با کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم

مرضیه مشتاق روان شناس کودک در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: بعضی از کودکان ذاتا خجالتی و کمرو هستند، این کودکان بیشتر از بقیه هم سالانشان تمایل دارند که با یک موقعیت جدید اجتماعی با خجالت و کمرویی برخورد کنند. مشتاقی در خصوص راهکارهایی برای برخورد با کودکان خجالتی اظهار داشت: مهم ترین […]

مرضیه مشتاق روان شناس کودک در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: بعضی از کودکان ذاتا خجالتی و کمرو هستند، این کودکان بیشتر از بقیه هم سالانشان تمایل دارند که با یک موقعیت جدید اجتماعی با خجالت و کمرویی برخورد کنند.
مشتاقی در خصوص راهکارهایی برای برخورد با کودکان خجالتی اظهار داشت: مهم ترین رفتار فرصت دادن به کودک است، به طوری که شرایطی را برای کودک مهیا کنیم تا بتواند نظر خود را در جایگاهی که احساس امنیت می‌کند، بیان کند.
وی گفت: در واقع خجالت زمانی پیش می‌آید که  کودک اعتماد به نفس کافی برای اظهار نظر نداشته باشد.
به گفته مشتاقی در این راستا صحبت کردن با کودک باید با نگاه مستقیم، توجه کامل و تماس فیزیکی با کودک باشد، به طوری که وقتی کودک با هیجان صحبت می‌کند حتما بنشیند و به حرف‌هایش گوش دهید و دست‌هایش را بگیرید.
شایان ذکر است که کودکان همیشه باید در بستر گرم خانواده بدون شرط مورد توجه و محبت قرار گرفته و پذیرفته شوند.
این متخصص به خجالتی بودن دانش آموزان خصوصا دوره ابتدایی اشاره کرد و گفت: به نوعی می‌توان با همکاری معلم از کودک بخواهیم طرحی را با کمک والدین انجام دهد که تلاش کودک در آن وجود داشته باشد و با قرار دادن آن طرح در معرض دید یک احساس پیوند عاطفی ایجاد شده و اضطراب ناشی از حضور در جمع کاهش یابد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

۱۹
شهریور ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>