آن سوال هولناک

نویسنده : مونا ابرهیم نظری پیدا کردن‌شان سخت نیست. لااقل این‌روزها که وقتی کانال‌های تلویزیون را می‌چرخانی یا روزنامه‌ها و مجلات را ورق می‌زنی، حداقل دو سه تای‌شان را می‌بینی که نشسته‌اند و دارند حرف می‌زنند. شغل و دغدغه و دل‌مشغولی‌‌شان مهم نیست، مهم این است که آنها “موفق” هستند. مصاحبه کننده مدام تعریفشان را […]

نویسنده : مونا ابرهیم نظری

1

پیدا کردن‌شان سخت نیست. لااقل این‌روزها که وقتی کانال‌های تلویزیون را می‌چرخانی یا روزنامه‌ها و مجلات را ورق می‌زنی، حداقل دو سه تای‌شان را می‌بینی که نشسته‌اند و دارند حرف می‌زنند. شغل و دغدغه و دل‌مشغولی‌‌شان مهم نیست، مهم این است که آنها “موفق” هستند. مصاحبه کننده مدام تعریفشان را می‌کند و ما بی‌صبرانه منتظریم تا از رموز موفقیتشان بگویند. می‌خواهیم بدانیم باید چه‌کار کنیم تا مثل آنها شویم. از چه راه‌هایی باید عبور کنیم تا برسیم به آنجایی که آنها الان هستند. از آن مهمتر… بچه‌ی‌مان را چگونه تربیت کنیم تا چند سال دیگر همین جایی که آنها نشسته‌اند، بنشیند؟ کدام کلاس‌ها بفرستیمش تا از آنها جا نماند؟

شاید خودمان هم دقیقا نمی‌دانیم شیفته چه چیزش شده‌ایم. شهرتش؟ ثروتش؟ محبوبیتش؟ قدرتش؟ یا آن‌طور که “آقای رسانه” می‌گوید: هنرش؟ دانشش؟ پشتکارش؟ تقوایش؟ انسانیتش؟ خدمت کردنش به خلق؟

هیچکدام این ها مهم نیست. مهم این است که ما باورمان شده آنهایی که رسانه تعریف‌شان را می‌کند، واقعا بهترینند. بی‌آنکه دقیقا بدانیم “موفق” یعنی چه و چرا این صفت بر این آدم‌ها بار شده، نگاه‌های سرشار از تحسین و شیفتگی را به صفحه‌ی تلویزیون، مجلات، روزنامه‌ها و … می‌دوزیم و وقتی رسانه دست‌هایش را به سوی آنها دراز می‌کند و فریاد می‌زند “این الگوی توست” مسحور و بی‌اختیار سر تکان می‌دهیم که “این الگوی من است”.

یادمان می‌رود آنکه دارد مدح می‌کند، همان است ‌که می‌تواند چهره‌ها را با چیره‌دستی بزک کند و آنها را زیباتر و زشت‌تر از چیزی که هستند نشان‌مان بدهد. همان‌که می‌تواند عکس‌ها و تصویرها را کنار هم مونتاژ کند و “شخصیت”‌های جدید خلق کند. از خودمان نمی پرسیم آنکه چهره بزک می‌کند و آدم جعل می‌کند، نمی‌تواند اعمال را بزک کند و ارزش جعل کند؟ یا برعکس! کاری برایش دارد که آدم‌ها و آدمیت‌های حقیقی را برای‌مان کریه جلوه دهد ؟

این روزها مدام از خودم می‌پرسم در زمان ظهور حضرت حجت ـ عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف ـ آدم‌های موفقی که رسانه‌ها به ما معرفی می‌کنند کدام‌هایند؟ به کدام‌یک از کارهایی که “موفق” های امروز اشتغال دارند، مشغول خواهند بود؟

موفقیت در دوران ظهور به چه معنا خواهد بود؟ امروز دقیقا به چه معناست؟ موفق‌های دوران ظهور حالا کجایند؟ ما می‌شناسیم‌شان؟ اگر می‌شناسیم به نیکی ازشان یاد می‌کنیم یا به بدی؟

موفق‌های دوران غیبت در دوران ظهور کجا خواهند بود؟

و آن سوال هولناک این که ما خود در کدام دسته‌ایم و بچه‌های‌مان را برای تبدیل شدن به افراد کدام دسته تربیت می‌کنیم؟

ما بچه‌های‌مان را رشد می‌دهیم یا بزک می‌کنیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>