آموزش دختران با بادکنک برای مقابله با آزار جنسی

بنا به اذعان نهاد زنان ملل متحد، ارتکاب اشکال مختلف خشونت؛ به‌ویژه خشونت جنسی علیه دختران در مدارس و سایر اماکن در کشور چین، سبب شده است که در این کشور، برنامه‌های آموزشی برای دختران، والدین، معلمان و دیگر افراد ترتیب داده شود. به گزارش مهرخانه، یکی از نکات بسیار مهم در این دوره‌های آموزشی […]

بنا به اذعان نهاد زنان ملل متحد، ارتکاب اشکال مختلف خشونت؛ به‌ویژه خشونت جنسی علیه دختران در مدارس و سایر اماکن در کشور چین، سبب شده است که در این کشور، برنامه‌های آموزشی برای دختران، والدین، معلمان و دیگر افراد ترتیب داده شود.

به گزارش مهرخانه، یکی از نکات بسیار مهم در این دوره‌های آموزشی این است که اگر فردی از همکلاسی‌ها و یا دیگر افراد، تمایل داشت به شما به اندازه‌ای نزدیک شود که اگر بین شما و او، یک بادکنک قرار داشته باشد، از فرط نزدیکی بترکد؛ باید به او بگویید: «نه!» و از او فاصله بگیرید. نکته جالب توجه این است که برای نهادینه‌کردن این موضوع در دختران، یک سلسله تمرین‌های اجرایی هم برای افراد در نظر گرفته شده است.

مرکز توسعه فرهنگی زنان روستایی پکن، یکی از نهادهایی است که این برنامه‌های آموزشی را؛ نه فقط برای دختران، بلکه برای زنان در سنین مختلف دنبال می‌کند.

بر طبق گزارشات این نهاد، در حال حاضر، معضل ارتکاب خشونت و اشکال مختلف آزار و اذیت جنسی زنان و دختران در کشور چین وجود دارد که باید برای برطرف کردن آن برنامه‌ریزی‌های لازم صورت بپذیرد.

در مدارس ابتدایی با ترتیب دادن یک‌سری برنامه‌ها و تمرین‌های عملی به کودکان آموزش داده می‌شود که باید فاصله میان خود و دیگران را همواره به اندازه یک بادکنک فرضی حفظ کنند و اگر فردی خواست به آنها به اندازه‌ای نزدیک شود که این بادکنک در معرض ترکیدن قرار گیرد، باید اعلام خطر کرده و به او گفت:«نه».

معضلاتی نظیر رشد اقتصادی بسیار سریع در کشور چین، نرخ بالای بیکاری، و دستمزدهای پایین به‌ویژه در مناطق مرکزی و غربی چین؛ سبب بروز آسیب‌های اجتماعی و افزایش نرخ ارتکاب جرایم و افزایش ارتکاب خشونت و آزار و اذیت جنسی زنان و کودکان شده است.

بر طبق برآوردهای به‌عمل آمده، در حال حاضر در برخی از مناطق چین، بالغ بر ۲ میلیون نفر از مناطق روستایی به مناطق صنعتی این کشور مهاجرت کرده‌اند و همین نرخ بالای مهاجرت، سبب افزایش بروز یک سلسله آسیب‌های اجتماعی در این کشور شده است. حتی در برخی از مناطق، والدین مجبور شده‌اند که بدون فرزندان خود به شهرها و مناطق دیگر مهاجرت کنند و همین امر، سبب افزایش آسیب‌پذیری کودکان در قبال ارتکاب خشونت و اشکال مختلف اذیت و آزار جنسی شده است.

بر طبق آمارهای موجود در کشور چین، در حال حاضر، بالغ بر ۶۱ میلیون کودک، دور از والدین خود نگهداری می‌شوند که در این میان در حدود ۲۸ میلیون آنان را دختران تشکیل می‌دهند. از این تعداد، بالغ بر ۳۳ درصد توسط مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها و در حدود ۱۰٫۷ درصد توسط دیگر خویشاوندان و یا افراد دیگر در روستا نگهداری می‌شوند و در حدود ۳٫۴ درصد نیز مجبورند به تنهایی زندگی کنند. برخی از کودکان نیز در مدارس شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند.

همچنین صندوق امانی ملل متحد برای مقابله با خشونت علیه زنان با همکاری نهادهای ملی و محلی در کشور چین، برنامه‌های آموزشی و تکنیکی برای کاهش ارتکاب خشونت جنسی علیه دختران به‌ویژه در مناطق روستایی ترتیب داده است.

