من دیگر ما

«منِ دیگرِ ما» تلاش می‌کند با تکیه بر مبانی دینی، مهارت‌های تربیت فرزند در دنیای امروز را با قلمی ساده و روان به پدران و مادران آموزش دهد.

man_digar_ma

 

مولف: محسن عباسی ولدی

ناشر کتاب : جامعه الزهرا (س)

 

فرزند ما از ما جدا نیست ؛ او خود ما است امــــا در اندازه ای کوچک تر

 

تا کسی از « خود » ش فاصله نگیرد ، به خدای خویش نزدیک نخواهد شد و تربیت فرزند ، یکی از بهترین عرصه ها برای دور شدن از منیت ها و خودخواهی ها است . بسیاری از خواسته های کودک با تمایلات ما بزرگ تر ها متفاوت است .به جز اندکی از خواسته ها ، باقی خواسته های کودک زیاده خواهی نیست ؛ نیازی است که خدا در وجود او قرار داده است .

در خانه ای که کودکی به همراه پدر و مادرش زندگی می کند ، همیشه میان خواسته های والدین و کودک جنگی بر پا است . در این میان برای آن که خانه  ، روی صلح را ببیند ، یکی باید به نفع دیگری خواسته های خود را محدود کند . به نظر شما چه کسی در این میان باید خواسته های خود عبور کند ؟ بدون تردید این والدین هستند که باید روی خواسته های خود بگذارند و به نیازهای کودک توجه کنند . ارمغان این کار برای کودک « آزادی » بوده و ارمغان این آزادی برای ما ، آزاد شدن از خودخواهی ها و منیت هایمان است .

آنچه در این کتاب آمده است پیرامون مشکلات تربیت در دنیای امروز ، مبانی تربیت دینی و نقش رفتار والدین در تربیت فرزند می باشد.

در مورد تربیت فرزند کتاب های زیادی به رشته تحریر در آمده ، که هر کدام سبک و شیوه و روش خاص خود را دارا هستند. اما یکی از بهترین کتابهایی که در مورد تربیت فرزند نگاشته شده کتاب “من دیگر ما” اثر حجت الاسلام شیخ محسن عباسی ولدی است که تربیت را از دیدگاه قران و روایات بررسی کرده . مطالعه این اثر انسان را از سایر کتاب های تربیتی بی نیاز می کند و یک چشم انداز تازه ای را مقابل خانواده ها ایجاد می کند.

مثالهای (رخدادهای) کاربردی و ساده ای که هر روز در زندگی فرزند ما دیده می شوند اما بی تفاوت و به راحتی و شاید به غلط از کنارشان گذر می کنیم را در این کتاب با ارائه رفتار و برخورد صحیح و آسان با آن به عنوان زمینه و بستری برای پرورش و تربیت فرزند مطرح می شود. این کتاب علاوه بر ارائه راهکارهای عملی و شدنی، تربیت صحیح را می آموزد. به این نکته اشاره می کند که تربیت بیش از آنکه گفتنی و خواستنی باشد با استفاده از رفتارها و گزاره های تصویری ما در خانواده شکل می گیرد. طعم خوش و لذت ارتباط و بازی با بچه ها و تربیت حضوری و مستقیم را می شود احساس کرد. آنچنان که پس از مطالعه برخی از بخش های کتاب تاسف می خوری که چرا آنگونه که صحیح هم نبوده رفتار کردی و چقدر راحت می شد  و می شود که درست و اینگونه رفتار کرد.

این کتاب که در موضوعات مختلف برای تربیت کودکان تا ۷ سال تدوین شده است، تلاش کرده است تا اصول تربیتی را به صورت کاربردی بر مبنای معارف دینی بیان کند.

