چند نکته برای ورزش در “دوران بارداری”

احمد مشیدی متخصص پزشکی ورزشی، گفت: در دوران بارداری تغییراتی که از نظر فیزیولوژیکی در ساختار فیزیکی بدن خانم‌های باردار اتفاق می‌افتد، حرکات طبیعی و روزمره فرد را با مشکل مواجه می‌کند. وی ادامه داد: به دلیل کم‌تحرکی ممکن است افراد باردار دچار یبوست، کاهش حرکات روده، درد در ناحیه پشت و کمر و پشت […]

احمد مشیدی متخصص پزشکی ورزشی، گفت: در دوران بارداری تغییراتی که از نظر فیزیولوژیکی در ساختار فیزیکی بدن خانم‌های باردار اتفاق می‌افتد، حرکات طبیعی و روزمره فرد را با مشکل مواجه می‌کند.
وی ادامه داد: به دلیل کم‌تحرکی ممکن است افراد باردار دچار یبوست، کاهش حرکات روده، درد در ناحیه پشت و کمر و پشت پاها شوند. فرد در دوران بارداری، به دلیل رعایت نکردن شرایط  خود ممکن است باعث کشیدگی و پارگی مفاصل در حرکاتی که به صورت کنترل نشده انجام می‌دهد، شود.
وی افزود: کم‌خوابی و افزایش توده‌های چربی از دیگر عوارض کم‌تحرک است که می‌توان با انجام ورزش‌های مناسب دوره بارداری، پیاده‌روی سریع، دوچرخه، شنا و ورزش‌های ایروبیک در حد سبک (ورزش‌های آمادگی جسمانی) این مشکل را برطرف کرد تا تحرکی در مفاصل و عضلات ایجاد شده و از اسپاسم در دوره بارداری پیشگیری شود.
مشیدی اظهار داشت: انجام حرکات ورزشی منجر به بازگشت سریعتر شرایط فیزیکی بعد از زایمان به قبل از بارداری می‌شود و در دوره بارداری با رعایت کردن و انجام ورزش‌های مناسب حتی منجر به وضع حمل راحت‌تر می‌شود.
وی اذعان داشت: ورزش در صورتی برای افراد باردار توصیه نمی‌شود که خطری او را تهدید کرده و انجام فعالیت موجب افزایش ریسک سقط جنین در مادر شود.
وی تصریح کرد: هر نوع ورزشی که حرکات ناگهانی به دنبال داشته و احتمال افتادن فرد باردار را به زمین تشدید کند، نباید انجام شود، مانند حرکات کششی و کشیدگی ناحیه لگن که باید این ورزش‌ها را با احتیاط انجام داد، همچنین برای خانم‌های باردار باید نسخه ورزشی مناسب با مشورت از کارشناس تربیت بدنی و متخصص پزشکی ورزشی که متناسب با شرایط فرد، سن، وضعیت قبل از بارداری و بیماری‌های زمینه‌ای تجویز شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران

۲۳
مهر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>