ضربه کاری نوشابه‌های گازدار به دندان‌های کودکان

متخصصان سلامت هشدار دادند: نوشیدن حتی یک یا دو جرعه نوشابه گازدار آسیب جدی به دندان‌های کودکان وارد می‌کند. در مطالعه جدیدی که از سوی متخصصان دندانپزشکی دانشگاه «آدلاید» استرالیا انجام شده، مشخص شد مصرف نوشیدنی های اسیدی شامل نوشابه های گازدار، آبمیوه صنعتی، نوشابه های ورزشی و سایر نوشیدنی های شیرین، آسیب های دائمی […]

متخصصان سلامت هشدار دادند: نوشیدن حتی یک یا دو جرعه نوشابه گازدار آسیب جدی به دندان‌های کودکان وارد می‌کند.

در مطالعه جدیدی که از سوی متخصصان دندانپزشکی دانشگاه «آدلاید» استرالیا انجام شده، مشخص شد مصرف نوشیدنی های اسیدی شامل نوشابه های گازدار، آبمیوه صنعتی، نوشابه های ورزشی و سایر نوشیدنی های شیرین، آسیب های دائمی به سلامت دهان و دندان های کودکان و جوانان را به سه برابر افزایش می دهد.

«ساربین رانجیتکار»، نگارنده مقاله پوسیدگی مینای دندان دراین باره گفت: پوسیدگی دندان در کشورهای توسعه یافته به یک نگرانی فزاینده تبدیل شده و متاسفانه این مشکل اغلب زمانی توسط پزشک در مطب تشخیص داده می شود که بخش وسیعی از دندان پوسیده است.

وی افزود: شمار موارد بروز پوسیدگی دندان به دلیل بالا رفتن مصرف نوشابه های اسیدی در کودکان و نوجوانان در حال افزایش است.

کودکان اغلب در هنگام خواب دندان قروچه کرده یا به دلیل بازگشت غذا و رفلکس معده، اسید معده آنها به دهانشان برمی گردد که این مشکلات همراه با نوشابه های به شدت اسیدی تهدید سه گانه ای را برای دندان های کودکان و جوانان ایجاد کرده و سبب آسیب های طولانی مدت می شود.

وی افزود: با وجود کاهش روند پوسیدگی دندان در آمریکا طی چهار دهه گذشته اما شاهد ناهمخوانی هایی نیز در برخی گروه ها هستیم. به عنوان مثال روند کاهش پوسیدگی دندان در میان کودکان و نوجوانان معکوس و رو به افزایش نهاده است.

راجیتکار گفت: مطالعات ما نشان می دهد در ۳۰ ثانیه نخست تماس نوشیدنی های اسیدی با دندان، آسیب دائمی به مینای دندان وارد می شود که این یک کشف مهم است و به ما گوشزد می کند که باید از نوشیدن این نوشابه ها اجتناب کرد. در صورتی که این نوشابه های اسیدی نوشیده شوند هیچ امیدی وجود ندارد که نیم ساعت یا یک ساعت بعد مسواک زدن دندان ثمربخش باشد چراکه نوشابه ضربه خود را به دندان زده است.

دندانپزشکان به والدین توصیه می کنند که به جای آبمیوه های صنعتی به کودکان خود میوه طبیعی و تازه بدهند و مصرف نوشابه های گازدار و سایر نوشیدنی های مضر باید به طور کلی متوقف شود.

منبع: ایسنا

۱۹
مرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>