«منِ دیگرِ ما» تلاش می‌کند با تکیه بر مبانی دینی، مهارت‌های تربیت فرزند در دنیای امروز را با قلمی ساده و روان به پدران و مادران آموزش دهد. جلد اول این مجموعه، به مشکلات پیش روی تربیت در دنیای امروز، مبانی تربیت دینی و تأثیر رفتار والدین در تربیت فرزند سخن می‌گوید؛ رفتارهایی که از نگاه برخی، اثر چندانی در تربیت ندارد. با مطالعۀ این کتاب پی خواهید برد تصویرهایی که فرزند از رفتار پدر و مادر می‌گیرد، یکی از اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار در تربیت فرزند است.
محبت، یکی از پایه‌های بی‌همتای تربیتِ دینی است. «منِ دیگرِ ما» در جلد دوم، موضوع محبت و تأثیر آن در تربیت فرزند را بررسی می‌کند. این کتاب دربارۀ دلایل محبت نکردن والدین به فرزندان سخن گفته و آن را به بوتۀ نقد کشیده است. در بخش دیگری از این کتاب به دلایل اثر نکردن محبت در فرزندان و پس از آن نیز به شیوه‌های مختلف ابراز محبت پرداخته است.
آزادی از نیازهای اصلی کودکانِ زیر هفت سال است. جلد سوم «منِ دیگرِ ما» به بحث آزادی و نقش آن در تربیت کودکان می‌پردازد. در این کتاب، دلایل آزاد نگذاشتن کودک از سوی والدین، یک به یک بررسی و مورد نقد قرار گرفته است. آثار آزادی و عواقب محدودیت هم از دیگر مباحث این کتاب است. از آن جایی که «منِ دیگرِ ما» بنا دارد به صورت کاربردی به بحث تربیت بپردازد، هنر آزاد گذاشتن کودک را در بخشی از کتاب با مثال‌هایی که برای والدین ملموس است، آموزش می‌دهد.
سبک زندگی مدرن بیش از آنکه با نیازهای کودک تطابق داشته باشد، با نیازهای او دشمنی دارد. از همین رو پیش از آنکه بازی‌هایی که با نیاز کودکان تناسب دارد، از یاد برود باید از آن‌ها سخن گفت و یادشان را زنده نگه داشت. جلد چهارم از کتاب «منِ دیگرِ ما» از سه بخش تشکیل شده: بخش اول به رابطۀ بازی با محبت‌ورزی می‌پردازد که می‌توان گفت عهده‌دار رابطۀ میان گزاره‌های رفتاری و موضوع این کتاب است. کم نیستند پدران و مادرانی که امروزه بازی بچه‌ها را جدی نمی‌گیرند. چرایی این بی‌اعتنایی موضوع بخش دوم است. در بخش سوم هم به ویژگی‌های بازی مفید پرداخته‌ایم.

 

مرور کوتاهی بر این مجموعه ۵ جلدی :

جلد۱: آنچه در این جلد میخوانید: مشکلات تربیت در دنیای امروز/ مبانی تربیت دینی/ نقش رفتار والدین در تربیت فرزند

جلد۲: آنچه در این جلد میخوانید: محبت و آثار آن در تربیت فرزند/ چرا محبت نمی کنیم؟ / دلایل اثر نکردن محبیت / شیوه های ابراز محبت

جلد۳: آنچه در این جلد میخوانید: آثار آزادی کودکان/آثار محدودیت های بی جا/چرا فرزندانمان را آزاد نمی گذاریم؟/هنر آزاد گذاشتن کودک و هنر محدود کردن کودک می باشد.

جلد ۴: آنچه در این کتاب می خوانید: رابطه بازی با محبت ورزی، چرا بازی بچه ها را جدی نمی گیریم؟، ویژگی های بازی مفید

جلد ۵: آنچه در این جلد می خوانید: – یادداشت پزشکان بر این کتاب – جایگاه نگاه در تربیت – پیامدهای جسمی تلویزیونی شدن – پیامدهای تربیتی تلویزیونی شدن – دلایل تلویزیونی شدن خانواده ها – برای پیشگیری و درمان تلویزیونی شدن چه کنیم؟

 

نامگذاری زیبا و  پرمعنای کتاب هم خود گویای پیام و از دیگر نکات مثبتش می باشد.

نویسنده  نسبت به منتقدان خود پیش دستی کرده و می نویسد:

(شاید کسی بگوید من دیگر ما بودن فرزند ، با جمله ای ذوقی که از ذهن تو تراوش کرده ثابت نمی شود …

اما فکر می کنم با قسمتی از نامه امیر آسمانیان «علیه السلام» به فرزند دلبندش امام مجتبی «علیه السلام» می شود این ادعا را به اثبات رساند:

پسرکم تو را جزئی از خود بلکه از وجود خود دیدم، تا به آنجایی که اگر چیزی به تو ضرر برساند ، مثل آن است که به من زیان رسانده و گویی اگر مرگ به سراغ تو بیاید ، به سراغ من آمده ، بنابرین

همان اهتمامی را که در اصلاح امور خود می نمایم ، در باره تو دارم.)

 

منابع :  ترنم مهر , خانه کتاب کاشان، وبلاگ بی تعلق، تندیس بوک ، پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام محسن عباسی ولدی

 

یک پاسخ برای : 3

 1. ریحانه گفته:

  سلام.
  من هرپنج جلدکتاب من دیگرماروخوندم. فوق العاده ست.
  به خیلی هاهم امانت دادم یامعرفی کردم.
  امسال هم قراره واسه عیدغدیر جلد ۱ کتاب من دیگرما روبه مادرهایی که میان خونمون عیدی بدم.

 2. حسین عنبرستانی گفته:

  سلام
  متن شما را در یک نشریه چاپی بازنشر کردم. البته به دلایلی نشد منبع را بنویسم.
  ممنون از زحمات شما
  اجرکم عندالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *