با مرکبات ترش که خورده نمی شود؛ چه کنیم؟

استفاده در غذا ، شربت و کمپوت

n00230324-t

نارنگی و پرتقال ترش :

۱٫ آب گیری برای :

          ۱٫ غذا: معمولا گوشت سفید با مرکبات ترش خوش طعم/عطر می شود (مرغ، ماهی).

        زمان اضافه کردن به غذا مهم است و این که بدون هسته باشد که غذا را تلخ نکند. تجربه شخصیم این که              دم آخر که آب غذا تمام شده اضافه شود تا فقط چند دقیقه ای بجوشد و آب مرکبات به خورد غذا برود.

          ۲٫سس :(به شرط بدغذا نبودن اعضای خانواده): سس سالاد، سس الویه، سس قرمز کنار غذا، سس اسنک،              …..چه با سس سفید/قرمز چه بدون آن! (ما بدون اقسام کارخانه ای استفاده می کنیم).

          ۳٫ آب گیری با عسل. شکر را سم سفید می گویند که تا می شود حذر باید!

          ۴٫شربت پرتقال :

           (آب پرتقال را همراه با شکر روی شعله گاز قرار می‌دهیم تا شکر حل شده و مایع به جوش آید. هنگامی که   شکر حل شد و جوش آمد، رنده پوست پرتقال را داخل آن ریخته و می‌گذاریم شربت قوام بیاید. قوام آمدن به این معنی است که وقتی روی شربت دانه‌های مروارید شکل به وجود آمد، مقداری از آن را با قاشق برداشته و کمی صبر می‌کنیم تا مقداری خنک شود. بعد شربت را به یک طرف سرریز می‌کنیم، اگر شربت به سختی سرازیر شد و کمی کش آمد، یعنی شربت قوام آمده است. اگر شربت بیشتر روی حرارت بماند، یعنی آب آن بیشتر تبخیر خواهد شد و شربت شکرک خواهد زد، پس به محض به وجود آمدن دانه‌های مرواریدی روی شربت باید آن را برداشت. وقتی کمی خنک شد از صافی رد کرده و در شیشه‌های دردار نگهداری می‌کنیم. موادی که در صافی می‌ماند مانند مرباست که می‌توانید صبحانه آن را میل کنید.)

۲٫ در ناچاری برای خورش قیمه و بادنجان و بامیه یا لوبیا پلوهم استفاده کردم و کسی هم متوجه نشده. قاعدتا برای خوراک قابل استفاده باشه.

۳٫ شمال از آب نارنج، رب درست می کنند که عالیست اما آزمایش نکردم ببینم با مرکبات ترش که مقدارش زیاده و باید طولانی مدت استفاده شود، هم ممکن است یا نه.

۴٫ خشک کردن برای پذیرایی مهمانان بخصوص نوروز: اتاق تاریک روی شوفاژ یا بخاری در حالت پیلوت. بهترین حالت از وسط بریدن یا حلقه است که روی توری (پارچه های پرده ای قدیمی) قرار بگیرد، نشد سبد، نشد سینی غیر استیل، بشقاب، مهم آن است که ترکیب آب مرکبات با ظرفی که حرارت دیده تولید ماده ی مضر نکند. پنکه هم هست که برای وقتی که کلی چیز برای خشک کردن واجب داشته باشید در یک اتاق منطقی می شود.

۵٫ کمپوت: برای خانواده هایی که به کمپوت علاقمندند. مادرم کمپوت پرتقال درست می کنند که خیلی مشتری دارد. معمولشان اینست که شکر و میوه و آب را می ریزند توی قابلمه و می جوشانند تا میوه از خامی خارج شود. اگر کسی مشتری باشد باید مدت زمان پخت را بپرسم. پرتقال را درسته پوست بکنید مثل سیب. برش های پرتقال را مثل برش های آناناس دایره ای بزنید. حلقه حلقه .

 

منبع : مسیر

۰۸
آذر ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>