نارسایی زودرس تخمدان، ناباروری می آورد

یک جراح و متخصص زنان با تاکید بر اینکه در نیمی از مبتلایان به نارسایی زودرس تخمدان، قاعدگی طبیعی است، گفت: معیارهای تشخیص اختلال قاعدگی در سه ماه اخیر و افزایش گونادوتروپین‌ها در سطح یائسگی است و این مشکل از علل ناباروری است. دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی با اشاره به اینکه شیوع نارسایی زودرس […]

یک جراح و متخصص زنان با تاکید بر اینکه در نیمی از مبتلایان به نارسایی زودرس تخمدان، قاعدگی طبیعی است، گفت: معیارهای تشخیص اختلال قاعدگی در سه ماه اخیر و افزایش گونادوتروپین‌ها در سطح یائسگی است و این مشکل از علل ناباروری است.

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی با اشاره به اینکه شیوع نارسایی زودرس تخمدان در سنین کمر از ۳۵، یک در ۲۵۰ نفر است، گفت: بروز این عارضه در سنین قبل از ۴۰ سالگی به میزان یک درصد می رسد.

ویدر گفتگو با ایسنا یادآور شد: نارسایی زودرس تخمدان به معنی نارسایی تخمدان‌ها قبل از ۴۰ سالگی است. در این عارضه کاهش اووسیت‌ها، عدم تولید فولیکول و استروژن و متعاقب آن ناباروری دیده می‌شود.

هاشمیان نایینی در خصوص علل نارسایی زودرس تخمدان‌ها گفت: در ۷۵ تا ۹۰ درصد موارد علل این مشکل ناشناخته است ولی مواجهه با اشعه یا داروهای توکسیک و بیماری اتوایمیون از علل احتمالی این مشکل هستند که در مرحله تحقیقاتی است.

این جراح و متخصص زنان تصریح کرد: نارسایی زودرس تخمدان‌ها به معنی قطع فعالیت تخمدان‌ها نیست و لزوما این افراد دچار قطع قاعدگی نمی‌شوند.

هاشمیان نایینی افزود: معیارهای تشخیص اختلال قاعدگی در سه ماه اخیر و افزایش گونادوتروپین‌ها در سطح یائسگی است.

وی گفت: اغلب این افراد تا قبل از بروز مشکل نارسایی تخمدان، بلوغ قاعدگی‌های مرتب را تجربه کرده و مشکل خاصی قبل از نارسایی نداشته‌اند ولی ممکن است علائم وازوموتور ناشی از کمبود استروژن و نازایی را داشته باشند و یا بعد از بارداری یا قطع قرص‌های بارداری، آمنوره (قطع قاعدگی) را تجربه کنند.

هاشمیان نایینی خاطرنشان کرد: در این بیماران به تدریج دیس پارونی (درد هنگام مقاربت) و واژینیت آتروفیک (تحلیل عضلات واژن) هم اضافه می‌شود.

این جراح و متخصص زنان گفت: در ۵۰ درصد موارد به طور متناوب فعالیت تخمدانی و حتی قاعدگی ایجاد می‌شود. افسردگی و اضطراب از علائم اولیه این افراد است. دردهای عضلانی و کاهش میل جنسی هم در برخی بیماران دیده می‌شود.

وی گفت: در ۵۰ درصد این افراد به طور گذرا تخمدان‌ها فعالیت تولید هورمون و رشد فولیکولی پیدا می‌کنند. در حدود ۱۰ درصد موارد بارداری خود به خود به رغم مصرف قرص‌های ضد بارداری یا هورمون درمانی اتفاق می افتد.

هاشمیان نایینی در پایان گفت: در این بیماران، هورمون درمانی جایگزینی برای کنترل علائم وازوموتور (احساس گرما و گرفتگی)، پیشگیری از استئوپروز و مشکلات قلبی شروع می‌شود.

منبع: جام جم آنلاین

۰۵
مرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>