۷علامتی که نشان دهنده عفونت خون نوزاد شماست

محمد رضا بلورساز رئیس انجمن عفونی اطفال در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: به دلیل اینکه نوزادان بسیار حساس و ظریف هستند و سیستم ایمنی آنها ضعیف است در خطر برخورد با هر عفونتی قرار دارند این عفونت ممکن است در داخل شکل مادر، زمان زایمان و یا بعد از زایمان ایجاد شود. وی افزود: […]

محمد رضا بلورساز رئیس انجمن عفونی اطفال در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: به دلیل اینکه نوزادان بسیار حساس و ظریف هستند و سیستم ایمنی آنها ضعیف است در خطر برخورد با هر عفونتی قرار دارند این عفونت ممکن است در داخل شکل مادر، زمان زایمان و یا بعد از زایمان ایجاد شود.

وی افزود: به ۲۸ روز اول زندگی انسان، دوره نوزادی و بعد از آن را مرحله شیرخوارگی می گویند در داخل شکم مادر و هنگام زایمان، نوزاد عفونت را از میکروب های بدن مادر بلع می کند اما بعد از زایمان امکان دارد میکروب ها را از محیط آلوده بیمارستان دریافت کند و مبتلا به عفونت خون نوزادی می شود.

بلورساز تصریح کرد: اگر نوزاد شیر نمی‌خورد، ضعف و بی حالی و اسهال و تب دارد و استفراغ می‌کند دچار عفونت خون شده و سریعا باید او را به پزشک رساند تا تحت درمان قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: در این هنگام پزشکان بیمار را بستری می کند، نمونه خون، مایع نخاع و ادرار از او می گیرند و ار روی این فاکتورها تشخیص می دهند که منشاء عفونت نوزاد کجا است. در صورتی که بیماری سریع به بیمارستان رسانده شود و زود تشخیص داده شود با آنتی بیوتیک‌های معمولی نوزاد درمان می شود، اما اگر او دیر رسانده شود امکان دارد که فوت کند یا اینکه دچار عوارضی مانند تشنج، عقب ماندگی ذهنی و مشکلات دیگر شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران
این متخصص در پایان خاطر نشان کرد: در بیماری‌های ویروسی نظیر آبله مرغان یا سل مادرزادی، عفونت هنگامی که نوزاد در شکم مادر است به او منتقل می شود اما این بیماری‌ها ارثی نیستند.

۱۳
دی ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>