مهم ترین دلیل بدغذایی در کودکان

این روزها همه والدین به فکر این هستند که کوچولوهای خانه از چه غذایی خوششان می آید و آنها که لاغرتر هستند بیش از دیگران در معرض وسواس والدین قرار می گیرند و هرچه والدین اصرار بیشتری در خوراندن غذا به کودکان داشته باشند، بچه ها سخت تر غذا را می پذیرند. مهم ترین دلیل […]

این روزها همه والدین به فکر این هستند که کوچولوهای خانه از چه غذایی خوششان می آید و آنها که لاغرتر هستند بیش از دیگران در معرض وسواس والدین قرار می گیرند و هرچه والدین اصرار بیشتری در خوراندن غذا به کودکان داشته باشند، بچه ها سخت تر غذا را می پذیرند.
مهم ترین دلیل بدغذایی در کودکان، ترس و نگرانی از دعواکردن، اصرار پدر و مادر برای خوردن غذایی خاص و نگرانی از خرابکاری در حین غذا خوردن است.
بدغذایی یکی از مشکلاتی است که در بین کودکان دو تا پنج سال بیشتر دیده می شود.
در سال های اول زندگی، با توجه به رشد سریع، میزان نیاز به انرژی بیشتر است، بنابراین مصرف مواد غذایی توسط کودک افزایش می یابد. با افزایش سن و با توجه به کاهش سرعت رشد، نیاز کودک به انرژی کم می شود و پدر و مادر نباید همان انتظار قبلی از غذا خوردن فرزندانشان را داشته باشند.

کودک باید سه وعده غذایی اصلی و سه میان وعده داشته باشد تا نیاز بدنش در شبانه روز تامین شود.
برای اصلاح عادات بد غذایی در کودکان ضروری است که در یک محیط آرام، شاد و بدون تنش تغذیه شوند.
کودکانی که شاهد رژیم های غذایی سختگیرانه والدین خود هستند از آنها تقلید می کنند و برخی مواد غذایی را نمی خورند. بنابراین اگر رژیم هم دارید جلوی بچه ها چیزی در مورد آن نگویید.

در صورتی که کودک تمایل به خوردن ندارد باید انتخاب را به عهده او گذاشت. اجازه دهید کودک هر وقت گرسنه شد، سراغ غذا برود.
زمان و مکان تغذیه کودک را به طور منظم رعایت کنید و از دادن میان وعده های چرب و شیرین به کودک قبل از وعده اصلی خودداری کنید. سعی کنید غذای کودک را با سبزیجات یا مواد غذایی مفیدی که عموما از خوردن آن امتناع می کند، آغاز کنید.
تنوع غذایی را قربانی خواست کودک نکنید.
از پایان دو سالگی به کودک اجازه دهید به صورت مستقل اما همراه با خانواده غذا بخورد و گاهی به او کمک کنید.

منبع: پرشین پرشیا

۰۷
دی ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>