گلیم بافی با کودکان

نکته ی جالب اینجاست که هر کسی این کارگاه و بافت را دست ما می دید می پرسید آن را از کجا خریده اید؟ آدرس بدهید ما هم برای کودک مان بخریم. و من توضیح می دادم که آن را نخریده ایم و لازم نیست همیشه همه چیز را حاضر و آمده خریداری کرد.

نویسنده: مادربانو

احتمالا در فروشگاه های شهر کتاب یا مغازه های اسباب بازی فروشی دیده اید که بسته های گران قیمت خارجی و مارکدار کاردستی برای کودکان وجود دارد که به طور مثال در نهایت کودک می تواند یک خرس نمدی بدوزد، یا یک جعبه ی کوچک را رنگ آمیزی کند. این بسته ها قیمت بالایی دارند و نسبت به آنچه در نهایت انجام می شود، اغلب به صرفه نیستند.

ما به راحتی می توانیم خودمان در کنار بچه ها حتی با مواد دور ریز خانه، کاردستی های زیبا بسازیم و به کودکان مان احساس توانایی و اعتماد به نفس بدهیم.

یکی از کارهایی که من و دخترم انجام دادیم، گلیم بافی بود. پدرم زحمت کشیدند با چهار قطعه چوب، یک کارگاه ساختند. البته شما به راحتی می توانید از قاب های چوبی خالی هم استفاده کنید.

در قدم بعد، از یک کاموای رنگ روشن استفاده کردم و آن را دور تا دور کارگاه پیچیدم.

 IMAG2572

سپس بافت را به همراه دخترم آغاز کردیم. نخ را در دست گرفتیم و یکی زیر یکی رو، رج ها را بافتیم. ابتدا کمی برای دخترم سخت بود. اما کم کم مفهوم یکی زیر یکی رو را متوجه شد و البته هر از گاهی وقتی می دیدم اذیت می شود خودم با دست بعضی نخ های تار را بالا می آوردم تا نخ را از زیر آن رد کند. توجه داشته باشید تاری که رج قبل زیر بوده در رج بعد باید رو قرار بگیرد. نباید همه ی تارها در هر رج زیر و یا رو باشند. چون در آن صورت کار خراب می شود و بافت صورت نمی گیرد.

IMAG3352

بعد از هر رج با یک شانه ی کوچک، نخ را پایین می دادیم تا کار یکدست و تمیزی داشته باشیم.

IMAG3353

البته همان طور که در این عکس می بینید، کار به مرور جمع شده است. اگر شخصا این گلیم را می بافتم دقت می کردم نخ را در ابتدا و انتهای رج نکشم که تارها جمع نشوند. اما دخترم هنوز به سن و سالی نرسیده بود که بتواند این مطلب را به درستی درک کند. بعضی رج ها که در کنارش بودم خودم نخ بیشتری ابتدا و انتهای رج می گذاشتم. اما گاهی کنارش نبودم و او نخ را زیاد می کشید و کار کمی جمع می شد.

در حین بافت هم به دخترم می گفتم وقتی کارت تمام شد، از آن به عنوان فرش عروسک هایت استفاده کن. همین حرف باعث می شد ذوق و شوق او برای بافتن بیشتر شود. البته گاهی وقت ها هم خودم کارگاه را دست می گرفتم و تند و تند می بافتم. حس خاصی در این بافتن ها وجود دارد که تا آن را تجربه نکنید نخواهید دانست.

مطلب دیگر این که زمانی که نخ تار را دور تا دور کارگاه می پیچیم هم جلوی کار تار وجود دارد و هم پشت کار. دخترم گاهی در حین بافت، تارهای پشت کار را با تارهای جلوی کار اشتباه می گرفت و برای اینکه این مشکل پیش نیاید بین تارهای پشت و جلو، یک کاغذ چسباندم تا این اتفاق نیفتد.

IMAG3343

نکته ی جالب اینجاست که هر کسی این کارگاه و بافت را دست ما می دید می پرسید آن را از کجا خریده اید؟ آدرس بدهید ما هم برای کودک مان بخریم. و من توضیح می دادم که آن را نخریده ایم و لازم نیست همیشه همه چیز را حاضر و آمده خریداری کرد.

در پایان می توانید نخ های تار را از بالا و پایین کار قیچی کنید و به هم گره بزنید تا کار در نرود.

 

۱۶
اسفند ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها Slider هنر
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. samin گفته:

    از این بسته های گرون توی شهر کتاب دیده بودم دلم نیومده بود بخرم. ممنون که آموزش دادید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>