شیر مادر غنی از پروتئین و مواد معدنی است

زهرا ثقفی در کمپین تغذیه با شیر مادر در رفسنجان افزود : پس از بارداری و وضع حمل، دوران شیردهی مرحله تازه ای در زندگی مادر و نوزاد است. وی با اشاره به اینکه شیر آغوز که در دو سه روز اول پس از زایمان تولید می‌شود ، نوزاد را در برابر عفونتها محافظت می‌کند،تصریح […]

زهرا ثقفی در کمپین تغذیه با شیر مادر در رفسنجان افزود : پس از بارداری و وضع حمل، دوران شیردهی مرحله تازه ای در زندگی مادر و نوزاد است.

وی با اشاره به اینکه شیر آغوز که در دو سه روز اول پس از زایمان تولید می‌شود ، نوزاد را در برابر عفونتها محافظت می‌کند،تصریح کرد: این شیر غلیظ و زرد رنگ یا به رنگ روشن است و آغوز یا کلستروم نامیده می‌شود و سرشار از مواد ایمنی ‌بخش است.

ثقفی گفت:آغوز در مقایسه با شیری که پس از آن تولید می شود، ‌دارای مقدار بیشتری پروتئین و ویتامین های محلول در چربی و برخی مواد معدنی مثل سدیم است و از مقدار کمتری چربی و ویتامین های محلول در آب برخوردار است.

وی این موهبت الهی را عاری از هر نوع میکروب دانست و افزود:نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، نسبت به سایر نوزادان کمتر مبتلا به بیماری می شوند.

ثقفی خاطرنشان کرد:همان طور که توجه به اصول تغذیه و خوردن موادغذایی متنوع در دوران بارداری اهمیت بسیار بالایی دارد، این اصول در دوران شیردهی نیز باید مدنظر قرار گیرد.

وی یادآور شد:شیرمادر از نظر ارزش تغذیه ای بسیار متفاوت با شیر گاو است و همه نیازهای طفل را تأمین می کند و بیشتر شیرهای صنعتی که از شیر گاو تولید می شوند به علت دارابودن قند، احتمال بروز چاقی، پوسیدگی دندان ها و مشکلات قلبی عروقی را درپی خواهدداشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت:تجربه نشان می دهد آگاهی به مادران موجب کمتر شدن مشکلات شیردهی می شود.

وی تصریح کرد:هر چه بیشتر یک نوزاد شیر بطلبد و به مکیدن سینه مادر بپردازد شیر در مادر تولید می شود.

 ثقفی با بیان اینکه مادر شیرده باید غذاهای پروتئین دار و لبنیات و حاوی کلسیم دار مصرف کند، افزود:مهمترین چیزی که در تامین شیر مادر تاثیر دارد استرس و اضطراب ، اعتماد به نفس پایین و خستگی است که شیر را کاهش می دهد.

 وی خاطرنشان کرد:گر چه آهنِ شیر مادر پایین است ولی جذب آهن بهتر است .

 مدیر گروه مامایی دانشکده پرستاری رفسنجان همچنین افزود:رازیانه و قطره شیرافزا که در داروخانه ها یافت می شود ، باعث افزایش شیر مادر می شود که خانمهای شیر ده بهتر است رازیانه را روزی دوفنجان به صورت دم کرده مصرف کنند.

 وی گفت:به دلیل ترشح بیشتر هورمون شیر سازی بدن مادران ، شیر دهی در شب از ساعت ۱۲ تا شش صبح راحت تر و بهتر است.

۱۶
مهر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>