رژیم غذایی مخصوص مادران باردار

غلامرضا کرد افشاری، متخصص طب سنتی، گفت: خانم‌های باردار بهتر است از غذاهای سنگین و دیر هضم پرهیز کنند و بیشتر غذاهای آب‌پز استفاده کنند. به علاوه بسیار اهمیت دارد که خانم‌ باردار مبتلا به یبوست نشود و برای پیشگیری از این مسئله، مداومت در مصرف آلو و انجیر توصیه می‌شود. وی ادامه داد: گوشت‌ها و […]

غلامرضا کرد افشاری، متخصص طب سنتی، گفت: خانم‌های باردار بهتر است از غذاهای سنگین و دیر هضم پرهیز کنند و بیشتر غذاهای آب‌پز استفاده کنند. به علاوه بسیار اهمیت دارد که خانم‌ باردار مبتلا به یبوست نشود و برای پیشگیری از این مسئله، مداومت در مصرف آلو و انجیر توصیه می‌شود.
وی ادامه داد: گوشت‌ها و لبنیات، منابع سرشار از ویتامین B6 و B12 هستند که کمبود این‌ها بر رشد مغزی، حرکتی و  ادراکی جنین تاثیر منفی دارد. علاوه بر این، گوشت قرمز، منبع سرشار از عنصر روی است که این عنصر از ناهنجاری‌های مادرزادی، رشد غیر طبیعی مغز در جنین و رفتارهای غیر عادی در نوزاد جلوگیری می‌کند.
کرد افشاری اضافه کرد: مصرف اسید‌های چرب امگا ۳ برای رشد سیستم عصبی مرکزی و شبکیه در جنین اهمیت دارد. منابع غنی امگا ۳ در ماهی و همچنین در مغز گردو وجود دارد.
به طور کلی غذاهایی که به خانم‌های باردار توصیه می‌شود، که طی این دوران به اندازه کافی استفاده کنند عبارتند از:
گوشت قرمز، مرغ،‌ ماهی، زرده تخم مرغ، روغن زیتون، شیر، کره طبیعی، عسل، بادام، پسته، فندوق، گردو، مویز، خرما، سبزیجات خام و پخته و غلات در حد اعتدال هستند.
به علاوه میوه‌هایی چون سیب، به، انگور، گلابی،‌انار، زرد آلو، آلو و انجیر بسیار برای خانم‌های باردار مفید هستند.
منبع: باشگاه خبرنگاران

 

۲۱
مهر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>