توصیه‌های یک مادر تازه کار

دوستشان بداریم. همین حالا. همین لحظه. شاید فردا خیلی دیر باشد.

نویسنده : مونا ابراهیم نظری

ـ برای فرزندتان وقت بگذارید. با هم آشپزی کنید، کیک بپزید، کتاب بخوانید, بالا و پایین بپرید, بدوید, بازی کنید, کشف کنید, و شاد باشید. سرگرمش نکنید؛ همبازی‌اش شوید. بگذارید شادی بکر سالهای اول زندگی با او بماند. بگذار شوق کشف، جزء ثابتی از وجودش شود. کمکش کنید در هر لحظه‌ از زندگی‌اش لذت نابی را تجربه کند که که دیگر تن به لذت های حقیر ندهد. مادرانی که برای از سر باز کردن فرزندان‌شان دست به دامن اولین و دم دستی‌ترین سرگرمی‌های ممکن (مهم‌ترینش تلویزیون) می‌شوند بدانند اگر بچه‌شان یاد بگیرد و عادت کند که برای سرگرم کردن خودش دست به دامن سرگرمی‌های انفعالی شود، در دوران نوجوانی و جوانی فرزندان‌شان بهای سنگینی باید پرداخت کنند.1

ـ از به هم خوردن دکوراسیون خانه نترسید. تمام این تیر و تخته ها اگر به درد یک خنده از ته دل فرزندتان یا برق شفاف نگاهش نخورند، فقط و فقط به درد آتش شومینه می‌خورند و بس!

ـ از اینکه مدتهای مدید پای تلویزیون بنشیند و خنده‌های بلندش فقط مال شخصیت‌ها کارتونی محبوبش باشد بترسید. از جلوی تلویزیون بلندش کنید و با او بازی کنید. از هرجایی که بلدید شروع کنید. بگذارید در جریان تکاپو و تلاش بازی بخندد. بگذارید یاد بگیرد شوق واقعی، و رسیدن به نشاط حقیقی یک جریان انفعالی نیست؛ فرآیندی است که باید برایش زحمت بکشد.

ـ باور کنید و ایمان بیاورید که هیچ کاری در دنیا از خوشحال کردن کودکان‌تان واجب‌تر نیست. لب‌تاپ و موبایل را کنار بگذارید. در آغوشش بگیرید. پیشرفت‌هایش را تشویق کنید. موقع بروز ضعف‌هایش مچ‌گیری نکنید. بگذارید بخندد. بگذارید خودش را دوست داشته‌باشد و به خودش اعتماد کند. بچه‌ای که نسبت به خودش احساس خوبی نداشته‌باشد، اگر نابغه هم باشد و در ۴ سالگی هم خواندن و هم نوشتن بلد شده‌باشد، در آینده نه به درد خودش می‌خورد نه به درد شما و نه به درد هیچ آدم دیگری در کره زمین.

ـ دوستشان بداریم. همین حالا. همین لحظه. شاید فردا خیلی دیر باشد.

۱۵
مهر ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. یک مادر گفته:

    چه مطلب خوبی بود. واقعا به من تلنگر زد. ممنونم ازتون خانم نظری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>