بیدار ‌باش

فراموش نکنید بیدار بودن کودکان در شب قدر مهم است اما نباید برای این کار به اجبار متوسل شوید.می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور خانه و بچه‌ها را برای شب قدر آماده کنید.

197521_814

 

در فرهنگ اسلامی، بچه‌ها حتی زمانی که متولد نشده‌اند، محترم، عزیز و دارای شخصیت مستقل‌اند.

شب قدر که فرا می‌رسد، سرنوشت کودکان هم مانند بزرگترها رقم می‌خورد و می‌تواند دچار تغییر شود. با این نگاه، آگاه کردن بچه‌ها نسبت به یکی از روزهای مهم زندگیشان حق آنهاست. برای توضیح اهمیت شب قدر برای کودکان لازم است که برای آنها درباره این شب و اتفاقات مهم آن حرف بزنید. البته این کار باید کاملا با زبان کودکانه و به دور از تحمیل باشد. فراموش نکنید بیدار بودن کودکان در شب قدر مهم است اما نباید برای این کار به اجبار متوسل شوید.می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور خانه و بچه‌ها را برای شب قدر آماده کنید.

خوب است برای بچه‌ها بگویید:

شب قدر از آن شب‌هایی است که برای ما مهم است. خدا در این شب قرآن را به‌صورت یکباره برای حضرت محمد(ص) فرستاد. خداوند در این شب برای آینده همه مردم و آرزوهای آنها تصمیمات مهمی می‌گیرد. همه فرشته‌ها را برای سر زدن به بچه‌ها و بزرگ‌ترها به زمین می‌فرستد. فرشته‌ها هم یکی یکی به آدم‌ها سر می‌زنند و به هرکس که بیدار باشد سلام می‌کنند. شما می‌توانید به بچه‌ها در سن پایین بگویید دوست داری فرشته‌ها به تو هم سلام کنند و خدا آرزوهای خوبت را امسال برآورده کند‌؟ اما اگر فرزند شما در سنین نوجوانی یا جوانی قرار دارد، توصیه می‌کنیم کتاب«شهرخدا» تالیف استاد پناهیان را قبل از فرارسیدن شب‌های قدر به فرزندتان هدیه کنید. می‌توانید در شب قدر با همراهی فرزندتان بخش‌هایی از آن را با هم مرور کنید.

برای بیدار ماندن بچه‌ها در شب قدر باید از قبل برنامه‌ریزی کنید. اگر بچه‌ها طی روز بخوابند و شام یا افطار را سبک مصرف کنند‌، می‌توانند شب راحت‌تر بیدار بمانند. اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که چون امروزه در تعدادی از خانواده‌ها، شب‌بیداری برای تماشای فوتبال یا فیلم، تفریح و… رواج پیدا کرده است‌، باید به بچه‌ها بفهمانید که هر شب زنده‌داری‌ای ارزشمند نیست. این آگاهی و اهمیت را شما باید به فرزندانتان منتقل کنید.

می‌توانید برای بچه‌ها ازقبل قصه‌های قرآنی بخوانید. می‌شود از بازی‌های قرآنی دیجیتال هم کمک گرفت. معمولا این بازی‌ها هدفمند هستند و یک داستان آموزنده در متن خود دارند. حتی می‌توانید تصاویری متناسب با داستان‌ها و آیه‌های قرآن را برایشان پیدا کنید و از آنها بخواهید رنگ‌آمیزی کنند.

فضای خانه را از یکی‌دو‌روز قبل از شب قدر و مخصوصا در همان روز با شور و هیجان شب قدر همراه کنید. از صبح به بچه‌ها بگویید که باید آن روز را استراحت کنند تا در شب بتوانند به مراسم احیا و شب قدر بروند.

بهتر است برای مراسم احیا به مسجد یا یک مکان عمومی بروید تا بچه‌ها هم برنامه منظمی را شاهد باشند و هم اینکه شور وهیجان فضای مراسم احیا از خسته و کسل‌شدن آنها جلوگیری می‌کند.

