عفونت لوزه مبتلا هستند ( که با درد همراه است)  لازم است هنگام خوردن غذا از آب استفاده کنند مخصوصا کسانی که احساس تشنگی دارند اگر به میزان لازم از مایعات استفاده نکنند احساس درد در ناحیه سر و خستگی شدید می کنند همچنین شبها قبل از خوابیدن قرقره کردن آب نمک یا دیفن هیدرامین موجب کاهش درد گلو بر اثر وجود این عفونت ها می شود.
ورم گلو ( التهاب لوزه ها) علاوه بر عفونت دراین ناحیه موجب بروز عفونت در گوش،  عفونت در قفسه ی سینه و یا عفونت سینوسها را به همراه داشته باشد.

بسیاری از والدین سرماخوردگی‏های مکرر کودک، گرفتگی بینی، عفونت مکرر گوش، بی‏اشتهایی، لاغری یا تب مکرر را در اثر بزرگی و عفونت لوزه می‏دانند و اصرار در برداشتن لوزه کودک دارند. ولی این مساله احتیاج به معاینه و بررسی از سوی پزشک متخصص دارد و چون لوزه در ایمنی بدن مؤثر است، همواره سعی می‏شود تا حد ممکن از برداشتن آن خودداری شود.

لوزه‌ها یک عضو دفاعی بدن به شمار می‌روند که گلبول سفید می‌سازند، از این رو کودکانی که لوزه سوم دارند، نباید بی ‌دلیل تحت عمل جراحی قرار گیرند. اما در موارد زیر برداشتن لوزه الزامی است :

در کودکانی که به علت عفونت های شدید و مکرر، ترس از افزایش ابتلا به تب روماتیسمی وجود دارد.

بزرگی لوزه باعث انسداد قابل ملاحظه ی راه هوایی کودک می‏ شود.

عفونت مکرر گوش و کاهش شنوایی بروز می کند.

در لوزه، آبسه پدید می آید

ئت

اقدامات انجام شده در هنگام عمل جراحی

هر چند عمل جراحی لوزه سوم، ساده بوده و به وفور انجام می‌شود، ولی هر عمل جراحی نگران کننده است. با توضیح دادن مراحل عمل جراحی، کودک از نظر ذهنی برای این عمل آماده می‌شود. مراحل این عمل به شرح ذیل می‌باشد:
ـنجام جراحی در اتاق عمل و با کنترل متخصص‌بیهوشی
مدت زمان بی‌هوشی کودک حدوداً ۲۰ دقیقه می‌باشد.
دسترسی جراح به لوزه سوم، از طریق دهان صورت گرفته و نیاز به برش پوستی وجود ندارد.
جراح از طریق برش‌های ویژه‌ای، لوزه سوم را خارج نموه و برای کنترل خونریزی، عروق خونی رامسدود می‌نماید.
اکثر کودکان بعد از پنج تا ده ساعت اقامت در بیمارستان، قابل ترخیص می‌باشند. در صورت بروز مشکلات تنفسی و یا علائم خونریزی سریعاً کودک به اتاق عمل منتقل می‌شود. کودکان کمتر از سه سال و یا کودکانی که بیماری‌های مزمنی مثل اختلالات تشنجی و یا فلج مغزی دارند، معمولاً یک شب در بیمارستان بستری می‌شوند.
بعد از عمل جراحی، بلع مواد غذایی به دلیل آسیب به عضلات ناحیه حلق، حدود یک هفته با درد و ناراحتی همراه است و پس از این مدت، بهبودی کامل ایجاد می‌شود. به دلیل درد ناحیه‌ی عمل، اکثر کودکان تمایل به خوردن مایعات و مواد غذایی نرم مثل سوپ و بستنی دارند.
حدود یک هفته پس از عمل، همه چیز به حالت طبیعی برگشته و بهبودی کامل حاصل می‌شود. در محل عمل جراحی، هیچ‌گونه بخیه‌ای وجود نداشته و زخم محل عمل، به تدریج بهبود خواهد یافت. احتمال باقی ماندن مقادیر کمی از بافت‌های لوزه سوم در محل عمل، خیلی کم‌بوده و به فرض وقوع چنین عارضه‌ای، بافت باقی‌مانده برای بیمار مشکلی ایجاد نمی‌کند.
علائم و نشانه‌های بیماری، به سرعت بعد از عمل ‌جراحی بهبود می‌یابد، مگر این‌که در ناحیه عمل، تورم شدید ایجاد شده باشد که در این صورت ممکن است موقتاً علائم بیمار باقی بماند.

نکاتی که باید بدانید

۱٫ بیمار تا شش ساعت بعد از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نماید.
۲٫ رژیم غذایی تا ۱۰ روز بعد از عمل باید هم نرم و هم سرد باشد به عبارت ساده تر غذاهای سفت یا داغ ممنوع است.
۳٫ بیمار ممکن است روز دوم تا ۵/۳۸ درجه تب کند. این امر طبیعی است.
۴٫ بیمار بعد از عمل به دلیل درد مختصری که شاید هنگام بلع داشته باشد ممکن است کمتر غذا بخورد. لازم است بدانید غذا خوردن باعث می شود زخم سریعتر التیام پیدا کند. لذا بیمار را به غذا خوردن تشویق نمایید.
۵٫ بعد از عمل، بخصوص روزهای پنجم و ششم ممکن است بیمار کمی گوش درد داشته باشد که ناشی از حس دهی مشترک گوش و حلق است و ارتباطی به خود گوش ندارد.
۶٫ از روز دوم به بعد در محل لوزه ها یک قشر خاکستری ایجاد می شود. این قشر خاکستری لخته فیبرین است و قسمتی از روند التیامی است. کسانی که به این مسئله آگاه نباشند ممکن است به غلط آنرا چرک بپندارند.
۷٫ بوی بد دهان تا چند روز بعد از عمل طبیعی است و بدلیل چرک کردن محل عمل نیست.

۰۷
اسفند ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها سلامت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>