۳۰ درصد زنان مبتلا به سرطان سینه به ورم دست مبتلا می‌شوند

معاون آموزشی پژوهشکده سرطان سینه گفت: ۳۰ درصد از زنان مبتلا به سرطان سینه که اقدام به جراحی ‌می‌کنند دچار ورم دست می‌شوند که انجام فعالیت‌های روزمره را برای آنها مشکل می‌کند. به نقل از فارس، شهپر حقیقت گفت: زنانی که مبتلا به سرطان سینه می‌شوند و مجبور به انجام عمل جراحی شده و بافت […]

معاون آموزشی پژوهشکده سرطان سینه گفت: ۳۰ درصد از زنان مبتلا به سرطان سینه که اقدام به جراحی ‌می‌کنند دچار ورم دست می‌شوند که انجام فعالیت‌های روزمره را برای آنها مشکل می‌کند.

به نقل از فارس، شهپر حقیقت گفت: زنانی که مبتلا به سرطان سینه می‌شوند و مجبور به انجام عمل جراحی شده و بافت سینه خارج می‌شود، مبتلا به ورم لنفاوی دست می‌شوند.

وی ادامه داد: این بیماری عارضه‌ای است که پس از جراحی سینه انجام می‌شود و در واقع در هر جراحی که انسداد در مسیر غدد لنفاوی ایجاد شود، باعث تجمع آن شده و آن عضو ورم می‌کند.

حقیقت گفت: مثلاً حتی انجام جراحی پروستات در مردان باعث ایجاد ورم در پا می‌شود به همین دلیل با انجام جراحی سینه، ورم در دست ایجاد شده، سنگین و بزرگ می‌شود و در نتیجه انجام فعالیتهای روزمره را سخت می‌کند.

معاون آموزشی پژوهشکده سرطان سینه افزود: حدود ۳۰ درصد از زنان، پس از درمان اولیه سرطان سینه ممکن است به ورم لنفاوی دست دچار شوند. در این صورت نیاز به مراقبت و انجام ورزش‌های مداوم است تا در عین حال که فشار زیادی به دست وارد نشود اما کارهای روزمره را بتوانند انجام دهند.

وی تصریح کرد: اشتباهی که مرسوم شده این است که پس از ابتلای این بیماران به ورم دست، دیگر امکان انجام فعالیتهای روزمره از آنها سلب می‌شود در حالی که فرد باید یاد بگیرد که چگونه زندگی کند و با آن کنار بیاید هر چند که درمان مطلق وجود ندارد.

حقیقت با اشاره به اینکه تمام بیمارانی که جراحی سرطان سینه انجام می‌دهند در معرض این بیماری قرار دارند، گفت: درجات این تورم متفاوت است که گاهی با انجام رادیوتراپی و افزایش وزن تشدید می‌شود.

وی ادامه داد: ورزش و تغذیه مناسب باعث می‌شود تا سریعتر ورم دست کاهش یابد به طوری که توصیه شده در طول روز ۱۵ دقیقه فعالیت کرده و ۵ دقیقه به دست خود استراحت دهند.

وی افزود: برای زنان شاغلی که این جراحی را انجام داده‌اند نیز توصیه می‌شود که کار خود را ترک نکرده و با نرمش‌های روزمره مانند انجام تایپ، دست خود را ورزش دهند.

معاون آموزشی پژوهشکده سرطان سینه گفت: به منظور آموزش بیمارانی که به این ورم لنفاوی دست دچار شده‌اند اولین دوشنبه هر ماه در بوستان بهشت مادران با همکاری شهرداری تهران از ۸ تا ۱۰ صبح برنامه‌های آموزشی به صورت رایگان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این برنامه به مدت ۵ سال  است که برگزار می شود، گفت: آموزش‌های مراقبت، پیشگیری، ورزش همگانی و توصیه‌های تغذیه‌ای از مواردی است که به این بیماران داده می‌شود و هدف از این برنامه این است که بیماران یاد بگیرند چگونه زندگی کنند و آن را انگ ندانند بلکه به فکر درمان این عارضه باشند.

منبع: فارس

۲۶
مهر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>