جمعه آخر(روز جهانی قدس)

روز قدس، روز تبلور عقیده روز قدس، روز ثبوت عشق است، روز تبلور عقیده و روز فریاد است، روز شعور و شعار است، روز پیکار و جهاد است، روز مقاومت و ایثار است، روز همدردی است، روز رهایی است، روز باور دردِ جدا افتاده خویش و روز تبلور استقامت و مظلومیت است. قدس عزیز، ای […]

روز قدس، روز تبلور عقیده

روز قدس، روز ثبوت عشق است، روز تبلور عقیده و روز فریاد است، روز شعور و شعار است، روز پیکار و جهاد است، روز مقاومت و ایثار است، روز همدردی است، روز رهایی است، روز باور دردِ جدا افتاده خویش و روز تبلور استقامت و مظلومیت است.

قدس عزیز، ای سرزمین مظلومیت، ای خانه پاکی ها، روز جمعه برای آزادی تو گام برخواهم داشت. برای جنگ با دشمنان تو خواهم آمد. هرچه فریاد دارم، بر سر غاصبان کوردلت خواهم کشید. قدس شریف، روز جمعه مشت های گره کرده ام را به تمام جهانیان نشان خواهم داد. به تمام دنیا خواهم فهماند که تو ای قدس، سرزمین دین منی.

سرزمین خون

سلام بر قدس، روح زنده هزاران شهید خفته در خاک. قدس شریف، ای سرزمین قلب من، روز جمعه با بزرگ ترین آرمان روح اللّه ، به یاری تو می آیم. می آیم تا کودکان مظلومت را در آغوش بگیرم، می آیم تا یک سبد لاله تقدیم فرزندان تو نمایم، و می آیم تا مردانه از تو دفاع کنم. قدس ای سرزمین خون، روز جمعه راهیِ عظیم ترین اجتماعات تاریخ خواهم شد. می آیم تا یک بار دیگر، عشق خود را ثابت کنم، می آیم تا بگویم: آرمان فلسطین همچنان پابرجاست، و می آیم تا بگویم: فلسطین پاره تن اسلام است.

روز قدس، سرآغاز بیداری امت اسلام

حضرت امام خمینی رحمهم الله روز قدس را مبدأ بیداری و هوشیاری امت اسلام دانسته، چنین می فرماید: «جمعه آخرماه مبارک رمضان، روز قدس است. روز قدس که همجوار شب قدر است، لازم است که در بین مسلمانان احیا شود و مبدأ بیداری و هوشیاری آنان باشد… . هان ای مسلمانان جهان و مستضعفان گیتی، بپاخیزید… . تا کی باید قدس شما در زیر چکمه تفاله های آمریکا و اسرائیل غاصب پای کوب شود؟ تا کی سرزمین قدس، فلسطین، لبنان و مسلمانان مظلوم آن دیار، در زیر سلطه جنایتکاران به سر برند و شما تماشاچی باشید؟».

تفکیک بین یهود و صهیونیسم

صهیونیست ها برای همراه سازی همه یهودیان با اهداف و سیاست های خویش، در پروتکل ها و مکالمات خود، عموما از واژه یهود بهره می گیرند و سنگ ملت یهود را بر سینه می زنند و چنین القا می کنند که در پی منافع ملت یهود هستند؛ در حالی که جنبش صهیونیستی، فرزند استعمار انگلیس و آمریکاست و تأمین کننده منافع آنان است. بنابراین، صهیونیسم، تشکیلاتی صرفا سیاسی، با هدف کلی سلطه بر اعراب و مسلمانان است و دراین مسیر، از هر ابزار سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی بهره می گیرد. امروزه تعداد کثیری از یهودیان، با افکار ضد بشری صهیونیسم در تضادند و اکنون در خود اسرائیل هم این تضاد بین یهودیان آشکار است؛ البته سلطه با صهیونیسم است و مخالفان در حاشیه اند. بر همین اساس است که در جهت گیری های سیاسی و مبارزاتی مسلمانان انقلابی و شهادت طلب، کوبیدن یهود به طور عموم مدنظر نیست؛ بلکه اسرائیل و صهیونیسم هدف است.

ادعای برتری صهیونیسم

صهیونیست ها با همه وجود معتقدند که از دیگران برتر و ارزشمند ترند و باید قدرت، ارزش، رهبری و هدایت جهان، خاص آنان باشد و دیگران خدمتگزار آنها باشند. بنابراین، آنها همه تلاش خویش را صرف به ظهور رساندن این باور می کنند و از هیچ کاری ابا ندارند و به این پندار، جنبه تاریخی و رنگ دینی نیز می دهند و آن را به فرزندان خود القا می کنند. به این ترتیب، عملکرد و برنامه های صهیونیسم، همیشه بر اساس این نگرش غلط و باور انحرافی توجیه شده است. گوشه هایی از تعالیم آنان چنین است: «خداوند به خاطر لطفی که به ما داشته، حیواناتی از جنس انسان که سایر ملل اند، برای ما آفریده و آنها را مسخر ما ساخته است ؛ زیرا خدا می دانسته که ما نیازمند به دو نوع حیوان هستیم؛ یک نوع لال مانند چهارپایان و دیگر ناطق، مانند مسیحی ها، مسلمان ها، بودایی ها و سایر ملل از شرق و غرب، و آنها را به خاطر خدمتگزاری ما آفریده است».

صهیونیسم و تفکر تفرقه

یکی از شگردهای صهیونیسم و یهودیان برای سلطه بر سایر ملل جهان، ایجاد تفرقه و جنگ میان آنان است. در صدر اسلام نیز آنان با این کار زشت و غیر انسانی، در صدد سلطه بر مسلمانان بودند. نمونه ای تاریخی از ایجاد تفرقه و جنگ در صدر اسلام چنین است: «یکی از احبار یهودِ بنی قینقاع متصدی ایجاد تفرقه شد. او با دیدن مجلس دوستانه و برادری اسلامی اوس و خزرج، آتش کینه و حسدش شعله ور گردید و با خود گفت: تا وقتی اینها در آرامش اند، ما آرامش نداریم. به این ترتیب، جوانی از یهود را بین آنان فرستاد تا جنگ های قبل از اسلام را به یادشان آورد. نقشه او گرفت و پس از گفت و گوهای تفاخرآمیز، زمینه دشمنی و جنگ فراهم شد. یهود از این مشاجره لذت می برد و منتظر حادثه بود که خبر به پیامبر صلی الله علیه و آله رسید و با جمعی از مهاجران بین انصار رفت و دوباره بین آنان صمیمیت و الفت ایجاد کرد».

یهودیان و فرقه سازی

یکی از کارهای یهودیان افراطی و متعصب، مکتب سازی و فرقه سازی بوده است تا از این راه بتوانند مانعی در برابر ادیان الهی، به ویژه دین مقدس اسلام ایجاد کنند. بدون شک دست یهودیان در پیدایش فرقه های انحرافی که در دو قرن اخیر ساخته شده اند، از قبیل بهایی گری، قادیانی گری و نظایر اینها در کار بوده است. اینکه «حیفا» در قلب اسرائیل، شهر مذهبی بهائیان قرار داده شده و نقشه کشور غاصب اسرائیل، روی دیوار «خظیره القدس» بهائیان آمریکا کشیده شده و افراد شناخته شده ای از یهود، به ظاهر تغییر مذهب داده، به آیین ساختگی بهائیت درآمده اند، این نظریه را تأیید می کند. مکتب های فلسفی، حقوقی، اجتماعی و اقتصادی منحرف کننده ای که بشر را هر روز، به نحوی از توجه به مکتب های الهی دور کرده و به ماده پرستی و زیر پا نهادن ارزش های اخلاقی و انسانی وا می دارند نیز به دست یهودیان ساخته شده و می شود.

صهیونیسم و جاسوس پروری

یکی از راهکارهای صهیونیسم برای رسیدن به اهداف سیاسی خود، جاسوس پروری در کشورهای مختلف است. دستورالعمل صهیونیسم در این مورد، در فصل پانزدهم پروتکل چنین است: «برای نیل به مقصود، تشکیلات فراماسونی خود را توسعه داده و در همه جا عمّال مبتکری را به کار می گماریم که دفتر کارشان، دستگاه نفوذ ماست و تمام دفاتر، زیر نظر اداره ای از زعمای ما خواهد بود که هر دفتر، نماینده ای در اداره مرکزی دارد و برنامه او از آنجا تنظیم می شود». به این ترتیب، جاسوس پروری صهیونیسم در کشورهای اسلامی، نکته ای است که نهایت دقت و هوشیاری سران کشورهای اسلامی را می طلبد. در ایران قبل از انقلاب، اولین و آخرین نخست وزیر رژیم پهلوی، هویدا، بختیار و بسیاری دیگر از رجال سیاسی، فراماسون بودند. علت این امر، ارتباط تنگاتنگ رژیم پهلوی با آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی اسرائیل بود.

دنیادوستی صهیونیست ها

یکی از ویژگی های بارز صهیونیست ها و یهودیان، عشق و علاقه شدید آنان به مال و ثروت و لذت های مادی است. علت این امر آن است که به عقیده یهودیان، مال و ثروت بزرگ ترین عاملی است که به آنان امکان می دهد بر همه ملت ها تسلط و نفوذ داشته و بر آنان آقایی کنند. در تلمود، یکی از کتاب های پرارج یهودیان می خوانیم: «برای آنکه سلطنت و آقایی تنها برای یهودیان باقی بماند، لازم است هر فردی یهودی، تمام نیرو و امکاناتش را صرف به دست آوردن مال و ثروت و منع دیگر ملت ها از اندوختن زر و سیم نماید». هم اکنون بانک ها، شرکت ها و مؤسسات عظیم تجاری و اقتصادی در جهان، و نیز مطبوعات و خبرگزاری های مهم و احزاب روی کارآورنده بسیاری از دولت ها، با پول سرمایه داران یهودی و صهیونیست در جریان است و با پرداخت وام و گرفتن ربای فاحش از کشورهای ضعیف، تا آخرین قطره خون آنان را می مکند.

سلطه سیاسی ـ اقتصادی صهیونیست بر آمریک

امروزه سلطه سیاسی ـ اقتصادی صهیونیست بر آمریکا، امری کاملاً آشکار است. اکنون جامعه آمریکا، به صورت ابزاری در خدمت صهیونیست است که کمتر از سه درصد جمعیت، هشتاد درصد از منافع آمریکا را مستقیم یا غیرمستقیم داراست.

براساس آماری که سال ها پیش ارائه شده، ۵۵ درصد از اعضای پارلمان، ۷۱ درصد وکلای دادگستری، ۶۹ درصد پزشکان، ۸۰ درصد تاجران مهم و ۶۰ درصد مقامات سازمان سیا یهودی اند. به این ترتیب، سلطه و نفوذ صهیونیست ها در آمریکا، باعث شده که این کشور، همیشه در سیاست های کلان و راهبردی خود، منافع اسرائیل را مدّنظر قرار داده و برای تحکیم موقعیت این رژیم غاصب در منطقه خاورمیانه تلاش نماید.

صهیونیست ها و سازمانهای بین المللی

نفوذ صهیونیست ها در سازمان های جهانی، به ویژه سازمان ملل متحد، یکی از مشکلات اساسی بر سر راه مسلمانان و اعراب به شمار می رود. نفوذ صهیونیست ها در بخش های مختلف این نهاد بین المللی همچون اداره اطلاعات، بانک عمران و صندوق بین المللی پول، سازمان بهداشت جهانی، سازمان پناهندگان بین المللی، سازمان فرهنگی یونسکو، بخش های کشاورزی و تغذیه، امور داخلی سازمان، و قسمت های معاونان و مشاوران و…، باعث شده تا رژیم غاصب اسرائیل، به توصیه ها و قطعنامه های سازمان ملل توجه نکرده و بر اساس قدرت و مصلحت خویش و حامیان خود عمل کند؛ زیرا با نفوذی که در بخش های مختلف این سازمان دارد، مطمئن است که از طرق مجامع بین المللی و سازمان ملل متحد، هیچ اقدام عملی، مانند تحریم یا برخورد نظامی صورت نخواهد نپذیرفت.

صهیونیست و مبنای فکری غصب

مبانی فکری نژادپرستانه صهیونیست ها، باعث شده تا اسرائیل برای غصب کردن سرزمین های فلسطینی ها و اعراب، توجیه شرعی بیابد و نه تنها آن را جایز، بلکه واجب بشمارد. در این مورد، در تعالیم آنان چنین آمده است: «بر اسرائیلی، کشتن و غصب کردن و دزدی نمودن مال غیراسرائیلی جایز، بلکه واجب است. املاک غیریهود مانند مال متروک است که یهودی حق دارد آن را تملک نماید. خداوند به یهودیان اجازه داده که فرآورده های غیریهودی را مالک شوند».

استعمار و پیدایش اسرائیل

زمانی که قدرت استعمارگر انگلیس در خاورمیانه رو به ضعف نهاد، تصمیم گرفت پایگاهی همیشگی و سدی دفاعی برای اروپا در خاورمیانه ایجاد کند. بنابراین، کنفرانسی با شرکت فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و… تشکیل داد و نتیجه این شد که چون مسلمانان امت واحده اند و منابع سرشاری نیز در اختیار دارند و ممکن است کشورهای سواحل دریای مدیترانه، با کمک آلمان از قید اسارت رها شوند و بر ما بتازند، بنابراین، نخست باید آسیا را از آفریقا جدا کرد و بعد یک دولت کاملاً متضاد با دولت های منطقه ایجاد نمود. برای این منظور، یهودیان را انتخاب کردند؛ زیرا آنها از نظر تاریخی، سه هزار سال در فراق فلسطین زیسته بودند و انگیزه ای قوی برای استقرار در فلسطین داشتند. از طرفی، خود یهودیان صهیونیست نیز به این نتیجه رسیده بودند که به یک دولت مستقل و حمایت کننده نیاز دارند تا از آن مرکز بتوانند با برنامه ریزی و آموزش، عوامل خود را در سرتاسر جهان هدایت کنند.

فروپاشی عثمانی و شکل گیری دولت اسرائیل

مهاجرت یهودیان به فلسطین، در ابتدا با خرید زمین های فلسطینی و ساکن شدن یهود شروع شد؛ البته تا قبل از جنگ جهانی اول، به دلیل وجود امپراطوری عثمانی و اینکه صهیونیست فقط یک درصد یهود را تشکیل می داد، چندان موفق نبودند. پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی دولت عثمانی، انگلستان به طور رسمی فلسطین را تحت سرپرستی خود گرفت و مهاجرت یهود به فلسطین شدت یافت. با امتناع فلسطینیان از فروش زمین های خود به یهودیان، قتل و غارت، ترور و تصاحب شهرها و روستاهای مسلمانان آغاز شد. در سال ۱۹۴۸ که انگلیس با خلع سلاح نیروهای مسلمانِ تحت فرماندهی خود و رها کردن سلاح در دست یهودیان از فلسطین خارج شد، صهیونیست ها بی درنگ موجودیت دولت اسرائیل را اعلام کردند و آمریکا نیز فورا آن را به رسمیت شناخت. به این ترتیب، فرزند ناخلف استعمار پیر در دامن کشورهای اسلامی تولد یافت.

جنایت فراموش ناشدنی

یکی از جنایت های اسرائیل، قتل عام اهالی «دیریاسین» است. دیریاسین، روستایی است در کنار بیت المقدس که در عصر روز نهم آوریل ۱۹۴۸، ناگهان مورد هجوم وحشیان اسرائیلی قرار گرفت. در آن حادثه فراموش ناشدنی، شکم زنان دریده شد، بچه ها را در دامان و جلو چشم مادران سربریدند، و چشمان مردان و زنان بی گناه را از حدقه درآوردند. این جنایت پیشگان تاریخ، عده ای از دختران مسلمان را اسیر کرده و در کامیون های بی سرپوش ریختند و در شهرهای یهودیان، از میان مردم عبور می دادند و یهودیان پست فطرت از آنان عکس می گرفتند. این جنایت، دنیا را تکان داد و صلیب سرخ برای بازدید، نماینده ای فرستاد که بعدها در گزارش خود نوشت: «وضع این دهکده خیلی وحشتناک بود».

شعار صلح آمیز و فریب اعراب

رژیم اشغالگر قدس پس از نیم قرن هجوم، کشتار و جنایت، غصب زمین ها و دارایی های مسلمانان توسط صهیونیست های انگلستان و آمریکا، از نظر تجهیزات نظامی کاملاً مجهز گشته و برتری موقعیت خویش را بر اعراب تثبیت کرده است؛ اگرچه در مقابل عملیات شهادت طلبان عاجز است و هر روز بیش از پیش، روحیه خود را از دست می دهد. اما اکنون اعراب موجودیت آن رژیم اشغالگر را با پذیرش مذاکرات صلح به رسمیت شناخته و زمینه را برای نفوذ و سلطه سیاسی ـ اقتصادی این رژیم نامشروع در منطقه فراهم کرده اند. هم اکنون اسرائیل با شعار صلح و هم زیستی، در صدد گسترش نفوذ و سلطه خود بر منطقه خاورمیانه است و تنها مانع این رژیم که همچون دژی تسخیرناپذیر، راه نفوذ و سلطه آن را مسدود کرده، نظام جمهوری اسلامی و سیاست سازش ناپذیر آن است.

انقلاب اسلامی و حمایت از فلسطینیان

بدون شک انقلاب اسلامی ایران، ضربه هایی سهمگین بر رژیم اشغالگر قدس وارد آورده است. نخستین ضربه پیروزی انقلاب اسلامی بر اسرائیل، قطع رابطه ایران با اشغالگران صهیونیسم و تحویل سفارت آنان به نماینده فلسطین بود. از سویی، اسرائیل بهترین حامی منطقه ای خود را از دست داد و از طرفی، جرقّه ای در دل مردم ناامید فلسطین زده شد که پیروزی ملّتی تحت ستم، حتی بدون کمک خارجی و با دست خالی نیز امکان پذیر است. انقلاب اسلامی، موجب آگاهی و بازگشت به خویشتن و رشد اسلام خواهی بین مردم آن سامان گردید. همچنین حرکت بعدی انقلاب اسلامی، حمایت همه جانبه از فلسطین مظلوم و دعوت از مسلمانان جهان برای مقابله با اسرائیل بود. این کار با اعلام جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از طرف امام راحل رحمه الله صورت گرفت.

آمریکا و حذف فلسطین

رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت اللّه خامنه ای، با بینش عمیق خود در مورد مسئله فلسطین، درباره تلاش های مقامات آمریکایی و غاصبان و مزدوران آنها برای پاک کردن صورت مسئله فلسطین، چنین فرمودند: «دستگاه های آمریکا و رئیس جمهور آمریکا، تلاش خودشان را گذاشته اند که مسئله فلسطین را از صورت مسایل دنیای اسلام و خاورمیانه به کلی حذف کنند و اصلاً مسئله ای به نام فلسطین و آرمان فلسطین و نهضت فلسطین دیگر باقی نماند. این یکی از اهداف بسیار مهم آنهاست. هرجا که مبارزه ای با صهیونیست ها و اشغالگران و آدم کشان هست، می خواهند آن را حذف کنند. حالا چنانچه آن را از روی کاغذ حذف کنند، مگر ممکن است انگیزه دفاع از کشور فلسطین و هویت فلسطینی از دل فلسطینی ها برود؟… مگر تا حالا که جوانان مسلمان در انتفاضه فلسطین یا در کشور لبنان به خاطر خدا، به خاطر مسئولیت الهی دفاع از سرزمین اسلامی، جان خودشان را به خطر می انداختند، به خاطر منشور فلسطین این کارها را می کرده اند که حالا اگر شما منشور به اصطلاح ملی فلسطین را دستکاری کردید، آنها دست بردارند؟»

انقلاب اسلامی و انتفاضه فلسطین

انتفاضه، قیام مردم فلسطین در سرزمین های اشغالی است. پس از تشکیل دولت اسرائیل، آنها یا آواره شدند و یا در سرزمین های خود که زیر اشغال و حاکمیت رژیم صهیونیستی درآمد، باقی ماندند. در سال ۱۹۸۷ قیام مردم فلسطین به صورت یک پارچه در دوران سرزمین های اشغالی با پرتاب سنگ به سوی سربازان اشغالگر آغاز شد که نشان دهنده یأس مردم از اقدامات سیاسی کشورهای عربی و گروه های سازشکاری مانند «ساف» بود. جنبش جهاد اسلامی که شاخه انشعابی «اخوان المسلمین» است و به رهبری شهید دکتر فتحی شقاقی درسال ۱۹۸۰ تشکیل گردید، از گروه های فعّال در مبارزه مردم فلسطین بر ضد اسرائیل غاصب به شمار می آید. تشکیل این جنبش را می توان از بازتاب های انقلاب اسلامی دانست که از اصولی مانند جهاد، شهادت و فداکاری در راه هدف بهره می گیرد.

عدم مشروعیت رژیم اشغالگر قدس

بر اساس حقوق بین الملل، تعریف معمولی کشور بر اسرائیل صدق نمی کند؛ زیرا برای دولت، سه ویژگی ذکر می کنند که اسرائیل هیچ کدام را ندارد: مردم ؛ سرزمین مشخص؛ و حکومت. در خصوص مردم، باید گفت که با وجود کثرت یهودیان فعلی در فلسطین، بر کسی پوشیده نیست که آنان به این کشور تعلق ندارند. آنها بیگانه اند و از چهارگوشه جهان، و برخلاف میل مردم بومی این کشور که با زور آواره شده اند، آمده اند. در مورد «سرزمین مشخص» نیز باید یادآور شد که کشور اسرائیل، مرزهای مشخصی ندارد. تمامیت ارضی سرزمین های اشغالی هم، با مردم فلسطین و کشورهای عرب همسایه مورد منازعه است و بر اساس حقوق بین الملل، اختلاف و مشاجره در مورد یک سرزمین، می تواند اصل آن سرزمین را انکار کند. در خصوص مسئله حکومت نیز، روشن است که از نظر تعریف، حکومت باید نماینده مردم کشور باشد. و حکومت اسرائیل، نماینده مردم فلسطین نیست.

توسعه طلبی اسرائیل از منظر شهید مطهری

شهید مطهری اندیشمند بلندآوازه جهان اسلام، درباره توسعه طلبی اسرائیل چنین هشدار داده است: «هدف مگر تنها همین است که دولت کوچکی در آنجا تشکیل بشود؟ خیلی اشتباه کرده اید، همه اشتباه کرده اند. او می داند که یک دولت کوچک، بالاخره نمی تواند در آن جا زندگی بکند. یک اسرائیل بزرگ که دامنه اش از این طرق تا ایران خودمان هم شاید کشیده شود. به قول عبدالرحمن فرامرزی که گفت: این اسرائیل را که من می شناسم، فردا ادعای شیراز را هم می کند و می گوید: شاعرهای خود شما همیشه در شعر خودشان، اسم شیراز را ملک سلیمان گذاشته اند.

پیام روز قدس

روز قدس، روز فریاد جوانان غیور امت اسلام بر ضد استکبار و غاصبان سرزمین اسلامی است. پیام روز قدس، محو اسرائیل از منطقه است. پیام روز قدس این است که مسلمانان تا نابودی اسرائیل دست از مبارزه و جهاد بر نمی دارند و آماده هر نوع قربانی هستند. بر همین اساس است که مقام معظم رهبری، حضرت آیت اللّه خامنه ای، بر ضرورت مبارزه با رژیم اشغالگر قدس تأکید کرده، چنین فرمودند: «هریک وجب از خاک فلسطین ،یک وجب از خانه مسلمین است. هر حاکمیتی غیر از حاکمیت فلسطین و حاکمیت مسلمین بر کشور فلسطین، حاکمیت غاصب است. حرف، همانی است که امام راحل عظیم الشأن فرمود: اسرائیل بایستی محو بشود. … بحث، بحث یهودی ستیزی نیست ؛ مسئله، مسئله غصب خانه مسلمین است».

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

۰۲
مرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>