حتما قبل از اینکه از خانه بیرون بروید برای گرسنگی بچه‌ها در طول مراسم فکری بکنید. خوب است لقمه‌هایی از نان و پنیر و گردو یا یک کوکوی خانگی و میوه برای آنها به همراه داشته باشید. از گذاشتن بطری آب در کیف خود غافل نشوید.

حتما برای بچه‌ها قرآن‌های سبک و کوچک درنظر بگیرید و به او بگویید که این قرآن برای مراسم احیا مخصوص اوست.

مواظب باشید بچه‌ها را خسته نکنید و در هیچ زمینه‌ای به آنها فشار نیاورید.حتی اگر خوابشان گرفت، آنها را با زور و اجبار بیدار نگه ندارید تا خاطره تلخی برایشان به‌جا نماند. سعی کنید برای شب‌قدربهتر برنامه‌ریزی کنید.

پل‌های پشت سر بچه‌ها را بسازید

برای آنکه فرزندتان زندگی با آرامشی داشته باشد و دچار ترس و اضطراب نباشد و در نتیجه بدن سالم تری هم داشته باشد، حاضرید چقدر هزینه کنید؟ آیا راه مطمئنی سراغ دارید؟ اگر از علم روانشناسی بپرسید، باورهای مذهبی و دعاکردن نقش قابل‌توجهی در زندگی شاد همراه با آرامش، معنی دار بودن و دوری از اضطراب افراد دارد. پیامبر اکرم(ص) در حدیثی دعا را اسلحه مومن و موجب نجات انسان در روزهای زندگی می‌دانند.‌ ماه رمضان و شب‌های قدر فرصت خوبی است تا بدانیم چه کنیم تا زمینه رشد و شکوفایی دعا را در بچه‌ها ایجاد کنیم؟

اولین دعاهای کودک در شرایطی جان می‌گیرد که بچه‌ها به‌دنبال آرزویی باشند. انتظار اجابت دعا، شاید به اندازه رسیدن به آرزو برای بچه‌ها هیجان‌انگیز، نشاط‌آور، امیدآور و در دراز مدت موجب شکوفایی بیشتر ارتباط او با خدا می‌شود. فکرش را بکنید، پدر و مادری که با نخستین ابراز تمایلات فرزند خود برای داشتن چیزی، سریع به‌دنبال تهیه آن می روند، چه لذت‌هایی را از فرزند خود دریغ می‌کنند. برآورده شدن دعا همیشه با سریع اتفاق افتادن و نزول آرزو از آسمان همراه نیست. بچه‌ها باید این انتظار را بفهمند. مادر خوش ذوق و با تدبیری می‌گفت: وقتی فرزندم پیشم آمد و تقاضای هدیه گرانقیمتی را کرد، به او گفتم برای داشتن وسیله بازی ات دعا کن. بعد، شروع کردم به تحقیق برای اینکه آیا این وسیله مناسب است یا نه و به نتایج خوبی رسیدم و شروع کردیم به تلاش برای خرید هدیه و خدا هم کمک کرد. وقتی هدیه فرزندم را خریدیم و به او دادیم، کودک ۳ساله‌ام با فریاد خوشحالی و خنده سریع گفت: خداجون، ممنون. خدا دوست‌ات دارم!

بچه‌ها وقتی از پدرو مادر چیزی می‌خواهند، مهربان‌تر و با ادب‌تر می‌شوند. شاید قبل از آنکه حرف خود را بزنند، لیوان آبی برایتان بیاورند و… . از این فرصت استفاده کنید. به او بگویید، وقتی می‌خواهی دعا کنی و از خدا چیزی بخواهی، اول باید به‌خاطر همه مهربانی‌ها و لطف‌هایش تشکر کنی و بگویی و نشان بدهی که چقدر دوستش داری.

