آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد

مولف در این کتاب نخست به دوره‌های رشد و تکامل درک دینی کودکان و ویژگی‌های آن اشاره می‌کند؛ سپس رهنمودهایی در زمینه آموزش معارف اسلامی به کودکان پنج تا دوازده سال فراهم می‌آورد.

معرفی: مرجان الماسی

mafahim_diney_0

نویسنده: ناصر باهنر

ناشر: انتشارات چاپ و نشر بین الملل

به یقین تعلیم و تربیت با ارزشترین و مهمترین وظیفه آدمی بشمار می آید و پایه حیات انسان بر تغییر و تطور بنا شده است و این تغییرات در تمام دوران زندگی آنان برقرار می باشد. متأسفانه از جمله بزرگترین غفلت هایی که در زمینه آموزش دینی در جامعه ما صورت گرفته، عدم توجه به روانشناسی دانش آموزان است. این کتاب تلاش دارد تا به دو سؤال مهم که در طول یکدیگر واقع شده اند پاسخ گوید:
۱ـ کودک در رشد و تکامل دینی از چه دوره هایی عبور می کند و ویژگی های آن چیست؟
۲ـ با توجه به ویژگیهای این دوره ها و درک او از مفاهیم دینی، آموزش مفاهیم دینی چگونه باید صورت گیرد. این اثر به عنوان یکی از پژوهش های فرهنگی متخب سال ۱۳۷۶ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده شده است. اثر حاضر تلاش دارد تا با تکیه بر روانشناسی رشد به بررسی مراحل رشد و تکامل درک دینی و با مطالعه چگونگی درک و نوجوانان از مفاهیم دینی به شیوه های مناسب آموزش معارف اسلامی در این دوره های سنی را پیشنهاد نماید.
کتاب حاضر از پنج فصل تشکیل شده که عبارتند از:
کودک کیست، مراحل رشد و تکامل درک دینی، درک کودکان و نوجوانان از مفاهیم دینی، کلیاتی در آموزش دینی و شیوه های آموزش معارف اسلامی به کودکان.
مولف در این کتاب نخست به دوره‌های رشد و تکامل درک دینی کودکان و ویژگی‌های آن اشاره می‌کند؛ سپس رهنمودهایی در زمینه آموزش معارف اسلامی به کودکان پنج تا دوازده سال فراهم می‌آورد. برخی مباحث کتاب عبارت‌اند از: مراحل رشد و تکامل، تعلیم و تربیت بدنی در سخنان معصومین (ع)، آموزش دینی و وظایف اساسی آن، نقش معلم و ویژگی‌های او در تعلیم و تربیت دینی، شیوه آموزش مفهوم دین، شیوه آموزش دیگر ادیان و شیوه‌های آموزش اخلاق.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>