وقت خوب قـرآن

ماه مبارک رمضان را از آن جهت بهار قرآن نامیده‌اند که فضیلت قرائت و قرابت با این کتاب آسمانی هزاران برابر ماه‌های دیگر است. اصلا واژه قرآن یعنی خواندنی، یعنی کتابی که برای خواندن و‌ اندیشیدن از مرتبه‌ای والا به زمین ما نازل شده و در اختیارمان قرار گرفته است. حالا به واقع فرصتی طلایی […]

ماه مبارک رمضان را از آن جهت بهار قرآن نامیده‌اند که فضیلت قرائت و قرابت با این کتاب آسمانی هزاران برابر ماه‌های دیگر است.

اصلا واژه قرآن یعنی خواندنی، یعنی کتابی که برای خواندن و‌ اندیشیدن از مرتبه‌ای والا به زمین ما نازل شده و در اختیارمان قرار گرفته است. حالا به واقع فرصتی طلایی دست داده که در این روزها و شب‌ها دل بسپاریم به آیه‌های وحی و پاسخ‌مان را از درون واژه‌های نورانی آن بجوییم. اما قرائت کتابی که نام «خواندنی» را برایش برگزیده‌اند نباید این قدرها هم سخت باشد. هر چقدر هم که فرصت‌مان ‌اندک باشد و هر چه که سوادمان تعریفی نداشته باشد باز راهی پیدا می‌شود؛ راهی که شما را تا سرمنزل مقصود برساند و خواندن کتاب خدا را برایتان آسان کند. با ما در این گزارش همراه شوید و روش‌های ساده آموختن خواندن قرآن را بیاموزید.

کتاب‌های قرآنی

اگر به کلاس‌های آموزش قرآن‌کریم دسترسی ندارید نگران نشوید چرا که مباحث مطرح شده در این کلاس‌ها را می‌توانید از کتاب‌های مناسب علم قرائت آموزش ببینید. خوبی استفاده از کتاب‌های آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن این است که مباحث مختلف را به‌صورت مجزا و کاملا تشریحی بیان می‌کنند و مثال‌های فراوانی برای هر بخش مطرح می‌سازند. در حال حاضر ۲ کتاب بسیار معروف «حلیه‌القرآن» و «روخوانی و روانخوانی نور» برای شما که می‌خواهید قرآن را راحت‌تر تلاوت کنید مناسب خواهد بود. کتاب حلیه‌القرآن توسط استاد سیدمحسن موسوی بلده نگارش و در ۲ سطح به چاپ رسیده که سطح یک آن بیشتر به مباحث روخوانی و روانخوانی می‌پردازد. کتاب نور هم توسط ۲ استاد بزرگوار محمد خواجوی و احمد حاجی شریف به رشته تحریر درآمده است. البته کتاب نور کمی‌امروزی‌تر و درک مفاهیم آن آسان‌تر است. اما کتاب حیله القرآن جامع‌تر و حاوی مثال‌های بیشتری است.

قلم هوشمند قرآنی

چند سالی می‌شود که محصولی به نام قلم هوشمند قرآنی وارد بازار محصولات فرهنگی شده تا خواندن قرآن را برای همه آسان‌تر کند. این قلم هوشمند به حسگرهای ویژه‌ای مجهز شده‌ که به محض قرار گرفتن نوک آن روی صفحه قرآن، به راحتی کدهای مخفی آن قسمت را شناسایی می‌کند و آیه را برای شما می‌خواند. با استفاده از قلم‌ هوشمند قرآنی به راحتی می‌توانید تلاوت سوره‌های مختلف قرآن را بشنوید و سپس آن را تکرار کنید. با این روش روخوانی و روانخوانی شما تقویت می‌شود. معمولا قلم‌های هوشمند همراه با قرآن ویژه خودشان در یک بسته عرضه می‌شوند و قیمت مناسبی دارند. قلم هوشمند قرآنی برای آن دسته از مخاطبان کتاب وحی که به استاد دسترسی ندارند اما مقدمات قرائت را می‌دانند توصیه می‌شود. در حال حاضر مؤسسه قرآنی بصیر پیشرفته‌ترین نوع این قلم‌ها را وارد بازار کرده است. قیمت انواع مختلف این قلم‌ها با توجه به امکاناتشان از ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰‌هزار تومان است.

نرم‌افزارهای قرآنی

این روزها کافی است سری به نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم بزنید تا با انبوه نرم‌افزارهای آموزش عمومی‌ و تخصصی قرآن‌کریم آشنا شوید. از مزیت‌های مهم نرم‌افزارهای قرآنی می‌توان به شکل و طراحی جذاب، تشریح همه مباحث روخوانی و روانخوانی همراه با مثال‌های کاربردی، امکان یادگیری کلمات، عبارت‌ها و آیات با پخش سیستم صوتی و تغییرات گرافیکی اشاره کرد. نرم‌افزارهای قرآنی علاوه بر آموزش مباحث روخوانی و روانخوانی، به‌راحتی می‌توانند علم تجوید و مباحث مربوط به صوت و لحن را نیز به کاربر آموزش دهند. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند صدای قاریان مختلف داخلی و خارجی را از طریق همین نرم‌افزارها بشنوند و یک تمرین جدی همراه با آنها داشته باشند. امکان قرائت یک آیه با تکرار هم باعث می‌شود تا شما روخوانی و روانخوانی بخش‌های مختلف را با تسلط پیش ببرید. از معروف‌ترین نرم‌افزارهای آموزش قرآن‌کریم می‌توان به الرحمن، الانوار، ذکر و بشارت اشاره کرد.