سیره اهل‌بیت به ما می‌آموزد که بچه‌ها را به دعا دعوت کنیم. برای دعاهای آنها آمین بگوییم و برای دعاهای خودمان بخواهیم تا آمین بگویند. درست دعاکردن را به آنها یاد بدهید.

به بچه‌ها بگویید که خداوند دوست دارد آدم‌ها برای هم دعا کنند. مثلا برای دوست‌ات دعا کن. یا برای پدر و مادر و خاله و عمو و… با این کار خدا دعای تو را هم مستجاب می‌کند.

به آنها یاد بدهید که دعا در بعضی از مکان‌ها احتمال بیشتری برای استجابت دارد چون آن مکان و آن زمان برای خداوند خاص است و ارزش بیشتری دارد. مثلا در مساجد، حرم ائمه و امامزاده‌ها و… . یا در زمان‌های خاصی مثل لحظات سحر و افطار و یا شب‌های قدر.

آنها را برای اینکه خوب و درست دعا ‌کنند تشویق کنید. در روایات آمده است که پیامبر اکرم(ص) وقتی دیدند، فردی خیلی زیبا از خدا تشکر می‌کند و بعد دعا می‌کند، به او قطعه‌ای طلا هدیه دادند. مواظب باشید بچه‌ها هدیه‌ها و یا تشویق مادی شما را به معنی ارزش دعای خود برداشت نکنند.

دلیلی برای دعایم بیار

اگر فرزند نوجوان دارید و با این سؤالات مواجه شدید که چرا باید دعا کرد؟ چرا دعایم برآورده نشد؟ از کجا معلومه خدا دوست داشته باشد من دعا کنم؟ و… نه‌تنها جای نگرانی نیست بلکه این یعنی همه‌‌چیز دارد خوب و طبیعی پیش می‌رود. نوجوان به‌خاطر رشد تفکرش کم‌کم به‌دنبال دلیل اعتقادات خود می‌گردد تا بتواند شخصیت یکپارچه‌ای از خود بشناسد. گاهی پیش می‌آید که نوجوان بیش از آنکه به‌دنبال جواب باشد، می‌خواهد نظر و فکر جدیدش را با کسی در میان بگذارد حتی اگر نتواند به خوبی و با سرعت شما حرف هایش را مطرح کند. در این لحظه مهم است که صبور باشد و اجازه دهید کلامش به اتمام برسد و میان کلامش شروع به صحبت نکنید، حتی اگر پیش‌بینی می‌کنید که می‌خواهد چه بگوید سؤالات انتقادی و بی‌پیرایه او را به‌حساب رشد فکری‌ و جست‌وجوی اعتقادی‌اش بگذارید نه اینکه عصبانی شوید و فکر کنید دچار گمراهی و انحراف در اعتقاداتش شده است.

چرا دعایم برآورده نشد؟

از داستانک‌های تمثیلی زبان فارسی برای باورهایی مانند دعا باخبرباشید. در کنار این، فرزندتان را هم به مطالعه دعوت کنید تا برای رسیدن به جواب خودشان هم زحمت بکشند. اگر زمانی جواب سؤال او را نمی‌دانستید از کلمه زیبا و پر مغز « نمی‌دانم» استفاده کنید تا او هم یاد بگیرد. بعضی از دلایل عدم‌اجابت دعا که در متون اسلامی به آنها اشاره شده است، می‌تواند پاسخگوی خوبی باشد.

اگر دعایی با قوانین خدا مخالف باشد، مثلا دعا برای کار حرامی باشد نباید انتظار داشت که اجابت بشود.
دعا بدون تلاش، مثلا فرارسیدن زمان امتحان و توقع نمره خوب بدون اینکه خوب درس بخوانید.
دعایی که به‌خاطر گناه صاحبش به او برمی‌گردد؛یعنی ممکن است گناه مانع استجابت دعا باشد.
علاقه خدا به تکرار دعای فردی که عمل و رفتار دوست داشتنی دارد.

منبع: همشهری آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>