چگونه با کودکان دستفروش برخورد کنیم؟

همه ما هر روز در خیابان شاهد کودکانی هستیم که گل،فال و یا آدامس می فروشند!رفتار ما با این کودکان باید چگونه باشد؟

توانمندسازان: همه ما هر روز در خیابان شاهد کودکانی هستیم که گل،فال و یا آدامس می فروشند!رفتار ما با این کودکان باید چگونه باشد؟

۱- چیزی نخرید!

بیشتر این بچه ها رو خونواده هاشون روزانه اجاره میدن. پولی که به اونها میدین و تموم کردن چیزایی که دستشونه باعث نمیشه اونا رو زودتر بفرستن خونه. به محض تموم شدن یه بسته چسب یک…ی دیگه میدن که بفروشه

۲- بهشون بی اعتنایی نکنین!

نادیده نگیرینشون. بی اعتنا نباشین. راتونو نکشین و نرین. شیشه ماشین رو ندین بالا. این کارا باعث میشه اون بچه با تنفر از اجتماع برگ بشه. صبور باشین و توضیح بدین که اون وسیله رو لازم ندارن. خشونت به خرج ندین. اون بچه بزرگ میشه و این خشونت رو به جامعه برمیگردونه.

۳- براشون دلسوزی الکی نکنین.

اگه کاری از دستتون بر نمیاد الکی بچه رو گیج نکنین. سوال الکی نپرسین که مجبور بشه دروغ بگه. اونها خانواده دارن اما مجبورن دروغ بگن. نگین دوست داری بچه من بشی؟ این جور حرفها آزار دادن روانیه بچه هاست.

چه کاری از دستمون بر میاد

۱- بهشون خوراکی بدین

اکثر این بچه ها سو تغذیه دارن براشون خوراکی های مقوی بخرین و بهشون بدین و مطمئن بشین که میخورن. مثلا بسته کوچیک شیر یا موز، ساندویچ گوشت یا مرغ. نارنگی یا پرتقال. اگه بهشون پول بدین ازشون میگیرن. چیزی بدین که باعث بشه بدنشون تو این سرما مقاومت بیشتری داشته باشه و مریض نشن. لباس بهشون ندین چون ازشون میگیرن و وادارشون میکنن با لباس کم تو خیابون باشن که مردم دلشون بسوزه.

۲- مثل یک فروشنده باهاشون برخورد کنین.

نذارین ازتون گدایی کنن. اگه داره التماس میکنه توضیح بدین که باید جنسش رو ببینین که آیا لازم دارین یا نه. یادتون باشه که شما مددکار اجتماعی نیستین و کاری هم از دستتون در همون لحظه بر نمیاد پس صبور باشین و سعی کنید لااقل مثل یک انسان با اون بچه برخورد کنید.

۳- از کلمات مودبانه استفاده کنین.

این بچه ها چیزی غیر از فحش و کلمات زشت و جمله هایی که مناسب سنشون نیست نمیشنون. باهاشون با احترام برخورد کنین تا همیشه تو ذهنشون بمونه که اجتماع دشمن اونها نیست.

۴- به نزدیکترین کیوسک پلیس برید.

نگید که فایده ای نداره چون داره! اگر میزان گزارشات مردمی از جایی تعدادش بالا باشه اونها از بهزیستی تقاضای واحد جمع آوری متکدیان میکنن. در حال حاضر بهزیستی این امکان رو داره که بتونه بعضی از این بچه ها رو به عنوان بد سرپرستی از خونواده هاشون بگیره. (میتونید توی گزارشتون بگین که میترسید از این بچه ها سواستفاده جنسی بشه) اونها وظیفه دارن که گزارش شما رو ثبت کنن.

۰۵
شهریور ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها گزارش
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

 1. س-ح(طرفدار عدالت) گفته:

  می خواستم ابتدا نظرم را با این عبارت زیبایی که مرحوم ابراهیمی از زبان صدر متالهین موقع خداحافظی از شاگردانش به زیبایی وظرافت هرچه تمام تر بیان کرده بود شروع کنم:
  (بدانید هر کس که پیوسته می اندیشد به ناچار با محیط خویش و روزگار خویش درگیر می شود و مشکلی پدید می آورد که حل ناشدنی ست،چرا که انسان پیوسته اندیشمند ،از زمان و زمانه خویش در می گذرد و به فراسوی زمان خود می رود و چنین است که صاحب منصبان عصر او ،او را ادراک نمی کنند و بر سخنانش صحه نمی گذارند.او رامی آزارند واز خویش می رانند و اگر بدانند که او سوای ساختن چیزی نو پیله میکند که کهنه ها را در هم بکوبد آنگاه مرگ اورا طلب می کنند…)
  دوستان عزیز این مطلب بنده را بی درنگ یاد این عبارت انداخت این کاری که شما شروع کرید کاری بسیار نیک و پسندید است از جمله کارهایی هست که کهنه اندیشان صاحب منصب علارغم عطش گسترده جامعه هیچ گاه مجال آن را پیدا نخواهند کرد که بازی های بچگانه خود را کنار بگذارند و به این مهم بپردازند شاید همین چند سطر مطلب که مجال آن را به خاطر محدودیت های فراوانی که دچارش هستید نیافتید تا مفصلتر بیان کنید ارزش و تاثیری فرا تر از تمام اقدامات نهادهای مربوطه داشته باشد.
  این حوزه از زندگی اجتماعی مردم ایران علا رغم تمام فریاد ها پوشالی مسئولین فقیر ترین حوزه می باشد که ان شا الله به مدد حضرت صاحب شما با عزم راسخ خود و به اندازه وسعتان پاسخ فریادهای منزوی مردم شریف ایران را خواهید داد.
  و من الله توفیق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>