استفاده ای خوب از تبلت

کتاب را تا انتها بخوانید. فیلم بردار ابتدا/انتهای داستان، از شما و کودک در همان حالت،تصویربرداری کند.

pros-cons-tablet-pc-for-kids

 

 چندتا از کتاب های مورد علاقه کودک را انتخاب کنید/خودش انتخاب کند. کودک را در آغوش بنشانید و کتاب را رو به او و خود و در جهت مناسب برای فیلم، نگه دارید (این یه مدلشه). از یک باحوصله بخواهید در کنار یا پشت شما قرار بگیرد و از فرایند فیلم بگیرد؛ طوری که تصویرهای کتاب به خوبی مشخص باشد.کتاب را با “به نام خدای خوب و مهربون” باز کنید؛ موضوع کتاب را تکرار کنید و شروع کنید به خواندن کتاب، حتما از تغییر لحن و تن صدا برای حس و هیجان استفاده کنید. صبور باشید، اگر کودک سوال دارد با حوصله پاسخ دهید، حتا سوال های بی ربط و تکراری (برای این که کودک بعدها فیلم را ببیند، لازم است ذهنش کاملا باز و آزاد شود و نقطۀ کوری برایش مرور نشود). کتاب را تا انتها بخوانید. فیلم بردار ابتدا/انتهای داستان، از شما و کودک در همان حالت،تصویربرداری کند.

  • می توانید قرآن بخوانید
  • کتاب شعر را موزون بخوانید
  • می توانید به جای کتاب، از خودتان/خودشان برای کودک قصه تعریف کنید. (دلم برای قصه ها و خنده های نمکین مادربزرگ مرحومم یه ذره شد!)
  • این کار به چه درد می خورد؟ برای مسافرت ها، ترافیک، مسیرهای طولانی، مهمانی ها، جلسات رسمی و علمی، برای شب هایی که خواب روی پلک های شما سنگین است و پشت پلک های کودکتان عمیقا بسته و دلش قصه می خواهد. برای وقت هایی که دست و فکرتان به شدت بند است و لازم است فرصت فکر کردن یا کارکردن داشته باشید، وقت هایی که می خواهید با همسر/مهمان/تلفن بدون پابرهنه ای وسط ِ مکالمه جدی، حرف بزنید، برای سالن انتظار، مطب دکترهای بدقول یا سرشلوغ، وقت هایی که کودک جایی است و دلش برای والدین یا بستگان تنگ می شود و مهمتر این که به جای بازی های وارداتی و اندروییدی، فرزندتان با گوشی شما مشغول شود. کودک متن را حفظ می شود و می تواند با توجه به عکس ها برای خود کتاب را بازگو کند.
  • چه کسانِ دیگری این کار را انجام دهند؟ اگر خاله، عمه، دایی، عمو، برادرزاده، همسایه، دوست هستید و دلتان می خواهد دعای والدینِ کودکی که شما را خیلی دوست دارد، همیشه همراهتان باشد، چندتا ازین فیلم ها تهیه کنید و به والدین کودک یا کودک هدیه دهید:اعیاد، جشن تولد کودک و سایر مناسبت ها.
  • از طرفی پدر/مادر می توانند از مادر/پدربزرگ، عمه/خاله دایی/عمو و … بخواهند، یکی از کتاب های کودک را برای او بازخوانی کند و یک مجموعه فیلم خاطره انگیز برای امروز و فردای کودک و خود تهیه کنند.
  • اگر دوست دارید همزمان یک موسیقی ملایم پخش کنید (توصیه نمی کنم یکی به این دلیل که تمرکز را می گیرد و اصالت لحن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. دو و سه بماند)

 

  • هشدار:کشورهای غربی گوشی همراه را بابت خطرِ امواج برای کودکان و زنان باردار ممنوع کردند. کودکی ازآشنایان با قرار گرفتن در برابر مانیتور، تبلت و گوشی، دچار تشنج می شد. پزشک امواج این ابزار را برای کودک ممنوع کرد. ما از امواج/تکنولوژی آسیب زا ناگزیریم، لااقل زمان استفاده را کنترل کنیم. وقتی بچه ها با گوشی مشغول می شوند، آن را در حالت پرواز Flight Mode \Off Line قرار دهیم. وقتی بااینترنت کار نمی کنیم، مودم را خاموش کنیم.

 

منبع : مسیر

۰۵
اسفند ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>