چگونگی پرورش حس کنجکاوی کودکان

به طور کلی تحقیقات ثابت کرده است که حواس پنجگانه ما به دو نوع محو و دیگر مجور تقسیم می‌شوند. حال به نظر شما کودکان با کدام از یک این دو نوع دنیا را بهتر درک می‌کنند؟ بر این اساس امیر خجسته کاشانی، روانشناس و مدرس دانشگاه اظهار داشت: برای درک بهتر باید بدانیم حس […]

به طور کلی تحقیقات ثابت کرده است که حواس پنجگانه ما به دو نوع محو و دیگر مجور تقسیم می‌شوند. حال به نظر شما کودکان با کدام از یک این دو نوع دنیا را بهتر درک می‌کنند؟

بر این اساس امیر خجسته کاشانی، روانشناس و مدرس دانشگاه اظهار داشت: برای درک بهتر باید بدانیم حس خود مجور مربوط به احساسات چشایی، بویایی و لامسه است، اما حس دیگر محور حواس شنوایی و به ویژه بینایی را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: کودکان با استفاده از احساسات چشایی، بویایی و لامسه به درک دنیا می‌پردازند. حال وظیفه والدین است که هنگامیکه کودکان به محیط اطراف توجه می‌کنند، واکنش‌های بسیار مثبت، توأم با تامل و توجه نشان دهند.

این روانشناس به والدین توصیه کرد: به عنوان مثال وقتی کودک یک شیء یا یک منظره را مشاهده می‌کند، والدین باید به همراه کودک به مشاهد آن بپردازند و علاوه بر این موارد به آرامی ویژگی‌ها و خصوصیات آن شیء یا منظره را برای کودک توضیح دهند؛ نه فقط اسم شیء را بگویند و از صحنه عبور کنند، بلکه به توضیح آن منظره یا شیء بپردازند.

گفتنی است، با این اقدام ذکر شده می‌توان به افزایش حس کنجکاوی کودکان کمک کرد و مورد تشویق قرار داد.

منبعک باشگاه خبرنگاران

۱۲
مهر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>