صرفه‌جویی در مصرف

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی: قرآن چند آیه درباره صرفه‌جویی دارد که اگر این آیه‌ها درس زندگی ما باشد، خیلی از مشکلات حل می‌شود. ۱- جلوگیری از اسراف، وظیفه همگانی: ما همه شهردار هستیم. اگر یک پوست خیار دیدیم، باید کنار بزنیم. به من ابلاغ نشده، معنی ندارد. مؤمن یک مشکلی را که دید، خودش احساس […]

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی:
قرآن چند آیه درباره صرفه‌جویی دارد که اگر این آیه‌ها درس زندگی ما باشد، خیلی از مشکلات حل می‌شود.

۱- جلوگیری از اسراف، وظیفه همگانی: ما همه شهردار هستیم. اگر یک پوست خیار دیدیم، باید کنار بزنیم. به من ابلاغ نشده، معنی ندارد. مؤمن یک مشکلی را که دید، خودش احساس وظیفه می‌کند. قرآن می‌فرماید: من بر شما ولایت دارم، شما هم بر من ولایت دارید. فضولی نکن، معنی ندارد. آب برای همه است. هوا برای همه است. مگر کسی می‌تواند در تاکسی سیگار بکشد؟ اینجا اکثریت هم نیست، حق است.

۲- مقدم داشتن مصلحت جامعه بر منافع فردی: قرآن می‌گوید همه از همدیگر هستیم. وقتی آب کم می‌شود باید کشاورز هم فکر کند چه بکارم مصرف آب کم شود. چون بیش از ۹۰درصد آب‌ها برای کشاورزی است. اگر کشاورز یک چنین سوزی داشت، خدا به کشاورزی‌اش برکت می‌دهد. خدا به موسی گفت: می‌دانی چرا تو را پیغمبر کردم؟ در تو سوزی بود که در دیگران نبود.

۳- باور قلبی به فرامین الهی: ما در قرآن ۲ دخول داریم؛ یکی که مردم داخل دین می‌شوند اما یک آیه داریم می‌گوید: هنوز دین در شما داخل نشده است. هنوز اسلام در دل شما نرفته است. شما داغ شدید اما پخته نشدید. هر داغی سرد می‌شود، ولی هیچ پخته‌ای خام نمی‌شود. باورمان شود که این برق برای همه است. ایران برای همه است. آب و برق و آسفالت برای همه است.

۴- وسواسی، گرفتار وسوسه‌های شیطانی: بیشترین آبی که در منازل مصرف می‌شود توسط وسواسی‌هاست. خدا می‌گوید: پاک شد اما وسواسی می‌گوید پاک نشد. نظافت خوب است ولی وسواس خوب نیست. تو به اسم نظافت وسواسی شدی. وقتی می‌شود با یک لیوان آب وضو گرفت، چرا برای نماز این همه آب می‌ریزی؟

۵- اسراف؛ مصرف نابجای امکانات: حدیث داریم هر پولی که در غیرحق مصرف کنید، اسراف است؛ به‌خصوص بیت‌المال. حضرت امیر می‌فرماید: نوک قلمت را تیز کن، کلمات را کنار هم بچسبان که زیاد کاغذ مصرف نکنی. اگر کسی با لباس مهمانی در خانه زندگی کند، اسراف است. حتی اگر سخاوتت هم زیاد باشد، اسراف است. سخاوت هم مقدار دارد. اسراف این است که هر چه دوست داری بخوری، اگر چیزی برای بدن مفید است، اسراف نیست.

۶- اسراف در مراسم عروسی و عزا: گاهی مرده‌ها اسراف می‌کنند. تا زنده بود اسراف کرده است، حالا هم که می‌میرد می‌گوید: مرا کجا خاک کنید. در فامیلش ده‌ها جوان بی‌مسکن است. این برای استخوان‌های پوسیده خودش مقبره گران می‌خرد.

منبع: همشهری آنلاین

۱۷
مرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>