شگفتی دختران

این کتاب اگر با ادعای نویسنده مطابق باشد، نه تنها برای والدینِ دختران که برای مردان و زنان مفید است. خیلی وقت ها مصیبت های زنان ازین جاست که خودشان، ویژگی های فیزیولوژیکی و آفرینشی خود را به خوبی نمی شناسند.

image_21037_1_16090

نویسنده که متخصص تعلیم و تربیت و روان درمانگر است از خاطره روزی شروع می کند که توی پارک مشغول تماشای بازی دختر ۷ و ۳ ساله اش در کشتی چوبی است. آن ها در سفری دریایی از فرزندشان مراقبت می کنند. بازی سرشار از ایده های خلاق و رفتارهای دختران با دختران است. بازی می توانسته تا گرسنگی دختران ادامه یابد که مادری با دو پسرش وارد پارک می شود. پسرها با صدای بلند به درون کشتی می روند و دختران دست از بازی می کشند و متوجه صداهای بلند و فریادهای پسران می شوند: “حالا ناخدای کشتی من هستم” ” به آن کوسه تیراندازی کن”

پدر کمی غمگین و نگران می شود. با خودش فکر می کند “بله نکته همین جاست وقتی پسرها از راه می رسند؛ دخترها میدان را خالی می کنند عزت نفسشان کاهش می یابد و پسرها به اوضاع مسلط می شوند”. و ادامه می دهد: در عین حال که نظر بدی به بازی زیبای پسرها نداشتم ولی می خواستم از دخترانم حمایتی کرده باشم. ۵ دقیقه ای دخترانم سعی کردند به بازی برگردند اما با سروصدای پسرها غیرممکن بود. دختر اولم به پسر بزرگتر حرفی زد؛ پیشنهادی داد و شروع به مذاکره ای کردند که از روی نیمکت نمی شنیدم. پسرها کمی آرام گرفتند، حرف زدند و گوش دادند و حرف زدند. دختر اول به دختر دوم می گوید عروسک را به پسرها بدهد. پسر بزرگتر هم به برادرش می دهد تا عروسک را به عقب کشتی ببرد. ده دقیقه بعد از آمدن پسرها چهر بچه بازی جدید را شروع کرده بودند که در مقایسه با بازی دخترها و پسرها در حالت قبلی سرشارتر و پیچیده تر بود و شامل نقش های جدیدی چون شاهزاده، غول، دزد دریایی، کفش سیندرلا و گنج.نگرانی و ناراحتی و حتی خشم پنهانم جای خود را به تحسین می دهد چرا که بچه ها طبیعتشان را با تمام وجود به نمایش گذاشته بودند؛ چیزی کوچک و به واقع بزرگ”. نویسنده ادامه می دهد: “بدوا پسرها انرژی فوق العاده ای بروز می دهند اما بعد نوبت به اریابی تدریجی و به دنبال آن راهنمایی جنس مونث می رسد. من به عنوان مرد متاهل هرگز ازین شرایط غافل نیستم. مشاهداتم را با همسرم در میان گذاشتم و او طبق معمول همیشه تبسمی تحویلم داد. او اغلب سریع تر و روشن تر از من متوجه مسائل می شود ولی حرفی به من نمی زند. او گفت” مایک به ندرک اشخاص به لایه های زیرین زندگی دخترها توجه می کنند برابری طلبی زنان قبل تر این کار را می کرد ولی حالا به رویه ها توجه دارد”. “

این همه را نوشتم تا بلکه بتوانم بخشی از هدف نویسنده را نشان دهم. کتاب را تازه دست گرفته ام ولی طبق معمول نگرانم که به تاخیر انداختن معرفی به هدف بهتر شدنش منجر به نشدن شود.

شگفتی دختران؛ یا طبیعت دخترانمان را بهتر درک کنیم.  نوشته ی میشل گوریان  و ترجمه مهدی قرچه داغی انتشارات : نقش و نگار.تلفن: ۶۶۴۹۶۲۴۹- ۶۶۹۵۰۷۲۵ . آدرس: خ اتقلاب. خ ۱۲ فروردین شهدای ژاندارمری شماره ۱۱۸٫ چاپ چهارم ۱۳۹۲٫

نویسنده می گوید: چندی پیش از دختر اولم پرسیدم داشتن دختر یعنی چه؟ او در حالی که ژست یک بازیگر گرفته بود جواب داد: یعنی مرا بیش از همه دنیا دوست بداری” و وقتی همین را از دختر کوچکم پرسیدم خنده ای نخودی کرد و گفت :”نمی دونم” و خودش را در آغوش من انداخت… کتاب بر آن است تا شما را در پاسخ دادن به این پرسش  یاری دهد. راستی دختر داشتن یعنی چه؟ … کتاب حاصل ده سال برنامه ریزی برای نوشتنش و تجربیات مفصل با هزاران مراجعه کننده سالیانه است. ” {با خواندن کتاب} در حالی که زندگی دختران را بررسی می کنید تعجب نکنید اگر می بینید درباره ی زنان و بخصوص زنان بالغ یا یائسه اطلاعات جامعی به دست می آورید. زمینه های اعصاب و بیولوژی اجتماعی نشان می دهند که دختران به بلوغ رسیده و زنان سی ساله وجه مشترک فراوان دارند، همین مطلب درباره پسران صدق می کند. … بعضی زن ها به من گفتند با خواندن کتاب شگفتی پسران ، به اندازه پسرم؛ شوهرم را شناختم … امیدوارم شگفتی دختران سببی باشد که نه تنها دخترها، بلکه زن ها را بشناسید.”

این کتاب اگر با ادعای نویسنده مطابق باشد، نه تنها برای والدینِ دختران که برای مردان و زنان مفید است. خیلی وقت ها مصیبت های زنان ازین جاست که خودشان، ویژگی های فیزیولوژیکی و آفرینشی خود را به خوبی نمی شناسند.

وقت خواندن بخش هایی یاد فرمایش امیر می افتم که “فکر کرده ای جرم کوچکی هستی و در تو عالم اکبر ی است!” و این که پیامبر علم را به “علم بدن و علم دین” تقسیم می کنند و علما بعضا از علم بدن غافلند و اطبا از علم دین!

منبع : مسیر

یک پاسخ برای : 1

  1. شدید مشتاق شدم این کتابو بخونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>