کودک اول (۵)

لزومی ندارد با او تنها باشید یا حتما اصرار داشته باشید نوزاد خواب باشد تا بتوانید فرصتی مناسب پیدا کنید.

نویسنده: مادربانو

این مطالب، با محوریت «کودک اول» و توجه به خواسته ها و نیازهای او نوشته شده که در چند قسمت به مرور در سایت منتشر خواهد شد.

1173080_697639090270656_948030657_n***

روزهای نخست

اگر منتظر فرزند دوم خود هستید، احتمالا از دوستان یا اقوام دو فرزندی شنیده اید که با آمدن کوچولوی دوم، همه چیز خیلی خیلی سخت تر از قبل می شود و شما شرایط بسیار سختی را سپری خواهید کرد.

اما واقعیت اینطور نیست!

ما معمولا دوست داریم در مورد مشکلاتی که برای دیگران بازگو می کنیم، اغراق کنیم. چه خوب می شود اگر گاهی وقت ها، در مورد خوشی ها و راحتی ها هم، نه اغراق، اما لااقل حقیقت را بگوییم.

مطمئنا روزهای تولد فرزند دوم، آسان تر از روزهای تولد فرزند اول است. چرا که شما خیلی از شرایط سخت را قبلا یک بار تجربه کرده اید و از عهده اش برآمده اید. بی خوابی ها، شیر دادن های طولانی، تعویض پوشک و کارهایی از این دست برای شما تازگی ندارد. اتفاقا به دلیل همین تجربه، خیلی خوب می توانید با نوزاد کنار بیایید. معمولا اگر نوزاد بیماری خاصی نداشته باشد که شرایط را سخت کند، مراقبت از فرزند دوم به مراتب راحت تر از اولی می باشد.

پس توجه داشته باشید که همان روزهای نخست که فرزند اول شما دقت می کند ببیند با آمدن خواهر یا برادرش، شما چه رویه ای را در برخورد با او در پیش می گیرید، زمان هایی را به او اختصاص دهید. لزومی ندارد با او تنها باشید یا حتما اصرار داشته باشید نوزاد خواب باشد تا بتوانید فرصتی مناسب پیدا کنید. در حین شیر دادن به نوزاد، کودک را صدا بزنید و در حالیکه نشسته اید، سرش را در آغوش بگیرید. او را نوازش کنید. برایش شعر بخوانید. قصه بگویید. مخصوصا اگر از خاطرات روز تولد خودش برایش تعریف کنید لذت خواهد برد و شرایطی که اکنون در آن به سر می برد را بهتر درک خواهد کرد. او را مطمئن کنید که تمام این کارها را برای خودش هم انجام داده اید. روزهای اول تولدش همین قدر به او توجه می کردید و زمان زیادی را به او اختصاص می دادید. شنیدن قصه هایی از روزهای تولد خودش در چنین شرایطی بی شک برایش لذت بخش خواهد بود.

۰۱
آذر ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. احیا گفته:

    نکات بسیار خوبی بود
    بله اغلب افراد همیشه از سختی های می گویند
    از سختی های ازدواج، از سختی های مادر شدن، از سختی های فرزند پروری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>