اصول فرزند داری

شاید دوست داشته باشید با نحوه فرزندداری عارفان و علمای بزرگ آشنا شوید.

نویسنده : اعظم بانو

شاید دوست داشته باشید با نحوه فرزندداری عارفان و علمای بزرگ آشنا شوید.

کتاب “اصول فرزند داری ” نوشته علی ابراهیمی اقلیدی با هدف نشان دادن تربیت دینی نوشته شده است. در این کتاب با پایه قرار دادن نامه سی و یکم نهج البلاغه، کوشیده شده است تا اصول مهم تربیت دینی نشان داده شود. در ادامه تربیت را در سیره عارفان بزرگ نشان می دهد و با توجه به گفتار خود عارفان یا فرزندان آنها که در دامن پر مهر و عالی چنین والدینی تربیت شده اند، به نشان دادن مثالهایی از تربیت دینی می پردازد.

 

aosul-600x400

 

کتاب با توضیح در مورد تربیت و اصل و ریشه این کلمه آغاز می شود , سپس تربیت دینی را از منظر امامان بزرگوار  مطرح ساخته و در کلامی به سخن امام سجاد در زمینه تربیت می پردازد که ” اما حق فرزندت بر تو این است که بدانی وجود او بخشی از وجود توست و نیکی ها و بدیهای او در این دنیا وابسته به توست , باید بدانی که تو در مقام سرپرستی او مسئول هستی که وی را با ادب و تربیت صحح پرورش دهی و او را به پرورگارش راهنمایی کنی و در اطاعت و فرمانبرداری حضرت حق یاری اش دهی ….. ”

سپس به اصول تربیت در رده های مختلف سنی اشاره کرده و در بازه های مختلف سن کودک , وظایف والدین را مطرح میکند .

نامه سی و یکم نهج البلاغه شامل گرانبهاترین توصیه های اخلاقی حضرت علی علیه السلام به فرزندش امام حسن مجتبی علیه السلام می باشد . این توصیه ها در قالب نامه ای از پدری والامقام به فرزند خویش است که آغازی بسیار هنرمندانه دارد و خواننده را به خواندن آن ترغیب میکند .

در این کتاب , این نامه را به صورت مبسوط و طبقه بندی شده مورد بررسی قرار می دهد که خواندنش برای هر پدر و مادری که دغدغه تربیت دینی فرزندش را دارد مفید و ارزشمند است .

سپس به سیره عملی تربیت دینی فرزندان علمای عالی مقامی چون , علامه  محمد تقی جعفری , ملا احمد نراقی , سید علی قاضی طباطبایی و شیخ جواد انصاری و … می پردازد .

نویسنده  محبت , پند و اندرز و عمل را سه محور مشترک میان تمامی شیوه های تربیتی عارفان معرفی میکند و به توضیح آنها می پردازد .

خواندن این کتاب را به کلیه دوستداران تربیت دینی توصیه میکنیم .

 

۲۵
دی ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها معرفی کتاب
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>