همیشه همراه قرآنی

گوشی تلفن همراه علاوه بر کاربردهای فراوانی که می‌تواند داشته باشد، این قابلیت را هم دارد که شما را بیشتر با کتاب وحی مأنوس سازد. برای این کار باید یکی از نرم‌افزارهای قرائت قرآن‌کریم را روی گوشی‌تان نصب کنید و همه آیه‌های نورانی را همیشه همراه‌تان داشته باشید. امروزه نرم‌افزارهای قرآنی متعددی برای گوشی‌های تلفن همراه طراحی و ارائه شده‌اند که بیشترشان روی مباحث روخوانی و روانخوانی تأکید دارند. نکته جالب اینکه نرم‌افزارهای موبایلی قرآن به‌طور رایگان و به راحتی در دسترس شما هستند. نرم‌افزار مبین، یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین نرم‌افزارهای موبایلی و قرآنی است. این نرم‌افزار به همراه‌ترجمه فارسی و کتاب تفسیر، امکان مطالعه و قرائت قرآن را برایتان فراهم می‌آورد. این نرم‌افزار در گوشی‌های‌اندروید ۲٫۲و بالاتر و همچنین آیفون‌ها قابل اجراست و تنها ۷مگابایت از فضای تلفن همراه‌تان را به‌خود اختصاص می‌دهد.

سایت‌های قرآنی

دنیای مجازی اینترنت با گستردگی خاص خود این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید به راحتی به دروس مربوط به روخوانی، روانخوانی و تجوید قرآن‌کریم دسترسی پیدا کنید. در حال حاضر، ده‌ها سایت تخصصی آموزش قرآن‌کریم در کشورمان فعال هستند که هر کدام با روش خاص خودشان مطالب را طبقه‌بندی کرده و با مثال‌های شیوا کار را برایتان آسان می‌کنند. شهر مجازی قرآن‌کریم به آدرس quranct. ir یکی از همین سایت‌هاست که شما را از مرحله مقدماتی تا پیشرفته همراهی می‌کند. همچنین مطالب آموزشی سایت اینترنتی basaer. ir و سایت samenquran.ir برای آموزش اصول تلاوت قرآن و مفاهیم آن ویژه کودکان و نوجوانان طراحی شده است. اما پر و پیمان‌ترین سایت اینترنتی آموزش قرآن telavat. com است. این سایت متعلق به سازمان دارالقران الکریم است. در این سایت مطالب هر بخش روخوانی، روانخوانی و تجوید به‌صورت مجزا و با روشی آسان به مخاطبان آموزش داده می‌شود. در هر بخش از این سایت ۴درس به‌صورت مستمر ارائه می‌شود و در بخش پنجم، ارزشیابی مطالب آموزش داده شده با پرسش چند سؤال مطرح می‌شود.

پله پله تا ملاقات نور

حالا که تصمیم گرفته‌اید در همین‌ماه مبارک رمضان کار روخوانی و روانخوانی قرآن را دنبال کنید بهتر است به چند نکته مهم هم توجه داشته باشید. با رعایت این نکات می‌توانید یک‌ماه پربرکت واقعی و اندوخته‌ای علمی داشته باشید و بیشتر با قرآن مانوس شوید.

۱- پیوسته حرکت کنید: اگر به‌دنبال قرآن‌آموزی هستید به یاد داشته باشید که این امر مستلزم پیگیری فراوان و مستمر و تمرینات منظم است. در طول روز یا هفته فرصت‌های مشخصی را برای یادگیری قرآن اختصاص دهید و به آن پایبند باشید.

۲- پله پله جلو بروید: مباحث مربوط به روخوانی، روانخوانی و تجوید قرآن کریم هر کدام به‌صورت مستقل آموزش داده می‌شود. هر درس را به خوبی فرابگیرید و تا مثال‌ها و تمرین‌های آن را کامل انجام نداده‌اید سراغ درس جدید نروید.

۳- شنیداری و دیداری: یکی از بهترین روش‌های آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن این است که همزمان آیه‌ها را ببینید و بشنوید. این کار باعث می‌شود تا شکل واژه‌ها همراه با صدایشان در ذهن‌تان باقی بماند.

۴- قرآن استاندارد: داشتن یک قرآن خوش خط یا قرآنی که شما با نوع خط آن راحت هستید کار آموزش آیات وحی را راحت‌تر می‌کند. از آنجا که خط «عثمان طه» به‌عنوان خط بین‌المللی قرآن پذیرفته شده، بهتر است تمرینات‌تان را روی همین خط شروع کنید.

۵- قرائت در جمع: معمولا جلسات مختلف روخوانی و قرائت قرآن در محله‌های مختلف مخصوصا در این‌ماه مبارک برگزار می‌شود. اگر فرصت دارید حتما سری به این جلسه‌ها بزنید و تلاوت در جمع را تجربه کنید.

۶- شما بهترین مردمان شوید: اگر امکان خواندن قرآن برایتان میسر نیست یا به هر دلیلی امکان یادگیری قرآن را ندارید تا می‌توانید گوش‌تان را به آیه‌های وحی بسپارید. در روایات آمده هر که یک حرف از کتاب خدا را بدون آنکه بخواند، گوش دهد یک حسنه برای او نوشته می‌شود و یک درجه بالا می‌رود. حدیث معروف پیامبر(ص) هم در این‌باره ختم کلام است که فرمود: بهترین امت من کسانی‌اند که قرآن را یاد می‌گیرند و آن را به دیگران آموزش می‌دهند.

منبع: همشهری آنلاین

۱۵
تیر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>