کودک اول (۴)

بعضی کودکان در مورد این گفته سکوت می کنند اما تا مدت ها با خودشان کلنجار می روند که چنین اسباب بازی بزرگی چطور در شکم مامانم جا شده است؟

نویسنده: مادربانو

این مطالب، با محوریت «کودک اول» و توجه به خواسته ها و نیازهای او نوشته شده که در چند قسمت به مرور در سایت منتشر خواهد شد.

1723275_1403055933285598_380787560_n

***

هدیه ای به مناسبت تولد یک کوچولو

بعضی از والدین برای کمتر شدن حسادت کودک شان، هنگام تولد فرزند دوم، هدیه ای تهیه می کنند و از طرف نوزاد تازه متولد شده به کودک می دهند. با تاکید بر این نکته که: «این هدیه رو نی نی کوچولو برات آورده!»

خوب است بدانیم کودکان با توجه به سن شان، اغلب اوقات این حرف را باور نمی کنند اما شاید به روی خودشان نیاورند و چیزی در این مورد نگویند. در حالی که ما با گفتن این دروغ، احساس اعتماد کودک را نسبت به خودمان خدشه دار کرده ایم.

بعضی کودکان در مورد این گفته سکوت می کنند اما تا مدت ها با خودشان کلنجار می روند که چنین اسباب بازی بزرگی چطور در شکم مامانم جا شده است؟

جالب است بدانید اخیرا یکی از دوستانم به دختر بزرگ تر گفته بود: «خواهر کوچولوت به ما گفته برات یه هدیه ی قشنگ بخریم.» و دخترش اینچنین پاسخ داده بود: «نه، می دونم که اون نگفته، چون خیلی کوچیکه و شعورش نمی رسه!!»

پس بهتر است یک اسباب بازی مناسب با سن و سالش تهیه کنیم؛ (ترجیحا چیزی که لااقل برای مدتی سرگرمش کند و کمتر احساس ناراحتی کند) و بگوییم این هدیه را به مناسبت خواهر یا برادر شدنش به او می دهیم. به این ترتیب نه او را با سوال های بی پاسخ یا گزاره های متناقض رها کرده ایم و نه به او دروغ گفته ایم.

۲۴
آبان ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه

یک پاسخ برای : 2

  1. احیا گفته:

    چه پیشنهاد جالبی
    به ذهنم نرسیده بود

  2. تسنیم گفته:

    پیشنهاد خوبی بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>