در این برنامه‌ها به‌ویژه آموزش دخترانی که والدین آنها به مناطق دیگر مهاجرت کرده‌اند، از اولویت برخوردارند و سعی می‌شود که اطلاعات دختران در خصوص مسائل جنسی و خودمراقبتی در مواجهه با تهدیدها و خطرات منجر به ارتکاب خشونت جنسی ارتقا داده شود. این برنامه‌ها از آن جهت است که تا حد امکان آسیب‌پذیری دختران در قبال خشونت جنسی کاهش داده شود.

محور این بر نامه‌های آموزشی این است که به دختران بیاموزیم چگونه از خود حمایت کنند و به دیگران به‌ویژه غریبه‌ها «نه» بگویند.

در این کلاس‌ها و برنامه‌های آموزشی به کودکان ۶ تا ۸ ساله یاد داده می‌شود که اندام‌هایی از بدن آنها (اندا‌¬های تناسلی)، حریم خصوصی است و هیچ‌کس حق تعرض به آنها را ندارد. در سال گذشته بالغ بر ۵۰۰ معلم، ۵۰۰۰ دانش‌آموز و ۲۲۰۰ نفر از والدین در این برنامه‌های آموزشی مشارکت کردند.

به گزارش مهرخانه، نکته قابل تأمل در رابطه با برنامه‌های آموزشی صورت‌گرفته جهت مقابله با معضل ارتکاب خشونت جنسی علیه کودکان به‌ویژه دختران، در عرصه بین‌المللی این است که بروز معضلات اجتماعی نظیر فقر و بیکاری یکی از عوامل افزایش ارتکاب این اقدامات دانسته شده است؛ این در حالی است که اگر علاوه بر مکانیسم‌های بیرونی نظیر قانون، پلیس و…، مکانیسم‌های درونی و اخلاقی در فرد فرد جامعه نهادینه شده باشد، دیگر در صورت بروز معضلاتی نظیر فقر و بیکاری، به‌راحتی افراد به سمت ارتکاب اقددامات غیراخلاقی و غیرانسانی نظیر آزار و اذیت کودکان سوق نخواهد داد؛ از سوی دیگر، اگر امروز جوامع غربی و شرقی غیردینی به این مهم دست یافته‌اند که راه حمایت از دختران در مقابل ارتکاب خشونت جنسی و اشکال مختلف اذیت و آزار، آموزش به آنها برای رعایت و حفظ فاصله فیزیکی و جسمانی با افراد غریبه است و برای نیل به این مهم، تمرین‌هایی نظیر قرار دادن بادکنک میان خود و دیگری انجام می‌دهند و نزدیک شدن افراد از یک حد را غیرمجاز می‌دانند، آموزه‌های اخلاقی و دینی اسلام که داعیه خاتمیت و جامعیت را دارد از همان ۱۵-۱۴ قرن قبل، فرامین و تمرین‌هایی در خصوص رعایت عفاف، حجاب و حفظ حرمت در قبال نامحرمان و تقوا را برای نوع بشر ارائه کرده است که هدف اصلی آن حفظ کرامت انسانی بشر و محافظت از او در مقابل هرگونه تعرض غیرانسانی بوده است.

بنابراین بر جوامع اسلامی واجب است که از یک سو، در عرصه بین‌المللی با رعایت شئونات اخلاقی و کاهش میزان ارتکاب خشونت و اذیت و آزار علیه زنان و کودکان، سرآمد و الگویی برای دیگر کشورها باشند؛ و از سوی دیگر، با ارائه مضامین و تعالیم فرازمانی و فرامکانی اسلام در رابطه با خودکنترلی و خودحمایتی که تحت عنوان اصل کلی رعایت عفاف و تقوا است، در قالب گفتمان به‌روز حقوق بشری تحت عنوان «آموزش شیوه‌های حفاظت از خود و دیگران در مقابل هرگونه تعرض غیرانسانی»، در جهت ایجاد یک جریان جهانی کارآمد در عرصه آموزش کودکان، زنان و مردان برای مقابله با معضلات غیرانسانی جوامع انسانی قرن بیست و یکم اقدام کنند. در این آموزش‌ها دیگر نیازی به تمرین کردن با یک بادکنک برای جلوگیری از نزدیک شدن افراد غریبه به کودکان نیست، بلکه اجرای حدود شرعی در خصوص رعایت محرم و نامحرمی، خود به خود افراد را در جهت حفظ حریم‌ها و پیشگیری از ارتکاب معضلات بعدی یاری خواهد کرد.

پی‌نوشت
۱٫    the Beijing Cultural Development Centre for Rural Women (BCDC),
۲٫    the UN Trust Fund to End Violence against Women
۳٫    http://www.unwomen.org/en/news/stories/2014/7/left-behind-girls-learn-self-protection-in-china#sthash.x5DmgsMl.dpuf

 

منبع :مهرخانه

۰۸
شهریور ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *