به خاطر چند قطره آب!

حتما این روزها تیزرهای تبلیغاتی تلویزیون و هشدارهای روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌ها در مورد بحران کم‌آبی مخصوصا در شهر تهران را دیده‌اید. این روزها حال و روز آب آشامیدنی خوب نیست و اگر صرفه‌جویی نشود قطعی‌های زیادی در راه خواهیم داشت. میزان مصرف روزانه آب در شهر تهران ۳۶/۳ مترمکعب در ثانیه است و در […]

حتما این روزها تیزرهای تبلیغاتی تلویزیون و هشدارهای روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌ها در مورد بحران کم‌آبی مخصوصا در شهر تهران را دیده‌اید.

این روزها حال و روز آب آشامیدنی خوب نیست و اگر صرفه‌جویی نشود قطعی‌های زیادی در راه خواهیم داشت. میزان مصرف روزانه آب در شهر تهران ۳۶/۳ مترمکعب در ثانیه است و در هر لحظه ۴برابر دبی لحظه‌‌ای رودخانه کرج در تهران آب مصرف می‌شود. با تمام این اوضاع باید دست به‌کار صرفه‌جویی شویم و راهکارهای مناسبی برای این کار انتخاب کنیم. شاید فکر کنید صرفه‌جویی‌های به ظاهر ناچیز شما یک نفر چه تأثیری می‌تواند در کمتر مصرف‌شدن آب، این سرمایه ملی و مایه حیات داشته باشد اما سخت در اشتباه هستید چون صرفه‌جویی هر یک نفر تأثیر زیادی روی کل موضوع دارد. راهکارهایی که در ادامه می‌خوانید برای صرفه‌جویی در تمام خانه به کارتان خواهد آمد و قیمت قبض آب را هم کاهش خواهد داد.

صرفه‌جویی در سرویس‌های بهداشتی

درهر بار حمام کردن به طور متوسط چیزی حدود ۱۲۰لیتر آب مصرف می‌شود. پس سرویس‌های بهداشتی از پرمصرف‌ترین مکان‌های خانه در زمینه آب هستند و باید نکاتی را در آنها رعایت کرد.

اگر فقط ۲دقیقه زمان حمام را کم کنید می‌توانید حدود ۲۸۰۰لیتر آب در‌ماه ذخیره کنید. چون هر دقیقه دوش‌گرفتن چیزی بین ۲۰تا ۴۰ لیترآب مصرف می‌کند. در ضمن استفاده از سر دوش‌های کاهنده مصرف که آب را کم، آهسته و به‌صورت منظم جاری می‌کنند هم می‌توانند بین ۲۰۰۰تا ۳۲۰۰لیتر آب در‌ ماه صرفه‌جویی کنند یعنی با همین ۲کار ساده چیزی حدود ۵۰درصد کاهش مصرف خواهید داشت.

موقع مسواک زدن هرگز شیر آب را باز نگذارید. با یک لیوان آب هم می‌توان مسواک زد و صرفه‌جویی کرد. اگر فلاش تانک پرحجم یا سیفون خراب دارید باید بدانید در هر ساعت حدود ۴۰تا ۱۰۰لیتر آب هدر می‌دهید. اگر تعویض فلاش‌تانک برایتان هزینه‌بر است می‌توانید از روش‌های دیگری برای کاهش مصرف استفاده کنید. یک بطری پلاستیکی را پر از شن کنید و درون مخزن آن بگذارید. اینطوری می‌توانید مقدار زیادی از ضررها را جبران کنید. اگر هم فکر می‌کنید فلاش تانک شما نشتی دارد با افزودن کمی مواد رنگی می‌توانید این موضوع را امتحان کنید. برای شیر روشویی و شلنگ دستشویی هم از شیرهای قابل تنظیم کاهنده مصرف استفاده کنید تا بتوانید ۳۵تا ۸۷درصد مصرف آب در این بخش را کاهش دهید.

صرفه‌جویی در باغچه و حیاط

در این روزهای گرم تابستانی مقدار زیادی از آب آشامیدنی صرف کارهای حیاط و باغچه می‌شود. باید در مصرف آب در این قسمت‌ها حسابی دقت کنید.

برای آبیاری باغچه و گیاهان از زمان‌های مناسب مثل غروب آفتاب یا صبح زود استفاده کنید. اینطوری آب کمتری تبخیر می‌شود و شما می‌توانید ۱۲۰۰لیتر آب در ‌ماه ذخیره کنید. در ضمن اگر برای آبیاری روزانه از آبپاش استفاده کنید و آبیاری با شلنگ را به هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید، ۴۰۰۰لیتر آب دیگر هم صرفه‌جویی کرده‌اید.

