کودک متعادل

کودک این گونه که شما می خواهید به دنیا می آید ولی در مسیر تربیت با نگاه “حسرت” و یا نگاه “آرزو” که در والدین وجود دارد ، از مسیر طبیعی خود دور می شود .

معرفی از : اعظم بانو

5-facts-why-pets-are-good-for-your-child-05

بر خلاف رویه گذشته یعنی معرفی کتاب ، در این قسمت قصد معرفی یک وبلاگ خوب و ارزشمند را داریم .

وبلاگ “کودک متعادل ” ، وبلاگی است که مجموعه سخنرانیهای کودک متعادل استاد سلطانی را به ضورت متنی پیاده کرده است .

این وبلاگ حاصل سی جلسه دوره کودک متعادل است که دکتر سلطانی ارایه نموده است . رویکرد و نگاه دکتر به تربیت رویکرد جدیدی است که از نظر من ترکیبی از نگاه علمی و دینی است ، می شود گفت یک دوره روانشناسی کودک که مطابق با فرهنگ و مذهب ما بومی شده است .

شروع مباحث از این سوال آغاز می شود :

چه کودکی می خواهیم ؟

مادران حاضر در جلسه فهرست بلند و بالایی از کودکی که آرزو دارند داشته باشند را عنوان می کنند .

استاد عنوان می کند این که شما می خواهید کودک آرزوهاست و اگر چه بسیار دور از دسترس می نماید ولی اینها حداقل خصوصیات یک کودک نرمال و متعادل است . ایشان عنوان می کند کودک این گونه که شما می خواهید به دنیا می آید ولی در مسیر تربیت با نگاه “حسرت” و یا نگاه “آرزو” که در والدین وجود دارد ، از مسیر طبیعی خود دور می شود .

استاد بیان می کند که :

“دنبال این باشیم که کودک متعادل همه جنبه هایش رشد کند . خیلی خوب است که کودک به شکل دایره آرام آرام رشد کندواین دایره ها هر چه گسترده شود بهتر است. مهم این است که از شکل دایره خارج نشود. دایره کامل ترین شکل هندسی است٬ از دایره کاملتر نداریم .

در دایره رشد همه ابعاد امکان پذیر است . برای این هدف اصلا لازم نیست کار پیچیده ای انجام بدیم و یا خودمان را به آب و آتش بزنیم . برای اینکه این دایره رشد کند فقط کافیه که از رشد فرزندمان لذت ببریم وبا او کیف کنیم”

در ادامه استاد بیان می کند که “ما در ایران الگوی پرورش کودک متعادل نداریم ، چون تمام مطالبی که داریم ترجمه است و الگوی کودک غربی است . بحث خوب و بد یا درست و غلط این الگوها نیست تنها بحث ما این است که ما چه الگویی داریم ؟

این الگو برای پرورش کودک را رویکرد می گویند . نزدیک ۵۰ رویکرد در دنیا هست اما هیچ الگویی در ایران نیست ؛ ریشه تمام سردرگمی ها و کلافگی ها و تعارضات درونی ما در این جاست . وقتی وارد عرصه غرب می شویم می بینیم که خود غرب هم بر پایه ملیت خودش الگو دارد ؛ ایتالیا الگوی خودش را دارد ، آلمان و فرانسه الگوی مخصوص خودشان را دارند …”

رویکردی که در تربیت کودک انتخاب می کنیم باید نگاه درست و بومیی به “زندگی”، ” انسان ” و” کودک” داشته باشد . ایشان کودک متعادل را کودکی می داند که دارای ذهن فعال است و ذهن فعال را حاصل تجربه می داند که کشف، پردازش و ابداع می کند و ارضاء می شود و به احساس خوشایند می رسد.

و برعکس ذهن منفعل با محفوظات پر شده و الگو برمی دارد و تکرار می کند و به انباشت می رسد و حاصل آن احساس ناخوشایند است.

استاد در این مباحث موانع داشتن ذهن فعال را عنوان کرده و به بحث می پردازد .

در این سلسله مباحث این عناوین مورد بحث قرار می گیرد

رشد

ذهن

بازی

اهمیت جسم و احترام به آن

تغدیه

حرکت

استراحت

امنیت

خشونت

تربیت

شخصیت

تشویق و تنبیه

هوش و یادگیری

خلاقیت

کودک و تفکر اقتصادی

و بهداشت جنسی

در تمامی این مباحث نگاه دکتر سلطانی بیار بدیع و جالب و واقعی و کارآمد است .

شما می توانید با مراجعه به این وبلاگ از مطالب بسیار ارزشمند آن اشتفاده نمایید .

کودک متعادل – استاد محمود سلطانی

http://www.koodakbazendegi.blogfa.com

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>