اختلاف نظر والدین با پدر یا مادربزرگ در تربیت کودک

جملات را به صورتی که پدر یا مادر بزرگ بشنوند خطاب به فرزندتان بگویید، نه خطاب به آنها

والدین گمان می کنند که با بزرگ کردن شما کاری عالی انجام داده اند. آنها احساس می کنند که دانش و تدبیر زیادی دارند و می توانند شما را از دانسته های خود بهره مند کنند، شاید حقایقی را مطرح می کنند که باب میل شما نباشد ولی باید دانست که آنها نیتی کاملا خیرخواهانه دارند و قصد دخالت ندارند ولی این کار باعث می شود که شما دیدی متفاوت به آنها داشته باشید وهمیشه موقع دیدار با آنها از جو ناراضی باشید ولی با رعایت چند تکنیک ظریف می توانید دیدارتان را لذتبخش کنید.

برخی از والدین به دلایلی فرزند خود را نزد بزرگترها می گذارند و به سراغ کارهایشان می روند و بعد که بر می‌گردند از آنها دلخورند این دلخوری آنها به جا نیست باید قبل از اینکه به سراغ کارشان بروند کاملا برای آنها با کمال ادب و احترام توضیح دهند که فرزند من چه کارهایی در منزل می‌کند یا چه چیزهایی می‌خورد و آنها را کاملا آگاه کنید و بعدا انتظار داشته باشید.

از سرزنش و محکوم کردن خودداری کنید، چون با این کار باعث می‌شوید که پدر یا مادربزرگ حالت دفاعی بگیرند. برای بیان احساسات خودتان از عباراتی که با من شروع می‌شوند، استفاده کنید و بگویید که می‌خواهید شرایط خاصی تغییر کند، مثلا نگویید: شما همیشه اجازه می دهید بچه ها مقدار زیادی خوراکیهای بی ارزش بخورند. بهتر است بگویید: فکر می کنم کم کردن شیرینی برای بچه ها اهمیت زیادی دارد، ممنون خواهم شد اگر به من کمک کنید و بیشتر، غذاهای سالم را به عنوان میان وعده به آنها بدهید. آنها بیسکویت گندم سبوس دار و سیب را دوست دارند.

با مثال نشان دهید که دوست دارید چه اتفاقاتی بیفتد. جملات را به صورتی که پدر یا مادر بزرگ بشنوند خطاب به فرزندتان بگویید، نه خطاب به آنها. مثلا:دخترم !میدانی که نباید روی مبلها بپری. شما می توانی روی مبل بنشینی یا دراز بکشی.

نظرات خاص خود را تحت عنوان «مطلب جالبی یاد گرفته ام »مطرح کنید. مثلا بخشی از یک کتاب یا مقاله را بخوانید، حرفهای یک کارشناس که در تلویزیون صحبت کرده یا داستانی از یکی از دوستان که توانسته مشکلش را بسیار خوب در زمینه تربیتی حل کند اشاره کنید البته با کمال ادب و احترام و لحن بسیار متواضع وبا شور و اشتیاق زیاد.

اگر اختلافی در میان است با آرامش حل کنید بر نکات ریز متمرکز نشوید بلکه انرژی خود را برای مسایل مهمتر ذخیره کنید.

منبع: تعامل

۲۳
بهمن ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. زینب سادات موسوی گفته:

    عالی بود راهکارها
    عکس هم واقعا زیبا بود. آدم دلش می سوزه برای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها که همه ی دلخوشی شون تو این دنیا نوه ها هستن و پدر و مادرها یه وقتایی با وسواس های بی جا دریغ می کنن این دلخوشی رو از اون ها!
    خوبه که راه درست رو یاد بگیریم و این خوشی رو به پدر و مادرهامون تلخ نکنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>