وقتی در خانه در حال شستن میوه، سبزی و برنج هستید آب شست‌وشو را دور نریزید و برای آبیاری باغچه و گلدان‌ها از آن استفاده کنید.

اگر باغچه‌تان بزرگ است یا در حیاط چمن کاری دارید بهتر است از روش‌های کم‌مصرف مثل آبیاری چکه‌ای و قطره‌ای استفاده کنید. اینطوری تا ۵۰درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌اید.

هرگز برای تمیز کردن حیاط به جای جارو و… از فشار آب شیلنگ استفاده نکنید. فقط کافی است با یادداشت کردن شماره کنتور آب قبل و بعد از شست‌وشو از میزان وحشتناک مصرف با خبر شوید.

صرفه‌جویی در آشپزخانه

۳۰تا ۴۰درصد آبی که در خانه مصرف می‌شود مربوط به کارهای آشپزخانه است. پس صرفه‌جویی در آن تأثیر زیادی روی قبض شما خواهد داشت.

شاید این نکته به‌نظرتان مهم نیاید ولی حتی اگر به جای اینکه برای خوردن آب سراغ شیر رفته و برای خنک‌شدن آن را باز نگه‌دارید، از آب سرد یخچال استفاده کنید در ‌ماه چیزی حدود ۸۰۰تا ۱۲۰۰لیتر آب ذخیره کرده‌اید.

وقتی شیر آب را باز می‌کنید و منتظر گرم‌شدن آن هستید، حتی از مقدار آب سردی که در این زمان کم هدر می‌رود هم استفاده کنید. این آب را در ظرفی بریزید و برای آب دادن به گلدان‌ها استفاده کنید. این طوری چیزی حدود ۴۰۰تا ۱۰۰۰لیتر آب در‌ماه صرفه‌جویی می‌کنید.

اگر موقع شستن ظرف‌های غذا به جای باز گذاشتن یکسره آب از جریان کم استفاده کنید یا اول ظرف‌ها را خیس کرده و بعد آبکشی کنید می‌توانید بین ۸۰۰تا ۲۰۰۰لیتر آب در‌ ماه ذخیره کنید. در ضمن اگر از مواد شوینده کمتری برای شستن ظرف‌ها استفاده کنید تا آب کمتری برای پاک‌شدن لازم داشته باشند باز هم مقداری (۲۰۰تا ۶۰۰لیتر در ماه) صرفه‌جویی کرده‌اید.

باید موقع استفاده از ماشین ظرفشویی و لباسشویی ظرفیتشان کاملا پر باشد و تنظیمات دستگاه روی کوتاه‌ترین چرخه شست‌وشو گذاشته شود. اینطوری چیزی حدود ۳۰۰تا ۸۰۰لیتر آب در هفته صرفه‌جویی شده است.

اگر برای خالی کردن یخ از قالب یا آب کردن مواد غذایی منجمد‌شده به جای جریان آب از روش‌های دیگری مثل قرار دادن در طبقات پایینی یخچال و… استفاده کنید، چیزی حدود ۲۰۰تا ۶۰۰لیتر آب در‌ ماه صرفه‌جویی کرده‌اید.

برای شیر آشپزخانه از سرشیرهای کاهنده مصرف با پیچ تنظیم جریان استفاده کنید. این شیرها میزان مصرف را کاهش می‌دهند، جریان آب خروجی را تنظیم می‌کنند و کلی مزیت خوب دارند و ۳۵تا ۸۷درصد نیز در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند.

صرفه‌جویی در سایر بخش‌ها

حتما زود به زود شیرها و لوله‌های تمام قسمت‌های خانه را بررسی کنید تا نشتی یا چکه نداشته باشند. شاید بعضی وقت‌ها نشتی پنهان دارید و بی‌خبرید. برای فهمیدن این مشکل می‌توانید پس از یک دوره ۲ ساعته که آبی مصرف نکرده‌اید، کنتور آب خانه را بررسی کنید، اگر از آخرین رقم مصرفی آب، مقدار بیشتری را نشان می‌دهد، در جایی از ساختمان منزل نشتی آب وجود دارد. اگر شیرها و لوله‌ها چکه ‌کنند ۸۰لیتر آب در هفته هدر می‌رود.

چیزی که شاید بیشتر از همه در این گرمای تابستان آب مصرف می‌کند کولر آبی است. کولرها را هر چند وقت یک‌بار چک کنید تا نشتی و چکه نداشته باشند. در ضمن اگر روی کولرها سایبان بزنید مقداری زیادی به کمتر مصرف شدن آب و اضافه شدن عمر کولرتان کمک کرده‌اید.

هرگز برای شست‌وشوی اتومبیل از شیلنگ آب استفاده نکنید و این کار را با یکی‌دو سطل آب انجام دهید.

منبع: همشهری آنلاین

۳۱
تیر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>